Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 23:26
Reklama KD Market
Reklama

Rozpoczęcie nowego roku nauki w Polskiej Szkole im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej z konsulem generalnym RP w Chicago

Rozpoczęcie nowego roku nauki w Polskiej Szkole im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej z konsulem generalnym RP w Chicago

Gośćmi honorowym inauguracji byli: nowy konsul generalny RP w Chicago Paweł Zyzak, wicekonsul Michał Arciszewski, wiceprezes wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej Agata Kopacka, Helena Sołtys, koordynatorka działającego przy Zrzeszeniu Nauczycieli Polskich chicagowskiego Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej, Anna Czernecka-Hebal, menedżer oddziału „Naszej Unii” w Norridge oraz por. Zbigniew Kwapisz reprezentujący chicagowskie Koło Narodowych Sił Zbrojnych.

W sobotę 10 września w kościele pw. św. Franciszka Borgii odbyła się uroczystość inauguracji roku szkolnego w Polskiej Szkole im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago. Mszę św. odprawił proboszcz, ks. Marek Smółka, koordynator ds. Polonii przy Archidiecezji Chicago. 

Po wprowadzeniu do świątyni pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu polskiego przez Annę Krawczyk, witając uczestników inauguracji roku szkolnego, dyrektor placówki Anna Awakowicz wyraziła radość z faktu, że to już blisko 50 raz odbywa się ta uroczystość w szkole polskiej, działającej pod egidą Ministerstwa Edukacji Narodowej, a podlegającej administracyjnie pod Ośrodek Polskiej Edukacji za Granicą.

– Czterdziesty siódmy raz inaugurujemy naukę w szkole, która niezmiennie dba o edukację patriotyczną dzieci, o wychowanie w duchu wielkiej miłości i poszanowania do kultury, języka polskiego, historii i tradycji.

Życząc uczniom, nauczycielom i rodzicom sukcesów w poznawaniu polskiego języka i historii, konsul generalny Paweł Zyzak wyraził radość i uznanie dla działalności tej placówki, życząc sukcesów na niwie pedagogicznej.

 – Życzę wam gorąco, szczerze, z całego serca, żebyście odbyli wiele owocnych, umysłowych przygód w czasie tego roku szkolnego, żebyście poznawali naszych bohaterów narodowych, odwiedzali nasze historyczne miasta, żebyście poznawali polskich twórców, polskich artystów, polskich naukowców. Wszystkim rodzicom życzę tego, żeby was rozpierała duma z ocen dzieci i postępów w nauce. Drodzy nauczyciele, wam życzę tego, żebyście odczuwali wielką satysfakcję z pracy z dziećmi i dla dzieci. Jako nauczyciel historii z wykształcenia, mocno państwu kibicuję, a konsulat jest dla państwa wszystkich otwarty, a konsul generalny jest do państwa dyspozycji – powiedział dr Paweł Zyzak, gratulując jednocześnie uczniom tego, że mogą się uczyć w szkole im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej, upamiętniającej wspaniałą, braterską przyjaźń polskich i amerykańskich pilotów, którzy w okresie wojny o niepodległość Polski walczyli z sowieckim totalitaryzmem. Ta walka miała swoją kontynuację w czasie drugiej wojny światowej. Amerykańscy piloci wykonali wiele straceńczych misji nad terytorium okupowanej przez Niemcy hitlerowskie i Związek Sowiecki Polski. Wielu z nich zginęło. 

Konsul podał przykład z Jawiszowic na terenie powiatu oświęcimskiego, gdzie na cmentarzu znajduje się pomnik „Nieznanego Amerykańskiego Lotnika”, sierżanta Alvina Jerry’ego Ellina, tylnego strzelca z bombowca B-17G „St. Francis”, który został zestrzelony w tym rejonie po zbombardowaniu Zakładów Chemicznych w Blachowni Śląskiej. Załoga zdążyła opuścić pokład samolotu, skacząc na spadochronach. W większości trafili do niemieckiej niewoli. Drugi pilot David Jones został uratowany przez oddział Armii Krajowej „Sosienki”. Niestety, sierżant Jerry Ellin jeszcze podczas opadania na spadochronie został ostrzelany przez niemieckiego żandarma i na skutek odniesionych ran zmarł. Został pochowany w bezimiennym grobie. W październiku 1945 roku szczątki poległego lotnika przeniesiono do osobnej mogiły. Z darowizn wybudowany został grobowiec zwieńczony śmigłem z pamiątkową tablicą. W 1947 roku zostały ponownie ekshumowane i pochowane na cmentarzu w Knoxville w stanie Tennessee. Konsul wyraził nadzieję, że pamięć o bohaterach będzie przekazywana dalszym pokoleniom, a szkoła nosząca imię słynnej eskadry, ma swój trwały wkład w jej kultywowanie.

Uczniowie podziękowali konsulowi, wręczając bukiet kwiatów, a w prezencie muzycznym Karl Jackiewicz wykonał etiudę, podkreślając również w ten sposób celebrację Roku Romantyków Polskich, którym obecny rok został ogłoszony przez Sejm RP.

Mszę świętą o wstawiennictwo Matki Bożej o opiekę w nowym roku szkolnym dla uczniów, rodziców i nauczycieli w asyście diakona Ireneusza Mocarskiego sprawował ks. proboszcz Marek Smółka, który również powitał gości i wygłosił kazanie. Nawiązał do słów Ewangelii mówiącej o tym, jak Pan Jezus nakazał swoim uczniom, którzy łowiąc całą noc, nic nie złowili, aby jeszcze raz wypłynęli na głębię i tam zarzucili sieci. 

– Co zrobił Jezus? Jezus wezwał ich do ponownego działania, konkretnego wysiłku i zaangażowania. Mógł sprawić, żeby sieci same się napełniły, ale wysłał ich na wielki połów, bo ważna jest współpraca i zaufanie pomiędzy człowiekiem a Bogiem. 

Ta zachęta bracia i siostry jest też dla nas, aby z zapałem rozpocząć nowy rok szkolny, który jest przed nami. Żeby na nowo postawić Boga na pierwszym miejscu w naszym życiu i wyruszyć na połów. Wypłyń na głębię, bracie i siostro. Wypłyńcie na głębię, drodzy uczniowie. To wyzwanie, aby poprzez codzienną modlitwę, Eucharystię niedzielną, comiesięczną spowiedź rozwijać się całkowicie i jak najbardziej wykorzystać ten nowy rok szkolny – apelował duszpasterz.

W oprawie liturgicznej szkolnego nabożeństwa uczestniczyli uczniowie z klasy VI pod opieką Anny Zawiszy. Nabożeństwo zakończyła ceremonia poświęcenia pierwszoklasistów i ich plecaków. Ze świątyni uczniowie udali się do klas na spotkania z wychowawcami.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


DSC_2191

DSC_2191

DSC_2124

DSC_2124

DSC_2096

DSC_2096

DSC_2106

DSC_2106

DSC_2114

DSC_2114

DSC_2162

DSC_2162

DSC_2150

DSC_2150


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama