Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 17:39
Reklama KD Market
Reklama

Podzielić się tym depozytem wiary, wartości i wiedzy…(PODCAST)

Podzielić się tym depozytem wiary, wartości i wiedzy…(PODCAST)

Inauguracja jubileuszu 70-lecia Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce

Uroczystą mszą świętą odprawioną 9 października w Bazylice św. Jacka zainaugurowali obchody 70. rocznicy założenia członkowie Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce z siedzibą w Chicago – organizacji powstałej w wyniku połączenia założonego w 1952 roku przez nauczycieli polskich przybyłych z Niemiec Stowarzyszenia Nauczycieli Polskich w Chicago i skupionych w Zrzeszeniu Nauczycielstwa Polskiego w Ameryce polskich pedagogów przybyłych do USA z Anglii. 

W nabożeństwie, które w asyście kapelana ZNP o. Marka Janowskiego, miejscowego proboszcza, ks. Stanisława Jankowskiego oraz proboszcza parafii pw. św. Ferdynanda, ks. Piotra Gnoińskiego odprawił ks. biskup Andrzej Wypych uczestniczyła młodzież szkolna, nauczyciele i rodzice. Wartę honorową przy ołtarzu zaciągnęły poczty sztandarowe z 26 placówek szkolnych.

Z Andrzejem Baraniakiem  rozmawia Joanna Trzos.  Podcast "Dziennika Związkowego" powstaje we współpracy z radiem WPNA 103.1 FM

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Rzeczypospolitej Polskiej  w osobach: sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemara Kraski, dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Zdrowia Katarzyny Drążek-Laskowskiej, dyrektor generalnej MZ Blanki Wiśniewskiej oraz konsula generalnego RP w Wietrznym Mieście Pawła Zyzaka. 

Środowisko organizacji polonijnych współpracujących z ZNP reprezentowali między innymi: były prezes Związku Lekarzy Polskich prof. Marek Rudnicki, skarbnik Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego Agnieszka Bastrzyk, Komendantka Chorągwi Harcerek w USA, hm. Beata Pawlikowska oraz wiceprezes wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej w Illinois Tadeusz Młynek. Gości powitała wiceprezes ZNP Urszula Gawlik oraz prezes Ewa Koch.

W wygłoszonym kazaniu kapelan Zrzeszenia, o. Marek Janowski nawiązując do słów Ewangelii o Samarytaninie, który dziękował Jezusowi za łaskę uzdrowienia, mówił między innymi o poczuciu wdzięczności i potrzebie dziękowania za otrzymane w życiu łaski, a dziękować może tylko ten, kto dostrzega dobro w swoim życiu, kto pomimo własnej słabości i słabości innych ludzi jest w stanie dostrzec obecność miłosiernego Boga. Takim darem dla nauczycieli, którzy po wojnie znaleźli się w Ameryce była również wiedza i wartości nabyte w Polsce, które postanowili przekazywać dalej.

– Dzisiaj patrzymy na naszych kochanych nauczycieli. Patrzymy na ten czas, na te 70 lat Zrzeszenia Nauczycieli Polskich, istnienia tej wspaniałej organizacji w Ameryce, patrzymy na naszych przodków w jakimś sensie, bo większość z nich już nie żyje, patrzymy na ich działanie. 

To byli ludzie, którzy musieli mieć w sobie ogromne poczucie wdzięczności. Za to, że wzrastali w Polsce, w środowisku wiary, że przejęli wartości chrześcijańskie, że przejęli poszanowanie dla tego, co boskie. Oni byli świadomi bycia obdarowanymi i ta świadomość bycia obdarowanym zrodziła w nich nadzieję, żeby się podzielić się tym depozytem wiary, wartości, wiedzy i tym co nazywamy Polską z dziećmi i młodzieżą ze środowiska amerykańskiego. Dlatego zakładali polskie szkoły. Teraz my musimy to przekazać dalej, naszym dzieciom i naszej młodzieży.

Wyrażając wdzięczność za możliwość uczestniczenia w tym niedzielnym wydarzeniu upamiętniającym założycieli i kontynuatorów polskiego szkolnictwa w Stanach Zjednoczonych wiceminister Waldemar Kraska mówił o wielkim znaczeniu dla Polski pracy pedagogów, którzy od dziesięcioleci dbają o przekazywanie Amerykanom polskiego pochodzenia wiedzy o Polsce, uczą ich języka polskiego i historii.

– To jest czas, który polscy nauczyciele poświęcili polskim dzieciom. Wychowanie młodego człowieka rozpoczyna się w domu. Rodzina kształtuje jego wiarę, jego miłość do ojczyzny, jego miłość do drugiego człowieka, ale to szkoła próbuje ten jeszcze nieoszlifowany diament zamienić w brylant, żeby świecił jeszcze większym blaskiem(…).

