Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 13 listopada 2024 19:21
Reklama KD Market

Ile można zarobić?

Ile można zarobić?
fot. Depositphotos.com

„Ile mogę u was zarobić?” – to zazwyczaj jedno z pierwszych pytań kandydata na nowe stanowisko pracy. W transporcie, gdzie znalezienie, a potem utrzymanie kierowcy należy do największych wyzwań, to zawsze gorący temat.

W ostatnich badaniach przeprowadzonych przez firmę WorkHound wynagrodzenie po raz kolejny znalazło się na szczycie listy problemów, z powodu których kierowcy zwalniają się z pracy. W 2022 roku kwestia ta stanowiła aż 20,2 proc. wszystkich krytycznych opinii poruszonych na platformie (www.WorkHound.com). W roku 2021 było to 17,2 proc.

Nawet w ekonomicznie dobrych czasach firmy transportowe musiały walczyć o utrzymanie kierowców w zawodzie, a w roku 2022, kiedy gospodarka stanęła w obliczu pogorszenia się koniunktury, zadanie to dla wielu okazało się niewykonalne.

Dlatego też, chociaż wynagrodzenie jest głównym powodem, dla którego kierowcy zmieniają pracodawców, firmy transportowe muszą spojrzeć na całokształt problemu. W przeprowadzonym badaniu 26,6 proc. kierowców wymieniło zarobki jako główny powód odejścia z pracy. Nie był to jednak jedyny czynnik. który doprowadził do takiej decyzji.

Krytyczne komentarze dotyczyły kwestii logistycznych (17,6 proc.) , zmniejszonego importu kontenerów, wyższych cen paliw i zmniejszonej ilości ładunków, co przekłada się na niższe zarobki.

Okazało się również, że dla wielu barierą nie do pokonania była jakość sprzętu, na jakim musieli pracować (11,8 proc.). Ostatnie zakłócenia w łańcuchach dostaw stworzyły problemy produkcyjne, co spowodowało opóźnienia w zamówieniach nowych ciężarówek, jak i części do ciągników i naczep.

O ile logistyka i sprzęt są w jakiejś mierze poza kontrolą przewoźników, o tyle kultura firmy i komunikacja międzyludzka już nie. Jak w każdym innym zawodzie, również kierowcy chcą wiedzieć, jaki jest zakres ich obowiązków i jaka jest z nie rekompensata. Czy firma oferuje bonusy, ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie na życie i czy istnieje fundusz emerytalny?

Dla znacznej grupy kierowców kluczową rolę odgrywa słowo respekt. „Nie wnikam w to, ile mogę zarobi; jeśli nie będę czuł się szanowany i doceniany, nie popracuję tu za długo” – to zdanie niejednego z nich.

Warto zatem pamiętać, że kultura życzliwości i troski obowiązuje przez cały rok, a nie tylko w okresie Bożego Narodzenia. Profesjonalna współpraca pomiędzy dyspozytorami i menedżerami firm transportowych a kierowcami bardzo często stanowi o sukcesie lub porażce danego zespołu ludzi.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We put Truckers first!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama