Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 10:40
Reklama KD Market
Reklama

I Międzyszkolny Festiwal Piosenki Patriotycznej 

I Międzyszkolny Festiwal Piosenki Patriotycznej 

W parafii pw. św. Jacka w Chicago odbyła się 20 listopada uroczystość zakończenia i wręczenia nagród w I Międzyszkolnym Festiwalu Piosenki Patriotycznej zorganizowanym przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce przy współpracy Parafialnej Szkoły Polskiej im. bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz parafii.

W pierwszej edycji tej imprezy zorganizowanej w uznanym przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej roku 2022, „Rokiem Józefa Wybickiego”, zmarłego 200 lat temu pisarza i polityka, którego najbardziej znanym dziełem jest „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”,  która w 1927 roku została ogłoszona polskim hymnem narodowym, wzięło udział 9 szkół polonijnych z terenu metropolii chicagowskiej. 

Witając laureatów festiwalu, rodziców i gości prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce , a za razem dyrektor szkoły gospodarza Ewa Koch powiedziała, że to właśnie te rocznice były inspiracją do zorganizowania festiwalu.

– W 95. rocznicę ustanowienia „Mazurka Dąbrowskiego” polskim hymnem narodowym zaprosiliśmy uczniów polskich szkół do poznawania historii Polski poprzez wspólny śpiew pieśni i piosenek patriotycznych. To one na przestrzeni dziejów zagrzewały polskie rycerstwo, a później żołnierzy do walki. Przynosiły Polakom nadzieję i dodawały sił do walki o wolność, gdy nam ja zabrano i kiedy nadeszły ciężkie czasy zaborów. Pieśni towarzyszyły narodowi polskiemu w walce o niepodległość, zarówno w chwilach zwątpienia jak i zwycięstw. Zaprosiliśmy dzieci i młodzież do poznawania i wspólnego śpiewania pieśni, które sprawiły, że dziś na lekcjach historii uczymy się o tej co to „nie zginęła póki my żyjemy” – podkreśliła.

Nad oceną festiwalowych przesłuchań, które odbyły się 5 listopada, czuwało siedmioosobowe jury pracujące pod kierownictwem dyrektor artystycznej Akademii Muzycznej PaSO Barbary Bilszty. W gronie jurorów byli obecni: Alicja Kuklińska, Łucja Mirowska-Kopeć, Anna Sokołowska, Betty Uzarowicz, Jacek Graca i James Robaczewski. 

Decyzją tego gremium zwycięzcą festiwalu została szkoła im. Trójcy Świętej za wykonanie pieśni „Warszawskie dzieci”. Drugie miejsce przypadło szkole im. Jana Brzechwy z Tinley Park, której uczniowie zaśpiewali „Czerwone maki na Monte Cassino”, a trzecie szkole im. Fryderyka Chopina, której uczniowie wykonali pieśń „Polskie kwiaty”. Laureaci otrzymali dyplomy, upominki oraz nagrody finansowe dla szkoły w wysokości 600, 500 i 400 dolarów. Nagrodami finansowymi w kwocie 300 dolarów, upominkami i dyplomami zostało uhonorowane pozostałe 6 placówek szkolnych, które otrzymały festiwalowe wyróżnienia. 

W tym gronie znalazły się: Parafialna Szkoła Polska im. bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, szkoła im. Adama Mickiewicza z Burbank, Polska Szkoła św. Marii Małgorzaty z Algonquin, Polska Szkoła Sobotnia im. Tadeusza Kościuszki, Katolicka Szkoła im. św. Ferdynanda oraz placówka im Gen. Władysława Andersa.

Obok walorów artystycznych jury oceniało znajomość tekstów oraz scenografię, stroje i aranżację wykonywanych utworów. Należy przyznać, że wszystkie te oczekiwania zostały spełnione w stu procentach, o czym mieli okazję przekonać się widzowie niedzielnej uroczystości. Trzeba również dodać, że w występach na festiwalowej gali poszczególne ekipy wystąpiły w dosyć okrojonych składach ze względu na świąteczne wyjazdy i perturbacje zdrowotne uczniów. W ekipie zwycięskiej placówki z „Trójcowa” zabrakło aż 13 młodych artystów, ale nie wpłynęło to na poziom zaprezentowanego przez nich widowiska, pełnego akcentów nawiązujących do Powstania Warszawskiego. 

Piękne dekoracje i całą festiwalową scenografię wykonały wolontariuszki ze szkoły im. bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. – Mam nadzieję, że nagrody i możliwość zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych i estradowych spowodują, że za rok będziemy gościli w naszej szkole jeszcze liczniejszą reprezentację szkół polonijnych – powiedziała dyrektor szkoły i prezes Zrzeszenia Ewa Koch. 

– Pragnę bardzo serdecznie pogratulować tego festiwalu, wysiłku, który włożyliście w nauczenie się pieśni, pieśni niezwykle trudnych i ważnych, dotykających bardzo wrażliwych strun naszej historii. Wrażenia mam fantastyczne. Mam nadzieję, że wszyscy państwo je podzielają. Uczmy nasze dzieci pieśni patriotycznych. Uczmy historii, żeby nie zapomniały skąd się wywodzą, nie zapomniały o swoim kraju ojczystym, kraju swoich przodków. Uważam ten festiwal za bardzo wartościowy i koniecznie trzeba go kontynuować w przyszłości – powiedziała podsumowując imprezę wicekonsul Agata Grochowska.

Wraz z wicekonsul Agatą Grochowską nagrody wręczali goście honorowi: James Robaczewski, prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego, Magdalena Solarz, ze Związku Narodowego Polskiego Narodowego (Polish National Alliance, PNA), wiceprezes Związku Klubów Polskich Maria Boduch i Tadeusz Młynek, wiceprezes wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Obok Zrzeszenia projekt współfinansowały: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Stowarzyszenie Wspólnota Polska, Konsulat Generalny RP, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, ZPRK, ZKP, ZNP-PNA, KPA, Wydawnictwo „Wisdom”, Country Financial, parafia pw. św. Jacka oraz Betty Uzarowicz. 

Jestem pod wrażeniem festiwalowych występów. W sposób szczególny urzekło mnie wykonanie „Polskich kwiatów” przez uczniów ze szkoły im. Fryderyka Chopina, a szczególnie wokalne umiejętności Neli Wartnik i Julii Nowak.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


DSC_5190

DSC_5190

DSC_5069

DSC_5069

DSC_5048

DSC_5048

DSC_5022

DSC_5022

DSC_5016

DSC_5016

DSC_4982

DSC_4982

DSC_4978

DSC_4978


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama