Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 15:31
Reklama KD Market

Jak sobie radzić ze stresem?

Jak sobie radzić ze stresem?
fot. Pixabay.com

Gdy na świecie dzieją się surrealne, okrutne i przerażające rzeczy, odbija się to na naszej psychice. Nie pozbyliśmy się jeszcze mentalnych efektów ubocznych pandemii, a tu uderzył w nas ogrom nieszczęścia Ukrainy, exodus uchodźców, bombardowania, śmierć, gwałty i grabieże. Gdyby jeszcze tego było mało – inflacja, przestępczość, globalne ocieplenie i… awantura podczas uroczystości rozdania Oskarów. Każdy z nas doskonale zna sytuacje, które wywołują u nas to nieprzyjemne uczucie zdenerwowania. Stres wkrada się niepostrzeżenie w nasze życie.

Czym jest stres?

Stres to reakcja organizmu, związana z fizjologią i psychologią człowieka, która objawia się w wyniku działania stresorów, czyli sytuacji, które wywołują stres. W obecnych czasach stresorów jest mnóstwo – od wydarzeń na świecie do zwykłych problemów dnia codziennego.  Ze stresem wiąże się zwiększone napięcie oraz silne emocje, nad którymi trudno jest zapanować. Najczęściej stres przychodzi i odchodzi samoistnie wraz z ustaniem czynników stresogennych. Gorzej jest, gdy stres towarzyszy nam notorycznie, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie.

Objawy stresu

Do objawów stresu, związanych z psychiką człowieka należą: wstyd, obawa, lęk, gniew, złość, depresja, zły nastrój, obniżone poczucie własnej wartości, bezsilność, myśli samobójcze, trudności z koncentracją. Stres wywołuje również zmiany w zachowaniu, pojawia się agresja, poirytowanie, problemy z wysławianiem się, jak jąkanie, drżenie rąk i całego ciała, tiki nerwowe, sięganie po używki, obniżona jakość pracy, niechęć do współżycia seksualnego. Przy długotrwałym stresie uwidaczniają się objawy fizjologiczne, jak ból w klatce piersiowej, palpitacje serca, ucisk, problemy ze snem, omdlenia, bóle głowy, problemy z oddychaniem, problemy żołądkowe, nadmierne pocenie się, spadek lub przyrost masy ciała, zatrzymanie miesiączkowania. Każdy z nas indywidualnie przeżywa negatywne wiadomości i problemy dnia codziennego, dlatego też doświadczenie stresu i reakcje na stres są różne. 

Niezdrowe sposoby na walkę ze stresem

Wielu z nas tak naprawdę nie radzi sobie ze stresem w najlepszy sposób. Powszechne jest sięganie po alkohol i używki, próby izolowania się przed bliskimi, odmowa komunikacji z bliskimi, nieprzerwane oglądanie telewizji, objadanie się, chroniczne narzekanie i utrzymująca się mentalność ofiary, co tylko pogłębia negatywne emocje w tym urazę i winienie innych.  

Sposoby do zdrowej walki ze stresem

Wiemy, że stres jest nieodłączną częścią naszego życia. Czasem się go spodziewamy i przygotowujemy na niego, jak w przypadku egzaminu lub wystąpienia publicznego, a czasem nas zaskakuje w sytuacjach, które wcześniej uważaliśmy za bezstresowe.  Jak sobie z nim radzimy, zależy od wielu czynników, poczynając od poczucia własnej wartości, osobowości, poprzez wiek i doświadczenia życiowe, do pozycji społecznej, czy po prostu powagi danej sytuacji. Istnieje wiele sposobów na zdrową walkę ze stresem:

  1. Zaakceptuj stres i przekłuj go na motywację do rozwiązania problemu. Może nam się wydawać, że życie bez stresu byłoby dużo przyjemniejsze, łatwiejsze, ale czy aby na pewno lepsze? Stres pobudza do działania, wyostrza krytyczne myślenie i w niektórych przypadkach dodaje odwagi. Pamiętajmy zawsze, że są rzeczy, których po prostu nie możemy zmienić, a umiejętność akceptacji tego, pozwoli zminimalizować stres.
  2. Zastanów się, co powoduje u ciebie stres. Jakie sytuacje sprawiają, że czujesz się zestresowany? Znane jest powiedzenie: „Nie taki diabeł straszny, jak go malują” i w większości odzwierciedla to rzeczywistość. Boimy się wielu sytuacji, które tak naprawdę, gdy się już skończą okazują się nie być takie straszne. Znajomość siebie, swojego ciała i reakcji na czynniki stresujące pozwoli nam lepiej nad sobą panować. 
  3. Ruszaj się. Nic nie jest tak wspomagające jak ruch na świeżym powietrzu, spacer, bieganie, pływanie, ćwiczenie, taniec – wszystko to ma same zalety i co najważniejsze – podnosi nastrój. Zapytaj się  samego siebie, jaki ruch mógłbyś tolerować, nie musi to być od razu podnoszenie ciężarów – pójdź na spacer, potańcz w kuchni, poćwicz jogę.
  1. Zadbaj o dietę. Dieta bezpośrednio odbija się na naszym samopoczuciu, stanie zdrowia, poziomie energii. Zdrowe, zbilansowane posiłki, dopasowane do naszego wieku czy sposobu życia, mogą mieć decydujący wpływ na nasz organizm. Odpowiednie żywienie dodaje energii i chęci do życia, lepiej się czujemy we własnej skórze, gdy mamy odpowiednią wagę, przez co odważniej kroczymy przez życie i nie boimy się zmian.
  2. Zadbaj o spanie. Problemy ze spaniem i stres idą w parze. Gdy słabo śpimy, pogorszeniu ulega też nastrój. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, by poprawić spanie. Po pierwsze traktuj sen z ufnością – to czas, kiedy możesz zaprzestać zamartwiania się i rozwiązywania problemów. Przed spaniem zrelaksuj się, zapomnij o pracy, nie patrz w ekran telefonu czy komputera. Poczytaj, wykąp się w relaksujących olejkach, porozmawiaj z kimś spokojnie. I pozwól sobie zasnąć i spać 7-8 godzin, bo należy ci się dobry sen. Ważne, byś utrzymywał te same godziny spania, to sprawi, że twój umysł i ciało przyzwyczai się do cyklu. Unikaj dziennych drzemek, bo one nie pozwolą na solidne spanie w nocy. Niektórzy, w obliczu stresu śpią dobrze, to zdrowa reakcja organizmu na stres. Sen pozwala się szybko regenerować.
  3. Znajdź czas na odpoczynek i relaks. To jest bardzo ważne, aby w tych stresujących czasach codziennie pozwolić sobie na odpoczynek. Wypoczęty organizm, wyspany i zrelaksowany o wiele bardziej jest odporny na stres. Jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem i być bardziej odpornymi na wszelkie czynniki zewnętrzne, musimy każdego dnia pamiętać o odpowiednim odpoczynku. Nie musi to być lenistwo i siedzenie przed telewizorem. Wystarczy, że wygospodarujemy w ciągu dnia chociaż pół godziny wolnego czasu na robienie tego, co sprawia nam przyjemność. Niezależnie od tego, czy będzie to czytanie książki, gorąca kąpiel, czy aktywność fizyczna, wszystko to z pewnością pozwoli nam odetchnąć po ciężkim dniu i nabrać nowych sił na kolejny.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama