niedziela, 6 października 2024 22:27

Lekkoatletyczne ME - Swoboda czwarta na 100 m, Kopron poza finałem rzutu młotem

Niemka Gina Lueckenkemper wygrała bieg na 100 m w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Monachium. Srebrny medal zdobyła Szwajcarka Mujinga Kambundji, a brąz wywalczyła Brytyjka Daryll Neita. Ewa Swoboda zajęła czwarte miejsce.. Malwina Kopron spaliła trzy próby w eliminacjach rzutu młotem, natomiast Ewa Różańska awansowała do finału. Do finału biegu na 400 m zakwalifikowały się Natalia Kaczmarek, Anna Kiełbasińska i Iga Baumgart-Witan. Odpadła broniąca tytułu Justyna Święty-Ersetic.

Lueckenkemper triumfowała wynikiem 10,99. Kambundji była wolniejsza od Niemki o tysięczne sekundy, a trzecia Neita osiągnęła czas 11,00.

Niemiecka sprinterka w 2018 roku podczas ME w Berlinie zdobyła srebrny medal, a dwa lata wcześniej w Amsterdamie sięgnęła po brąz.

Swoboda straciła do podium 0,18 sekundy. Czas 11,18 pozwolił jej na zajęcie czwartego miejsca. - To chyba nie był mój dzień. Dziewczyny się postarały i pobiegły 10,99. To trochę szybko. Ale jestem zadowolona. To prawie koniec sezonu - powiedziała Swoboda.

Broniąca tytułu Brytyjka Dina Asher-Smith doznała kontuzji i ukończyła bieg na ósmej pozycji.

Kopron spaliła wszystkie trzy rzuty. Brązowa medalistka z Tokio zeszła z rzutni załamana. To jej kolejny nieudany start w tym sezonie. W lipcowych mistrzostwach świata w Eugene również nie dostała się do finału. Różańska w drugiej serii rzuciła 68,26 m i ten wynik dał jej przepustkę do decydującej rozgrywki.

Pierwszy bieg półfinałowy na 400 m wygrała Kiełbasińska - 50,45. Druga była Holendarka Lieke Klaver - 50,59, a trzecie miejsce zajęła Baumgart-Witan - 51,17. W drugim najlepsza była Kaczmarek - 50,41, która na ostatniej prostej stoczyła zaciętą walkę z Victorią Ohuruogu - 50,50.

Holenderka Femke Bol wygrała trzecią serię czasem 50,60. Święty-Ersetic zajęła szóste miejsce w tym biegu, a wynik 52,17 nie wystarczył do awansu.

W finale wystąpi osiem biegaczek. Po dwie najszybsze z trzech serii półfinałowych oraz dwie z najlepszymi czasami.

Cztery lata temu w Berlinie najlepsza była Święty-Ersetic, która triumfowała czasem 50,41.

Głównymi kandydatkami do złotego medalu są Bol i Kaczmarek, które jako jedyne Europejki zeszły w tym sezonie poniżej 50 sekund.