Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 06:22
Reklama KD Market
Reklama

Agnieszka Chwiesiuk, siostra chicagowskiego policjanta, oskarżona ws. szturmu na Kapitol

Agnieszka Chwiesiuk, siostra chicagowskiego policjanta, oskarżona ws. szturmu na Kapitol
Agnieszka Chwiesiuk fot. U.S. ATTORNEY'S OFFICE

Półtora roku po aresztowaniu chicagowskiego policjanta Karola J. Chwiesiuka zarzuty w sprawie szturmu na Kapitol usłyszała również jego siostra. Agnieszka Chwiesiuk z Chicago została aresztowana w poniedziałek.

29-letnia Agnieszka Chwiesiuk usłyszała zarzuty bezprawnego wtargnięcia, paradowania, demonstrowania lub pikietowania w budynku Kapitolu oraz zakłócania w nim porządku. Wszystkie zarzuty są w kategorii wykroczeń (misdemeanor).

Gdy w czerwcu 2021 r. agenci FBI aresztowali w domu w Chicago jej brata, Karola Chwiesiuka, Agnieszka Chwiesiuk miała zapytać, czy też zostanie aresztowana. Agenci mieli odpowiedzieć, że nie są tam w jej sprawie.

Według dokumentacji sądowej, podczas szturmu na Kapitol 6 stycznia 2021 r. Karolowi Chwiesiukowi towarzyszyła kobieta z długimi włosami. Na zdjęciach i nagraniach, którymi dysponowały władze, miała czerwoną czapkę naciągniętą na same brwi i maskę naciągniętą pod same oczy, z odwróconymi „do góry nogami” amerykańskimi flagami.

Gdy FBI skonfiskowało telefon Chwiesiuka, choć był on uszkodzony, władze były w stanie odzyskać z niego zdjęcia. Wśród nich było zdjęcie siostry na Kapitolu – w tym samym ubraniu, lecz tym razem bez maski.

Według prokuratorów federalnych, 6 stycznia 2021 r. Agnieszka Chwiesiuk najpierw wzięła udział w wiecu ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa, a następnie ze swoim bratem i innymi przeszła wzdłuż Pennsylvania Avenue na Kapitol. Kobieta miała wejść do budynku przez rozbite okno i przebywać wewnątrz niecałe 10 minut.

W sierpniu br. chicagowski policjant, Karol Chwiesiuk, odrzucił propozycję ugody z prokuraturą, która przewidywała karę pozbawienia wolności do sześciu miesięcy za przyznanie się do jednego z pięciu postawionych mężczyźnie zarzutów. Chwiesiuk musiałby również spotkać się z organami ścigania, aby omówić swoje zachowanie z 6 stycznia i udostępnić konta w mediach społecznościowych i wpisy dotyczące swojej aktywności w tym dniu.

Na Chwiesiuku ciąży pięć zarzutów w kategorii wykroczeń (misdemeanor). Obejmują one m.in. bezprawne wtargnięcie, zakłócanie obrad rządu, zakłócanie prac Kongresu, zakłócanie porządku. W czerwcu sędzia Gabriel Fuentes wyznaczył dla niego kaucję w wysokości 15 tys. dolarów.

Przyznanie się do winy przez oskarżonego z reguły prowadzi do łagodniejszego wyroku. Na takie rozwiązanie zdecydowało się 360 z około 900 osób (40 proc.) oskarżonych w całym kraju o przestępstwa i wykroczenia federalne popełnione podczas szturmu na Kapitol 6 stycznia, 2021 roku. Jednak Chwiesiuk zdecydował się na stawienie czoła wszystkim zarzucanym mu wykroczeniom podczas rozprawy, której rozpoczęcie zaplanowano na 1 maja, 2023 roku.

Według prokuratury, Chwiesiuk napisał w jednym z SMS-ów wysłanych w dniu zdarzenia, że jedzie do Waszyngtonu, by „ratować kraj”. 6 stycznia dołączył do tłumu, który wtargnął do budynku Kapitolu Stanów Zjednoczonych, gdzie obie izby prowadziły obrady mające potwierdzić zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich.

Według prokuratury oskarżony użył też rasistowskich obelg i fotografował się w biurze senatora Jeffa Merkleya, rozpowszechniając potem zrobione zdjęcia i chwaląc się swoim udziałem w szturmie.

Sędzia nakazał również Chwiesiukowi oddać swoje pozwolenie na broń i zabronił mu noszenia jej na czas oczekiwania na rozprawę. Mężczyzna ma również zakaz podróżowania do stołecznego Waszyngtonu.

Chwiesiuk został pozbawiony uprawnień policyjnych, gdy tylko policja dowiedziała się o podejrzeniach wobec mężczyzny. Szef chicagowskiej policji David Brown powiedział po aresztowaniu, że doniesienia wobec policjanta sprawiają, że „krew się w nim gotuje”. Zapewnił, że jeżeli zarzuty okażą się prawdziwe, policjant zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Obecnie jest na bezpłatnym urlopie. Burmistrz Lori Lightfoot powiedziała z kolei, że oskarżenie chicagowskiego policjanta o szturm na Kapitol to „totalna hańba dla odznaki (policyjnej)”.

Chwiesiuk pracował w chicagowskiej policji od grudnia 2018 roku, ostatnio w 11. dystrykcie policyjnym na zachodzie Chicago. Mieszkał z rodzicami na północnym zachodzie Chicago. Wcześniej pracował w biurze szeryfa powiatu Cook. Gdy brał udział w wydarzeniach na Kapitolu, był na zwolnieniu lekarskim.

Blisko 900 osób, w tym około 35 osób z Illinois, usłyszało zarzuty federalne związane ze szturmem na Kapitol 6 stycznia. Prokuratorzy federalni określają trwające śledztwo mianem największego w historii kraju.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama