Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 26 grudnia 2024 08:44
Reklama KD Market

Kryzys snu u kierowców zawodowych

fot. Depositphotos.com

Eksperci zajmujący się tematyką snu nie mają wątpliwości co do jednego: godziny pracy obowiązujące zawodowych kierowców ciężarówek stoją na przeszkodzie prawidłowo przespanym nocom, a co za tym idzie – dobremu zdrowiu.

Niezaprzeczalnym faktem jest, że stanowią one poważną barierę i przyczyniają się do coraz większej liczby zachorowań na cukrzycę, choroby serca oraz nadwagi. Najwyższa pora, aby dostrzec ten problem i poszukać prawidłowych rozwiązań.

Według doktora Joe Dzierzewskiego, wiceprezesa National Sleep Fundation, „godziny pracy obowiązujące kierowców CDL nie idą w parze z naszym biologicznym zegarem”. Na początku listopada Dzierzewski i jego fundacja rozpoczęli promocję akcji pod hasłem Drowsy Driving Awerness Week (tydzień podnoszenia świadomości dotyczącej jazdy pod wpływem zmęczenia i senności). Ostatnie badania wskazują, że w 15 proc. wypadków, w których uczestniczyły ciężarówki, przyczyną było zmęczenie kierowcy.

NSF opublikowało również krótki przewodnik zawierający strategie i sposoby walki z sennością i zmęczeniem, rekomendując głównie zdrowy styl życia, który niestety jest bardzo trudny do wdrożenia dla kierowców pokonujących dalekie trasy.

Oto kilka porad NSF dotyczących snu:

  • Zadbaj o to, aby przez przynajmniej 15 minut dziennie przebywać w naturalnym świetle słonecznym (opalanie nie dłużej niż 15 minut).
  • Żeby sen był głębszy, należy regularnie ćwiczyć. Postaraj się, żeby było to przynajmniej po 30 minut pięć razy w tygodniu.
  • Codziennie spożywaj posiłki o tej samej porze.
  • Przed snem unikaj ciężkostrawnych posiłków, kofeiny, nikotyny i alkoholu.
  • Rutynowo stosuj techniki, które pomogą wyciszyć emocje i organizm przed snem. Może to być medytacja, ciepły prysznic, spokojna muzyka czy też czytanie książki.
  • Staraj się stworzyć warunki najbardziej przychylne do wypoczynku i snu. Zalecane jest odstawienie telefonu jak najdalej od łóżka oraz całkowita ciemność.

Więcej informacji znajdziecie na www.theNSF.org

Wszystko sprowadza się do rytmu okołodobowego (ang. circadian rhytm) – naturalnej ludzkiej tendencji do spania w nocy i pracy w ciągu dnia. Doktor Martin Moore-Ede, jeden z czołowych badaczy w tej dziedzinie, rozpoczął ostatnio krucjatę z jeszcze jednym, do tej pory przemilczanym współczesnym zabójcą snu: blue lights – niebieskim światłem.

Niebieskie światło jest emitowane przez wszystkie żarówki LED, które stosowane są obecnie praktycznie wszędzie ze względu na tanie koszty. Według doktora Martina Moore-Ede niebieskie światło jest wskazane w ciągu dnia, ale w godzinach nocnych powinno się go unikać. Diody LED są teraz wszechobecne i korzystają z nich również producenci ciężarówek. Wystarczy wejść do kabiny sypialnej ciężarówki, aby przekonać się, ile LED-ów jest tam zainstalowanych.

Moore-Ed przekonuje, że badania zdecydowanie potwierdzają, iż zaledwie kilka dni pracy na nocnej zmianie przy niebieskim świetle ma negatywny wpływ na sen, apetyt, większą otyłość oraz ryzyko cukrzycy. „Możesz sprawić, że ktoś zachoruje na cukrzycę, trzymając go przez całą noc pod zawierającymi niebieskie światło LED-ami” – dodał powołując się na ostatnie badanie na tolerancję glukozy.

Diody w ciężarówkach i biurach logistycznych są „energooszczędne i tanie, ale zabijają. Nie trzeba czekać na diagnozę raka. Efekt jest bardzo wymierny” zakończył.

Moore-Ede zasugerował, że przemysł transportu drogowego mógłby odnieść ogromne korzyści z umieszczenia bezpiecznych świateł w kabinach sypialnych ciężarówek i biurach dyspozytorskich.

Jeśli badania Moore-Ede i Dzierzewskiego się potwierdzą, to być może FMCSA powinna rozważyć wprowadzenie akcji ostrzegającej przed skutkami niebieskiego światła.

Jednak na chwilę obecną nic nie zapowiada ani takiej akcji, ani żadnych zmian w obowiązkowych godzinach pracy (Hours Of Service, HOS) kierowców ciężarówek. Jak zwykle pozostaje wziąć sprawy w swoje ręce, zadbać o dobry sen (prawidłowy styl życia) i likwidować z naszego otoczenia urządzenia emitujące niebieskie światło, które przyczynia się do tak wielu chorób.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We put Truckers first!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama