Kongres Polonii Amerykańskiej (KPA) wydał oświadczenie, w którym poparł projekt rezolucji, upamiętniającej 83. rocznicę najazdu Niemiec i ZSRR na Polskę. Projekt powstał w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Polish American Congress (PAC) poparł też starania Polski o odszkodowania za niemieckie zbrodnie wojenne i zniszczenia.
W oficjalnym oświadczeniu KPA nawiązuje do projektu rezolucji Izby Reprezentantów upamiętniającej rocznicę, a także podkreślającej znaczenie więzi Stanów Zjednoczonych i Polski w obrębie NATO. Projekt, który przedstawił Demokrata z Nowego Jorku Thomas Suozzi, obala próby fałszowania historii przez prezydenta Rosji Putina i stwierdza, że 1 września 1939 roku niemieckie siły zbrojne pod dowództwem Adolfa Hitlera zaatakowały Polskę, a 17 września uczyniły to wojska radzieckie pod dowództwem Józefa Stalina.
„Hitler wydał rozkaz inwazji na Polskę, bez wypowiedzenia wojny. Na śmierć bez litości i współczucia wydani byli mężczyźni, kobiety i dzieci polskiego pochodzenia i posługujący się językiem polskim” – głosi oświadczenie KPA.
Rezolucja przypomina, że w Polsce będącej tradycyjnie domem dla największej populacji żydowskiej w Europie, niemieckie siły okupacyjne założyły obozy śmierci, w których zamordowały miliony ludzi. KPA wskazuje, że po kapitulacji twierdzy Modlin 5 października, Polska została podzielona zgodnie z protokołem paktu Ribbentrop-Mołotow.
Dokument wskazuje, Polska jest obecnie niezłomnym sojusznikiem Paktu Północnoatlantyckiego w momencie, gdy kraje z pierwszej linii NATO są zagrożone agresją Kremla. „Od początku inwazji, Polacy przyjęli do Polski ponad 4 mln ukraińskich uchodźców. Szacuje się, że jesienią do polskich szkół będzie uczęszczał 1 mln ukraińskich dzieci” – pisze KPA w oświadczeniu przekazanym przez krajową wiceprezes ds. mediów i promocji Małgorzatę Schulz.
Oświadczenie KPA podkreśla, że organizacja utrzymuje bliskie relacje z deputowanymi w Kongresie Stanów Zjednoczonych, a także z wybieralnymi urzędnikami władz stanowych i miejskich.
KPA popiera także starania Polski o odszkodowanie za niemieckie zbrodnie wojenne i zniszczenia Kraju nad Wisłą podczas okupacji niemieckiej w latach 1939-1945.
Kongres Polonii Amerykańskiej powstał w 1944 roku i reprezentuje interesy 10 mln Amerykanów polskiego pochodzenia. Jego misją jest m.in. propagowanie i prowadzenie kampanii na rzecz uchwał i rezolucji na waszyngtońskim Kapitolu, wzmacniających relacje Polski z Stanami Zjednoczonymi.
(PAP, inf. wł.)