Jesteście daleko od Polski, wiele tysięcy kilometrów, ale wasze serca biją dla niej, dla Polski, dlatego w imieniu rządu Rzeczypospolitej Polskiej bardzo serdecznie dziękuję za waszą pracę, że tak daleko od Ojczyzny pracujecie na rzecz naszego kraju – powiedział wiceminister Waldemar Kraska życząc nauczycielom wielu kolejnych udanych jubileuszy.

Gratulując nauczycielom wspaniałej rocznicy konsul generalny Paweł Zyzak w serdecznych słowach dziękował za wiele lat współpracy z Konsulatem Generalnym w Chicago. Powiedział, że jako nauczyciel historii z wykształcenia jest osobą bardzo wrażliwą na owoce nauczycielskiej działalności w pracy z młodzieżą i dziećmi, szczególnie tutaj na miejscu, w Stanach Zjednoczonych, gdzie warunki nas otaczające są sprzyjające asymilacji. Konsul pogratulował jubileuszu i zapewnił o swoim wsparciu dla środowiska nauczycielskiego zapraszając pedagogów do dalszej współpracy i odwiedzin w placówce.

O historii Zrzeszenia i celach jego działania mówiła prezes ZNP Ewa Koch. Zrzeszenie jest największą i najdłużej działającą organizacją wspierającą polonijną edukację w rejonie środkowego-zachodu Stanów Zjednoczonych. Jest ambasadorem polskości i promotorem nauczania języka polskiego, kultury, narodowych tradycji i chrześcijańskich wartości. 

Założona 70 lat temu organizacja przez nauczycieli przybywających do USA po zakończeniu drugiej wojny światowej z terenu Niemiec i Anglii skupia obecnie w swoich szeregach 45 placówek szkolnych, w których naukę pobiera blisko 14 tysięcy uczniów. Nad ich postępami w poznawaniu języka polskiego, historii i geografii kraju nad Wisłą czuwa ponad 900 nauczycieli. Do Zrzeszenia należy ponad 500 pedagogów.

Początki były skromne. W 1951 roku zostały założone dwie polskie szkoły, które na swoich patronów obrały bohaterów narodowych Polski i Ameryki, generałów Tadeusza Kościuszkę i Kazimierza Pułaskiego. Przez kolejne lata i dziesięciolecia szkolnictwo polonijne nabierało rozmachu, nad jego rozwojem czuwało Zrzeszenie,  które jest inspiratorem i organizatorem wielu akcji adresowanych do całej społeczności uczniowskiej i nauczycielskiej.

– Organizujemy targi szkół polskich promujących nauczanie języka polskiego, polskie dyktanda w Chicago, jesteśmy ośrodkiem organizacji egzaminu certyfikowanego w Chicago, pionierami stworzenia egzaminu zwanego potocznie „Pieczęcią Dwujęzyczności” (Seal of Biliteracy), którego stworzenie było możliwe dzięki naszemu wsparciu finansowemu. Sprowadzamy wystawy, organizujemy spotkania z ciekawymi ludźmi, konkursy dla uczniów, pikniki, msze okolicznościowe, rekolekcje, spotkania z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, uczniowskie Studniówki oraz kursy dokształcające dla nauczycieli. Współpracujemy ze szkołami, do których kierujemy naszą szeroką ofertę podręczników i materiałów edukacyjnych.  Dzisiejszą mszą świętą chcemy podziękować za ten wielki dar współpracy z państwem. Bez polskich szkół, dyrektorów, nauczycieli, uczniów i rodziców rozumiejących potrzebę utrzymywania polskości nasza organizacja nie mogłaby działać przez długie 70 lat – powiedziała prezes Ewa Koch dziękując wszystkim organizacjom i środowiskom za współpracę oraz życząc nauczycielom pomyślności z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej.

Na zakończenie mszy św. udzielając wiernym duszpasterskiego błogosławieństwa gratulacje nauczycielom złożył również Jego Ekscelencja, ks. biskup Andrzej Wypych. 

Po nabożeństwie, które śpiewem i muzyką uświetnili młodzi muzycy z Akademii Muzycznej PaSO jego uczestnicy wzięli udział w spotkaniu, które przy kawie i ciastkach odbyło się w sali parafialnej. Obchody będą kontynuowane 11 i 12 lutego 2023 roku. W szkole im. św. Ferdynanda odbędzie się Forum Warsztatowe prowadzone między innymi przez: prof. Jana Miodka, prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska Dariusza Bonisławskiego, trenerkę Klanzy Agnieszkę Kaczmarczyk, Justynę Berezę, Nauczyciela Roku 2017 w Polsce oraz Beatę Węgrzynowicz, polonijnego logopedę i neurologopedę. Obchody 12 lutego zakończy uroczysty bankiet w Victoria in the Park w Mt. Prospect.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


DSC_8075

DSC_8075

DSC_8073

DSC_8073

DSC_8068

DSC_8068

DSC_8066

DSC_8066

DSC_8064

DSC_8064

DSC_8061

DSC_8061

DSC_8058

DSC_8058


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama