Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 26 grudnia 2024 11:13
Reklama KD Market

11 mln dolarów dla krewnych potomka polskich imigrantów z Chicago

Skarbnik Illinois Michael Frerichs fot. Treasurer Michael Frerichs/Facebook

Największy w kraju zwrot nieodebranego mienia przez skarbnika stanowego

O bogatym krewnym z Ameryki z całą pewnością może mówić rodzina Josepha Richarda Stancaka z Polski i Słowacji, która podzieliła się spadkiem w wysokości 11 milionów dolarów. Bezdzietny 87-letni milioner, syn polskich imigrantów, zmarł w Chicago w 2016 r. Skarbnik Illinois Michael Frerichs zgodnie z prawem zwrócił jego majątek prawowitym spadkobiercom.

O samym Stancaku wiadomo niewiele. Według komunikatu prasowego z Biura Skarbnika Illinois, urodził się on w Chicago w sierpniu 1929 r. Jego rodzice byli imigrantami z Polski. 27 listopada 1909 r. wzięli ślub w kościele pw. Wniebowzięcia Maryi (St. Mary’s Assumption) w Passaic w stanie New Jersey. Według strony internetowej parafii, kościół został założony przez słowackich imigrantów przybywających z terenów Austro-Węgier. Joseph miał sześcioro rodzeństwa: Mary, Paul, Anna, John, Helen i Frances. Ani Joseph, ani żadne z jego rodzeństwa nie miało dzieci i tylko dwoje miało współmałżonków. Wszyscy z rodzeństwa zmarli przed Josephem.

Joseph Stancak przed śmiercią mieszkał w Chicago w domu przy ulicy South Troy, gdzie znaleziono go 23 grudnia 2016 r. Jak stwierdzono, śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych.

Nie jest jasne, jak Stancak był w stanie zgromadzić swoją fortunę bez większego rozgłosu, choć wiadomo, że miał łódź o nazwie „Easy” (ang. łatwy).

Zarządca majątku Stancaka, adwokat Kenneth Piercey z kancelarii Piercey & Associates w Barrington, w tym roku zapoczątkował proces przekazania majątku. Wówczas personel z biura skarbnika zdał sobie sprawę, z jaką kwotą ma do czynienia.

„To suma zmieniająca życie. Szkoda tylko, że nie wiemy więcej o Panu Stancaku” – powiedział skarbnik stanowy Michael Frerichs.

Zwrot nieodebranego mienia jest podstawową funkcją Biura Skarbnika Illinois (Illinois State Treasurer’s Office) bez względu na to, ile czasu upłynęło od śmierci właściciela.

Ponieważ pokolenie Josepha Stancaka nie pozostawiło żadnych potomków, zarządcy majątku mężczyzny musieli odszukać i zidentyfikować krewnych, cofając się do pokolenia jego rodziców. Według komunikatu, większość spośród 119 spadkobierców Stancaka mieszka obecnie w Polsce lub na Słowacji. Ustalono, że kilkoro krewnych mieszka w Stanach Zjednoczonych, w tym w stanach New Jersey, Nowy Jork i Minnesocie. Siedmioro mieszka w aglomeracji chicagowskiej.

Mienie z rozmaitych inwestycji wpływa do Biura Skarbnika z reguły, gdy firmy inwestycyjne nie są w stanie zlokalizować właściciela, a na kontach przez trzy lata nie było żadnej aktywności. Nieodebrane mienie obejmuje zapomniane konta bankowe, niewypłacone polisy z tytułu ubezpieczenia na życie, zawartość skrytek bankowych i inne.

11 milionów dolarów przekazane spadkobiercom Josepha Stancaka to według Biura Skarbnika najwyższa wypłacona kwota nieodebranego mienia w całym kraju. Wcześniej w 2012 r. w Illinois wypłacono 8,1 mln dol. podmiejskiemu producentowi części samochodowych. Najwyższa do tej pory suma nieodebranego mienia w powiecie Cook została wypłacona przez stanowego skarbnika w 2013 r. i wynosiła 5 mln dol.

Warto pamiętać, że każdy mieszkaniec Illinois może sprawdzić, czy należy mu się jakieś nieodebrane mienie w ramach stanowego programu I-Cash znanego także pod nazwą „Unclaimed Property” zarządzanego przez Biuro Skarbnika Illinois. Można tego dokonać na stronie icash.illinoistreasurer.gov. Nieodebrane mienie jest zgłaszane do biura skarbnika dwa razy w roku, a więc zaleca się, aby osoby prywatne sprawdzały bazę danych co sześć miesięcy.

Prawo stanowe wymaga, aby biuro skarbnika publikowało ogłoszenia na ten temat nieodebranego mienia we wszystkich 102 powiatach Illinois i co sześć miesięcy wysyłało zawiadomienia do mieszkańców, których to dotyczy. Wszystkie działania mają zwiększyć świadomość i zachęcić mieszkańców Illinois do sprawdzenia, czy ich własność znajduje się w depozycie stanu.

Według szacunków, nieodebraną własność ma jedna na cztery osoby w Illinois. Średnia wartość roszczenia wynosi tysiąc dolarów. „Dokładamy wszelkich starań, aby dotrzeć do mieszkańców całego stanu, aby poinformować ich o naszym programie nieodebranej własności i przekonać ich, że jest to program legalny” – zapewnia Frerichs.

W ubiegłym roku padł rekord pod względem zwrotu nieodebranego mienia w Illinois. Od 1 lipca 2021 r. do 30 czerwca 2022 r. w ramach programu I-Cash mieszkańcom Illinois zwrócono łącznie 280 milionów dolarów.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama