Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 12:39
Reklama KD Market
Reklama

Obchody Święta Niepodległości Polski w Szkole im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej

Obchody Święta Niepodległości Polski w Szkole im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej

W sobotę, 12 listopada Szkoła Polska im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago uroczyście celebrowała 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po wprowadzeniu na salę sztandaru szkoły uczestników uroczystości powitała dyrektor placówki Anna Awakowicz, która powiedziała, że nieodzownie związane ze świętowaniem odzyskania niepodległości przez Polskę są nasze symbole narodowe. Należą do nich barwy narodowe, flaga i godło państwowe oraz hymn. Pani dyrektor powiedziała, że społeczność szkoły musi być razem pod biało-czerwoną flagą, razem, gdy śpiewa Mazurka Dąbrowskiego oraz razem, gdy realizuje misję i zadania szkoły polskiej. – To wyjątkowy dzień, kiedy możemy czuć bratnią więź języka, kultury i tradycji – powiedziała Anna Awakowicz zachęcając wszystkich do budowania jedności, gdyż tylko w jedności jest siła.

W obchodach święta brali udział zaproszeni goście, w tym wicekonsul Michał Arciszewski wraz z małżonką, Katarzyną Arciszewską, porucznik pilot, Zbigniew Kwapisz oraz ks. Marek Smółka, proboszcz parafii św. Franciszka Borgii w Chicago i koordynator do spraw polonijnych przy chicagowskiej archidiecezji, uczniowie i nauczyciele.Punktem kulminacyjnym szkolnej celebracji był wzruszający spektakl teatralny o odzyskaniu przez Polskę wolności 104 lata temu. Został on przygotowany i wystawiony przez grupę uczniów z klasy IV i VI pod okiem wychowawczyń, Anny Zawiszy i Agnieszki Rebeszko.

Dzięki przedstawionym na scenie treściom, pełnych wymownej symboliki, zgromadzeni mogli sięgnąć pamięcią do tragicznych wydarzeń historycznych, poprzedzających rok 1918, w którym to, po 123 latach niewoli Polska wróciła na mapę Europy. Uczniowie przedstawili najważniejsze wydarzenia z naszej historii, począwszy od dnia, kiedy Polska jako niepodległe i wolne państwo przestało istnieć na mapach Europy i świata. Uczniowie prezentowali również dzieje narodu polskiego w okresie zaborów, wypełnionego wieloma zrywami patriotycznymi oraz codzienną walką o wyzwolenie, aż do dnia, gdy Polska stała się państwem suwerennym i niepodległym. Prezentowane treści przeplatane były wykonywanymi pieśniami o charakterze patriotycznym, co z pewnością przyczyniło się do głębszej refleksji nad tym wyjątkowym dla każdego Polaka świętem.

Gratulując uczniom wspaniałego występu ks. proboszcz Marek Smółka powiedział, że każdy z nas musi włożyć wiele wysiłku i dbałości o to, żeby cieszyć się wolnością. – Wolność nie jest dana raz na zawsze, lecz powinniśmy zabiegać o nią każdego dnia, pielęgnować ją i stale o niej przypominać, tak jak to w sposób wyjątkowy przygotowały dzieci i panie nauczycielki z tej szkoły.

O polskiej drodze do wolności mówił również przedstawiciel Narodowych Sił Zbrojnych „Nowe Pokolenie”, porucznik Zbigniew Kwapisz. Przypominał poszczególne zrywy powstańcze Polaków w drodze do wolności i niepodległości, jakie podejmowali w okresie zaborów. Przypomniał historię hymnu polskiego, którego powstanie związane jest z Legionami Henryka Dąbrowskiego we Włoszech i postacią Józefa Wybickiego. Mazurek Dąbrowskiego jako symbol walki Polaków, rozbrzmiewał na ulicach miast europejskich już w 1848 roku. To nie był przypadek, bo treść tej pieśni była uniwersalna.

Przypomniał postać gen. Józefa Bema, który w Wiośnie Narodów walczył również o wolność Węgier, a robotnicy węgierscy ponad sto lat później zgromadzili się pod jego pomnikiem, zrywając się do walki z reżimem komunistycznym. – Pomimo wymazania Polski z map Europy na ponad 120 lat myśl o wolnej Polsce przetrwała w sercach i umysłach nie tylko żołnierzy, ale także twórców, malarzy, poetów, pisarzy, naukowców i duchownych – powiedział Zbigniew Kwapisz przypominając jednocześnie, że amerykańskie święto weterana przypada również 11 listopada, a wzajemne relacje i powiązania wojskowe pomiędzy Polakami i Amerykanami na przestrzeni minionych dziesięcioleci oraz w dobie współczesnej są bardzo bliskie.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


DSC_2513

DSC_2513

DSC_2576

DSC_2576

DSC_2444

DSC_2444

DSC_2460

DSC_2460

DSC_2452

DSC_2452

DSC_2448

DSC_2448

DSC_2495

DSC_2495


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama