Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 08:39
Reklama KD Market
Reklama

Jubileusz szkoły i promocja pierwszoklasistów

Jubileusz szkoły i promocja pierwszoklasistów

Druga dekada trzeciego tysiąclecia zaowocowała w środowisku chicagowskich szkół polonijnych powstaniem kliku nowych placówek dydaktycznych. Jedną z nich w 2011 roku powołali do istnienia Jolanta i Roman Głuchowie. Założona 12 lat temu szkoła została nazwana imieniem znakomitej polskiej himalaistki, Wandy Rutkiewicz. W tym roku została ona w sposób szczególny uhonorowana przez Sejm Rzeczypospolitej, który ustanowił 2022 rok, Rokiem Wandy Rutkiewicz.

Ze względu na obostrzenia pandemiczne uroczystości jubileuszu 10-lecia odbyły się dopiero w tym roku i zostały połączone z promocją pierwszoklasistów. 19 listopada w budynku szkoły Betsy Ross Elementary School w Prospect Heights zebrała się społeczność szkolna, żeby celebrować te dwie okazje.

Uroczystość rozpoczęło wejście na salę pocztu sztandarowego i odśpiewanie przez Katarzynę Pijanowską hymnu polskiego i szkolnego. Przybyłych powitała dyrektor placówki Jolanta Głuch, która przypomniała najważniejsze wydarzenia z życia szkoły.W czerwcu 2011 roku rozpoczął się nabór uczniów na rozpoczynający się we wrześniu pierwszy rok w historii Akademii Języka Polskiego im. Wandy Rutkiewicz. Naukę rozpoczęło 98 uczniów, a rok ukończyło 112. Tendencja wzrostowa utrzymywała się przez kolejne lata. Obecnie do szkoły, która prowadzi zajęcia w piątki i soboty na terenie dwóch placówek uczęszcza 320 uczniów.

– Od początku zastanawialiśmy się, czyje imię powinna nosić nowo powstała szkoła. Zdecydowaliśmy, że będzie to Wanda Rutkiewicz – niezwykły, wspaniały człowiek o wielkim sercu i harcie ducha. Nasza najwybitniejsza himalaistka może bowiem być wzorem dla każdego: skromna, odważna, konsekwentnie dążąca do celu, a przy tym umiejąca pokonywać ludzkie słabości, walcząca z przeciwnościami losu po to, by realizować marzenia na przekór wszystkiemu i wszystkim. Wanda Rutkiewicz swoją postawą pokazała wielkość człowieka. Jej wiara w ludzką siłę i umiejętności spowodowała, że nazwaliśmy naszą szkołę – Akademią Języka Polskiego im. Wandy Rutkiewicz, i tak jak Ona zdobywała najwyższe szczyty górskie, tak my – w akademii jej imienia – będziemy niezłomnie wspinać się na szczyty wiedzy – powiedziała na uroczystościach jubileuszowych, dyrektor placówki Jolanta Głuch.

Ta wspinaczka po wiedzę trwa intensywnie od 12 lat. W 2016 roku poświęcony został piękny, ręcznie haftowany sztandar szkoły. Pomyślano także o własnym hymnie, do którego muzykę napisał Bartek Zieliński, a ostateczną wersję słów stworzył Roman Głuch pełniący w placówce rolę dyrektora administracyjnego.

12 lat funkcjonowania placówki, to okres obfitujący w wiele sukcesów. Jednym z nich z pewnością było zapewnienie w okresie panowania pandemii nauczania bez konieczności przechodzenia na nauczanie internetowe. Poza nauczaniem języka polskiego, literatury, historii, geografii i religii w szkole prowadzone są zajęcia pozalekcyjne z nauki tańca i zajęć plastycznych. Działa Zespół Pieśni i Tańca Polskiego „Mazur”. Jest kółko kulinarne propagujące wśród uczniów naukę przygotowywania prostych, zdrowych i smacznych posiłków. Prowadzona jest świetlica, gdzie uczniowie mile spędzają czas między innymi ucząc się gry w szachy lub odrabiając pod okiem Anny Serafin lekcje.

2 lata temu program nauczania obejmujący do tej pory poziom podstawowy z „zerówką” i przedszkolem poszerzony został o poziom licealny. W 2023 licealiści po raz pierwszy wezmą udział w zabawie studniówkowej i podejdą do egzaminu maturalnego.W ramach programu edukacyjnego szkoła przygotowuje uczniów do państwowych egzaminów certyfikowanych z języka polskiego jako obcego i do amerykańskiego egzaminu Seal of Bilitaracy, który daje godziny kredytowe na amerykańskich wyższych uczelniach i zwalnia z obowiązkowej nauki języka obcego. W ramach propozycji rozwoju duchowego dzieci przygotowują się do sakramentów I komunii św. i bierzmowania.Cały czas wprowadzane są nowe rozwiązania dydaktyczno-naukowe podnoszące jakość, efektywność i atrakcyjność nauczania. Szkoła, jako jedna z niewielu polonijnych placówek w Chicago wprowadziła program dziennika elektronicznego i systemu powiadamiania rodziców o postępach w nauczaniu ich dzieci, o imprezach oraz ważnych wydarzeniach, w których biorą udział uczniowie.

Do wybuchu pandemii organizowane były liczne imprezy szkolne takie jak: bale, kuligi, pokazy mody i zabawy karnawałowe i mikołajkowe. Dyrektor zapewniła, że po przejściowym zawieszeniu tych impreza ze względu na obostrzenia sanitarne niebawem, wrócą one do kalendarza szkolnych imprez. Już w tym roku zorganizowana zostanie wspólna Wigilia. Dzieci wyjeżdżają na spektakle teatralne. Uczone są empatii, pomagania innym i dzielenia się z potrzebującymi własnymi zasobami.

W ramach kształtowania tych postaw zorganizowane zostały zbiórki rzeczy i ubrań oraz przyborów szkolnych dla domów dziecka. Szkoła aktywnie bierze udział w zbiórce prowadzonej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Nad współpracą z WOŚP czuwa Anna Citko. W 2019 roku placówka włączyła się w akcję zbierania funduszy dla ciężko chorej Marysi Miąsko. W akademii pamięta się o kształtowaniu postaw patriotycznych. Uczniowie biorą udział w Paradach 3 Maja. Są gośćmi Muzeum Polskiego. Organizują rocznicowe uroczystości z okazji świąt narodowych. Działalność szkoły jest na bieżąco dokumentowana na stronie internetowej www.rutkiewicz.org oraz na FB.

Akademia zatrudnia wysoko kwalifikowaną kadrę nauczycielską z wyższym wykształceniem. Dyr. Jolanta Głuch została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, a grupa nauczycielek Medalami Komisji Edukacji Narodowej. W życie wspólnoty szkolnej angażują się rodzice, którzy współorganizują bale, zabawy z loteriami fantowymi oraz okolicznościowe przyjęcia z okazji świąt.

Dyrektor Jolanta Głuch szczególnie serdecznie dziękowała Edycie Rozenbergas, Annie Citko i Annie Bronowickiej za organizowanie przez kilka lat dyżurów szkolnych, Pawłowi Pacosze za nagłaśnianie szkolnych imprez oraz grupie rodziców pracujących przy różnego rodzaju szkolnych wydarzeniach. W tym gronie byli: Karolina Gerlach, Anna Bronowicka, Anna Citko, Bart Dobrow, Daniel Wójcik i Krzysztof Wyszkowski. Dobre funkcjonowanie szkoły to także zasługa grupy sponsorów, którzy ją wspierają.

Z okazji jubileuszu na adres szkoły napłynęły gratulacje i życzenia od konsula generalnego RP w Chicago Pawła Zyzaka. W części artystycznej uroczystości w pokazie tańców ludowych wystąpił zespół „Mazur”, a sobotnie przedpołudnie zakończyła uroczystość pasowania na ucznia klasy pierwszej. Po złożeniu przyrzeczenia o byciu sumiennym i dobrym uczniem, dyr. Jolanta Głuch w asyście wychowawczyń klas dotknięciem ramienia uczniów symbolicznym ołówkiem i wypowiedzeniem okolicznościowej formułki o pasowaniu na ucznia, złożyła „pierwszakom” gratulacje życząc im dużo radości i satysfakcji z nauki i czasu mile spędzonego w gronie koleżanek i kolegów. Dzieci otrzymały dyplomy i upominki.

Tekst: Andrzej Baraniak/NEWSRP


_DSC2953

_DSC2953

_DSC2939

_DSC2939

_DSC2782

_DSC2782

_DSC2824

_DSC2824

_DSC2763

_DSC2763

_DSC3030

_DSC3030

_DSC3021

_DSC3021


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama