niedziela, 6 października 2024 16:31

Piłkarski PP - porażki Widzewa i Miedzi

W środowych meczach 1/32 finału piłkarskiego Pucharu Polski odpadły dwie drużyny z ekstraklasy. Widzew Łódź - po remisie 5:5 - przegrał w rzutach karnych z drugoligowym KKS Kalisz 3-4, a Miedź Legnica - tez na wyjeździe - uległa pierwszoligowej Resovii 0:1.

Trener Widzewa Janusz Niedźwiedź oszczędził w Kaliszu m.in. Bartłomieja Pawłowskiego i Patryka Stępińskiego, ale i tak skład gości wyglądał przyzwoicie. Tymczasem już po 22 minutach Widzew przegrywał aż 0:3.

Do 90. minuty łodzianie zdołali doprowadzić do remisu 3:3, a w bardzo emocjonującej dogrywce obie drużyny zdobyły po dwie kolejne bramki. W efekcie przed rzutami karnymi było 5:5 - wynik niezwykle rzadko spotykany na takim poziomie rozgrywek.

W serii "jedenastek" najpierw pomylił się zawodnik KKS Kalisz Michał Borecki (piłka poleciała nad bramką), lecz później dwóch piłkarzy Widzewa - Łukasz Zjawiński i Mateusz Żyro - trafiło w poprzeczkę. Ostatecznie występujący w 2. lidze (trzeci poziom) gospodarze zwyciężyli w karnych 4-3.

Oprócz Widzewa odpadł też inny beniaminek ekstraklasy - Miedź. Legniczanie przegrali w Rzeszowie z pierwszoligową Resovią 0:1 po golu Daniela Morysa.

Niespodziewanie z rozgrywkami pożegnał się również pierwszoligowy GKS Tychy, który uległ w Bydgoszczy trzecioligowemu Zawiszy 1:2.

Długo w Łodzi z pierwszoligowym ŁKS męczyła się Stal, jednak ostatecznie mielecki zespół, grający od 81. minuty w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Krystiana Getingera, zwyciężył w rzutach karnych 4-3. Po 90 minutach i dogrywce było 2:2.

Kłopotów z awansem do 1/16 finału PP nie miały w środę natomiast m.in. Cracovia, Warta Poznań, Śląsk Wrocław i lider ekstraklasy Wisła Płock. "Nafciarze" pokonali na wyjeździe pierwszoligową Skrę Częstochowa 3:1.

We wtorek nie było niespodzianek, choć np. Legia Warszawa wyeliminowała pierwszoligowy Bruk-Bet Termalicę Nieciecza dopiero po dogrywce.

Na czwartek zaplanowano cztery spotkania, w tym derby Górnego Śląska Ruch Chorzów - Górnikiem Zabrze.

Zgodnie z zasadami rozgrywek, gospodarzami meczów są zespoły, które występują w niższej klasie.

Z udziału w pierwszej rundzie zwolnieni są przedstawiciele Polski w europejskich pucharach: Raków Częstochowa, Lechia Gdańsk, Pogoń Szczecin oraz Lech Poznań. Tylko "Kolejorz" zdołał awansować do fazy grupowej Ligi Konferencji, pozostałe trzy drużyny odpadły w kwalifikacjach.

Losowanie 1/16 finału zaplanowano na piątkowe południe w siedzibie PZPN. Finał zostanie rozegrany 2 maja. W puli nagród jest 10 milionów złotych, z czego połowę zgarnie triumfator rozgrywek.

Wyniki i program meczów 1. rundy (1/32 finału) piłkarskiego Pucharu Polski:

środa, 31 sierpnia
Pogoń Siedlce – Chojniczanka Chojnice            3:1 (2:1)
Wieczysta Kraków – Radunia Stężyca               0:2 (0:1)
Pogoń II Szczecin – GKS Katowice                 0:2 (0:1)
Ruch Wysokie Mazowieckie – Śląsk Wrocław         0:4 (0:1)
Polonia Środa Wielkopolska – Motor Lublin        0:2 (0:2)
Skra Częstochowa – Wisła Płock                   1:3 (0:2)
ŁKS Łagów – Cracovia                             1:3 (1:1)
Górnik Polkowice – Sandecja Nowy Sącz            1:3 po dogr. (0:1, 1:1)
GKS Jastrzębie – Warta Poznań                    0:2 (0:2)
KKS 1925 Kalisz – Widzew Łódź                    5:5 po dogr. (3:3, 3:1), karne 4-3
Zawisza Bydgoszcz – GKS Tychy                    2:1 (1:1)
Apklan Resovia – Miedź Legnica                   1:0 (1:0)
ŁKS Łódź – Stal Mielec                           2:2 po dogr. (2:2, 1:1), karne 3-4

wtorek, 30 sierpnia
Legia II Warszawa – Wisła Kraków                 0:5 (0:1)
Lechia Zielona Góra – Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1 po dogr. (1:1, 1:0)
Stal Stalowa Wola – Puszcza Niepołomice          1:2 po dogr. (0:0)
RKS Radomsko – Radomiak Radom                    0:3 (0:2)
Rekord Bielsko-Biała – Chełmianka Chełm          3:0 (2:0)
GKS Wikielec – Zagłębie Sosnowiec                1:2 (0:1)
Start Jełowa – KGHM Zagłębie Lubin               0:4 (0:4)
Stal Rzeszów – Korona Kielce                     3:3 po dogr. (3:3, 3:3), karne 6-7
Bałtyk Gdynia – Olimpia Elbląg                   0:3 (0:2)
Stomil Olsztyn – Chrobry Głogów                  1:3 (0:1)
Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Legia Warszawa    2:3 po dogr. (2:2, 0:1)