Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 04:46
Reklama KD Market

Nagroda Kopernikowska dla śp. Cecylii Rożnowskiej (PODCAST)

Nagroda Kopernikowska dla śp. Cecylii Rożnowskiej (PODCAST)

Copernicus Foundation w Wietrznym Mieście celebruje w tym roku półwiecze istnienia. Punktem kulminacyjnym obchodów podczas 40. edycji dorocznego Festiwalu „Taste of Polonia” było wręczenie nagrody „Copernican Award” przyznawanej przez fundację osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym na polu promowania polskiej kultury i historii. Przyznaną po raz 24. statuetką z wizerunkiem wybitnego polskiego astronoma została uhonorowana pośmiertnie Cecylia Rożnowska – założycielka i choreograf zespołów folklorystycznych „Warmia” w Polsce i „Polonia” w Chicago. 

Podczas specjalnej uroczystości 4 września w amfiteatrze Copernicus Foundation, nagrodę z rąk przew. Rady Fundacji Huberta Cioromskiego odebrały wnuczęta słynnej choreograf, Jaclyn i Jonathan Krysinski. Za wyróżnienie dla zmarłej w styczniu ubiegłego roku animatorki polskich tańców i folkloru podziękowała córka Anna Krysinski.

– Jeszcze raz z całego serca dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do uhonorowania mojej śp. mamy tym wspaniałym wyróżnieniem. Myślę, że mama, która pokochała polski folklor, taniec i historię, która sprawia, że Polacy tutaj czują się lepiej i są pewniejsi oraz znają swoją tożsamość, jest tam bardzo zadowolona, że już tyle wspaniałej młodzieży wyrosło z „Krasnoludków”, „Małej Polonii” i „Polonii” – powiedziała wzruszona Anna Krysinski.

Do podziękowań dołączyła wnuczka Jaclyn, która przez wiele lat tańczyła w zespole, a obecnie, przejmując folklorystyczną pasję po babci, prowadzi zajęcia z najmłodszymi tancerzami.

– Babcia byłaby naprawdę dumna, bo Ona polską młodzież i kulturę bardzo kochała i tę miłość starała się z całych sił nam przekazywać. Wiem, że te tradycje nie zaginą, bo również nasze dzieci i kolejne pokolenia będą to jej dzieło kontynuować.

Laureatka kopernikowskiej nagrody była założycielką, dyrektorem i choreografem Zespołu Pieśni i Tańca „Warmia” w Olsztynie przez ponad 30 lat. W 1984 roku przyleciała do Chicago i po kilku miesiącach wraz z córką Anną Krysiński założyła Północno-Zachodnie Centrum Polskich Tańców i Kultury „Polonia”. Centrum szybko się rozrosło, integrując dzieci, młodzież i dorosłych od lat 3 do 30. Do dziś Zespół Pieśni i Tańca „Polonia” jest jednym z czołowych zespołów folklorystycznych na arenie chicagowskiej Polonii.  

Talent choreograficzny Pani Cecylii oraz jej miłość do młodzieży i pracy pedagogicznej szybko wyprowadziły „Polonię” na szerokie wody międzynarodowych występów. Młodzież ze starszych grup, promując kulturę polską, zwiedzała najbardziej egzotyczne strony świata. Z wielu podróży i występów „Polonii” pod kierownictwem artystycznym pani Cecylii najbardziej upamiętniony został występ dla Ojca Świętego Jana Pawła II we Włoszech w 1998 i Izraelu w 2000 roku.

W ciągu swojego życia pani Cecylia Rożnowska dotknęła swoim zaangażowaniem i miłością do tańca i folkloru serca wielu ludzi. Urodziła się 22 listopada 1928 roku w Olszówce koło Rabki. Średnią szkołę ukończyła w Krakowie. Wychowana w patriotycznym duchu, od wczesnej młodości interesowała się polską tradycją i folklorem. Tuż po wojnie ukończyła studia pedagogiczne w Gdańsku z tytułem magistra, a później studia artystyczne ze specjalizacją choreografii i etnografii w Warszawie. Dama Polskiego Folkloru odeszła do wieczności 10 stycznia 2021 roku.

Gratulacje rodzinie przekazała uczestnicząca w uroczystości senator RP Maria Koc, która z okazji jubileuszu Fundacji przekazała gospodarzom list od premiera RP Mateusza Morawieckiego wraz z polską flagą i medalem senackiego orła.

W liście premier rządu polskiego wyraził uznanie i ogromny szacunek za to, jak Polonia reprezentuje Polskę w Stanach Zjednoczonych: „Chylę przed państwem czoło i bardzo, bardzo serdecznie wszystkim Polkom i Polakom żyjącym w Stanach Zjednoczonych, w Chicago, bardzo dziękuję za to przywiązanie do polskości, które widać wszędzie. Tu działają szkoły polskie, działają zespoły folklorystyczne, organizacje polonijne, jest piękne Muzeum Polskie, a jedną z największych i najprężniejszych organizacji jest właśnie Fundacja Kopernikowska. Mam zaszczyt współpracować z fundacją już od kilku lat i bardzo podziwiam, jak bardzo jesteście państwo zaangażowani, jak jesteście skuteczni w tym, co robicie. Pragnę wyrazić głębokie wyrazy uznania dla prezesa Mario Mikody i całego zarządu (…). Festiwal „Taste of Polonia”, który w tym roku jest organizowany po raz czterdziesty, jest właśnie wyrazem tego wielkiego zaangażowania i skuteczności w działaniu. Jest to przecież największy festiwal polonijny na świecie”.

Gratulując fundacji półwiecza działalności Adam Bala, obecny na uroczystości prezes Polsko-Ukraińskiej Fundacji im. Ignacego Jana Paderewskiego, wręczył przewodniczącemu Rady Fundacji Hubertowi Cioromskiemu statuetkę wielkiego polskiego pianisty i polityka. 

Z kolei członkowie zarządu wręczyli pani Senator symboliczną kamizelkę kuloodporną dla żołnierzy ukraińskich, których dzięki inicjatywie dyrektora Roberta Groszka setki, jeśli nie tysiące, zostało już zakupionych i wysłanych na Ukrainę. Rycerze Maltańscy z kolei wysłali do tej pory tysiące par skarpet i czapek na zimę. 

W okolicznościowym koncercie prowadzonym przez Agatę Paleczny i Krzysztofa Czeczota ku czci znamienitej choreograf na scenie Centrum Kopernikowskiego wystąpiły grupy taneczne założonego przez nią zespołu „Polonia” oraz zespołu „Dolina” z Minnesoty. Na koniec występu gratulacje gospodarzom złożył osobiście kandydat na burmistrza Chicago Willie Wilson.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


DSC_1797

DSC_1797

DSC_1586

DSC_1586

DSC_1529

DSC_1529

DSC_1310

DSC_1310

DSC_1273

DSC_1273

DSC_1132

DSC_1132

DSC_1070

DSC_1070

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama