W Konsulacie Generalnym RP w Chicago 12 października odbyła się inauguracja VI Festiwalu „Chopin in the City”, którego twórczynią jest popularna wokalistka jazzowa, Grażyna Auguścik. Gwiazdą wieczoru była znakomita mezzosopran Monika Krajewska, która przy akompaniamencie fortepianowym Natashy Ulyanovsky zaśpiewała kilka pieśni i arii operowych. Koncert rozpoczęła pieśnią „Znasz li ten kraj” Stanisława Moniuszki.
W kolejnych odsłonach publiczność wysłuchała między innymi utworów: „Życzenie”, „Smutna Rzeka”, „Hulanka”, „Moja Pieszczotka”, „Wojak”, „Dumka”, „Śliczny Chłopiec”, „Canzonetta Spagnuola” Rossiniego, partię „Connais-tu le Pays” z opery „Mignon” Thomasa, „Habanerę” z opery „Carmen” Bizeta oraz „Carceleras” z „Las hijas del Zebedeo” Chapa. Zgromadzona w konsulacie publiczność owacją na stojąco podziękowała artystkom za występ. Były bisy i wiązanki czerwonych róż dla wykonawczyń.Mezzosopranistka Monika Krajewska cieszy się międzynarodową sławą. Jej wyjątkowym głosem niejednokrotnie zachwycali się krytycy muzyczni na łamach nowojorskich gazet. Jest zwyciężczynią wielu konkursów włącznie z nagrodą Giuseppe Verdiego na Międzynarodowym Konkursie „Palm Beach Opera”. Śpiewała z wieloma orkiestrami pod batutami światowej sławy dyrygentów.
Kształciła się w Europie i Stanach Zjednoczonych. Ukończyła Yale University oraz uniwersytet w Connecticut. Obroniła doktorat na Paderewski Music Academy w Polsce. Jest współzałożycielką Connecticut Lyric Opera, Vocal Institute of Slavic Music i programu „Musical Discoveries”. Pianistka Natasha Ulyanovsky ukończyła konwersatoria muzyczne w Moskwie i Odessie. Występowała w wielu krajach świata. Między innymi grała w Carnegie Hall w Nowym Jorku.
Środowy koncert zapoczątkował serię muzycznych imprez zorganizowanych w ramach tegorocznego „Chopin in the City Festival” – poinformowała Grażyna Auguścik. 13 października wieczór muzyczny odbył się w Fulton Street Collective. Dzień później artyści wystąpią w Society For Arts. W sobotę 15 października odbędzie się koncert w szkole im. Fryderyka Chopina oraz w Green Mill Jazz Club. Cykl muzycznych imprez zakończy niedzielny koncert w Muzeum Polskim oraz Epiphany Center for the Arts, gdzie będzie śpiewało trio ukraińskie „Trioda”.
– To jest szósty festiwal, chociaż tak naprawdę, to zrobiłam ich 8, nie mniej z takich festiwali w pełnej rozciągłości, to ten jest szósty. Dzisiaj mieliśmy okazję wysłuchać Moniki Krajewskiej. To jest mezzosopranistka, która mieszka w Connecticut. Koncertuje głównie w Nowym Jorku. Znamy się wiele lat, ale nigdy nie miała okazji być tutaj w Wietrznym Mieście. Bardzo się cieszę, że udało mi się ją zaprosić. To był cudowny wieczór – podsumowała inauguracyjny koncert Grażyna Auguścik, dzięki której przez parę kolejnych dni polonijna publiczność ma okazję oklaskiwać grupę znamienitych artystów.
– Dzisiejszy koncert jest jedną z pierwszych imprez otwierających celebrację Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Ameryce z silnym akcentem romantycznym. Epoka romantyzmu to jest idealny pretekst do tego, żeby eksponować takie akcenty jak między innymi przyjaźń ukraińsko-polska. To była kolejna okazja do spotkania z konsulem generalnym Ukrainy Serhiy Koledovem, aby przy lampce wina porozmawiać o przyszłej współpracy, także tej kulturalnej. Mamy szczególny czas, bo mamy Rok Romantyzmu Polskiego, a w jego ramach istnieje coś takiego jak ukraińska szkoła poetycka. W ramach tej szkoły działali tacy wybitni twórcy jak Seweryn Goszczyński, który mocno czerpał z akcentów ukraińskich. Zastanawialiśmy się z konsulem Koledovem, w jaki sposób i gdzie ewentualnie przypomnieć owe wspólne dzieje w epoce romantyzmu – powiedział konsul generalny RP w Chciago Paweł Zyzak, który czyniąc honory gospodarza, miał okazję przywitać uczestników koncertu i pogratulować Grażynie Auguścik pomysłu zorganizowania muzycznych spotkań.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP