Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 25 grudnia 2024 19:06
Reklama KD Market

Uwaga na oszustwa związane z przeprowadzkami

fot. 123RF

Maj to początek najbardziej ruchliwego okresu w kraju, jeśli chodzi o przeprowadzki. Do tego stopnia, że został ogłoszony Narodowym Miesiącem Przeprowadzek.

Better Business Bureau apeluje o rozważne wybieranie firm świadczących usługi związane z przeprowadzkami. W związku ze zwiększonym zainteresowaniem na tego typu usługi, zgłaszanych jest coraz więcej oszustw. Niektórzy konsumenci ponieśli dodatkowe koszta, ale zgłoszono także przypadki utraty przeprowadzanego mienia.

Tylko w 2021 roku do Better Business Bureau wpłynęło 1100 skarg na firmy przeprowadzkowe. Ponadto konsumenci zgłosili do BBB Scam Tracker utratę ponad 730 tys. dolarów w wyniku oszustw związanych z przeprowadzkami. Oznacza to wzrost strat pieniężnych o 216 proc. w porównaniu z 2020 r. Nieuczciwi przewoźnicy mogą zawyżać ceny, naliczać dodatkowe opłaty, przetrzymywać meble i rzeczy osobiste do czasu wyłudzenia pieniędzy.

W związku z dużą liczbą przeprowadzek w okresie letnim, wzrasta również prawdopodobieństwo stania się ofiarą oszustów. Większość osób korzysta z usług firmy przeprowadzkowej tylko kilka razy w życiu, przez co stają się łatwym celem dla oszustów. Odwiedź stronę BBB.org, gdzie można znaleźć listę akredytowanych firm przeprowadzkowych w pobliżu twojego miejsca zamieszkania.

Oszustwa związane z przeprowadzką

Istnieje kilka wersji oszustw związanych z przeprowadzkami. Najprostszą z nich jest niepojawienie się firmy przeprowadzkowej po uzyskaniu wyceny i pozostawieniu depozytu. W innym wariancie firma przeprowadzkowa podaje wycenę na podstawie wagi. Po załadunku informuje klienta, że jego rzeczy przekroczyły szacunkową wagę, a cena za dodatkową wagę będzie o wiele wyższa (czasami dwukrotnie).

Istnieje jeszcze jeden schemat wykorzystywany przez oszustów. Firma przeprowadzkowa podaje wycenę, przyjeżdża na czas i ładuje rzeczy na ciężarówkę, która nigdy nie pojawia się w twoim nowym miejscu zamieszkania. Twoje meble i rzeczy mogą zaginąć już na zawsze. Czasami są przetrzymywane, aż uiścisz dodatkową opłatę.

Jak nie dać się oszukać przy przeprowadzce

Dokładnie sprawdzaj firmę, którą zatrudniasz do przeprowadzki. Zwróć uwagę na strony internetowe firm. Unikaj biznesów, które na swoich stronach internetowych nie podają adresu lub informacji na temat licencji i ubezpieczenia przewoźnika. Inny znak ostrzegawczy to ten, kiedy podczas rozmowy telefonicznej pada ogólne określenie „movers” zamiast nazwy biznesu, a firma przeprowadzkowa korzysta z wynajętych ciężarówek.

Uważaj na nietypowe żądania. Jeśli firma przeprowadzkowa prosi o dużą zaliczkę lub pełną płatność z góry, może to być znak ostrzegawczy.

Uzyskaj wszystko na piśmie. Sprawdź licencję firmy przeprowadzkowej, a w przypadku międzystanowych przewoźników – narzędzia oferowanego przez Federalną Administrację Bezpieczeństwa Przewoźników Samochodowych (Federal Motor Carrier Safety Administration). Potwierdź ubezpieczenie i uzyskaj pisemną umowę.

Postaraj się o co najmniej trzy pisemne wyceny od różnych firm przeprowadzkowych. Upewnij się, że szacunki są oparte na wadze, a nie na stopach sześciennych. Jeśli w którymkolwiek momencie usługi ulegną zmianie, upewnij się, że umowa je odzwierciedla i są one zrozumiałe dla obu stron.

Sporządź szczegółowy spis swoich rzeczy i ponumeruj pudła, w które są zapakowane, aby łatwiej sprawdzić, czy nic nie zaginęło podczas przeprowadzki. Przygotuj się na możliwe szkody. Ustal, co jest objęte polisą ubezpieczeniową właściciela domu i co jest/nie jest objęte ochroną w ramach wyceny firmy przeprowadzkowej. Jeżeli planujesz, że inni pracownicy będą wchodzić i wychodzić z twojego domu, ustal zakres odpowiedzialności na wypadek, gdyby doszło do uszkodzenia mienia.

Chroń swój dobytek. Należy upewnić się, że firma przeprowadzkowa zapewnia ubezpieczenie od utraty lub uszkodzenia mienia o pełnej wartości. Należy pamiętać, że ubezpieczenie naliczane jest od funta, więc drogie przedmioty, takie jak telewizor z płaskim ekranem, mogą wymagać dodatkowego pokrycia kosztów wymiany, jeśli zostaną uszkodzone w transporcie. Zabierz ze sobą cenne przedmioty. Gotówka, monety, biżuteria, zdjęcia i ważne dokumenty powinny być zabrane ze sobą lub wysłane oddzielnie za pomocą firmy przewozowej z numerem przesyłki i ubezpieczeniem.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama