Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 9 października 2024 03:28
Reklama KD Market

MŚ 2022 - Argentyna, Meksyk i Arabia Saudyjska rywalami polskich piłkarzy w grupie

Polska zmierzy się z Argentyną, Meksykiem i Arabią Saudyjską w grupie C piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Ceremonia odbyła się w Dausze. Biało-czerwoni byli losowani z trzeciego koszyka.

Polscy piłkarze rozpoczną rywalizację od meczu z Meksykiem 22 listopada. Cztery dni później zmierzą się z Arabią Saudyjską, a rywalizację w grupie C zakończą 30 listopada z Argentyną.

Cała ceremonia trwała niespełna półtorej godziny. W rolę sierotek wcielili się m.in. świetni w przeszłości piłkarze - np. Brazylijczyk Cafu, Niemiec Lothar Matthaeus, Irańczyk Ali Daei, Nigeryjczyk Jay-Jay Okocha czy Algierczyk Rabah Madjer.

W jednej grupie nie mogły na siebie trafić reprezentacje krajów z tego samego kontynentu (z wyjątkiem Europy, gdzie maksymalnie dwie).

Najciekawiej w pierwszej fazie turnieju zapowiada się rywalizacja drużyn, które w XXI wieku zdobyły już mistrzostwo świata - w grupie E Niemcy (najlepsi w mundialu 2014) zmierzą się z Hiszpanią (triumf w 2010).

Natomiast broniąca tytułu Francja może mieć w Katarze w grupie D podobnych rywali jak na poprzednim mundialu. Ponownie spotka się z Danią oraz - być może - z Peru, jeśli ten zespół wygra w czerwcu swój baraż (ze zwycięzcą meczu ZEA - Australia). "Nowym" rywalem jest natomiast Tunezja.

Podobnie wygląda sytuacja w grupie G. Brazylia, Serbia i Szwajcaria to ten sam zestaw co cztery lata temu. Innym przeciwnikiem dla nich jest tylko Kamerun (wówczas Kostaryka). To zresztą według wielu fachowców najsilniejsza grupa tegorocznych mistrzostw.

Brazylijczycy w najnowszym rankingu FIFA awansowali - kosztem Belgów - na pierwsze miejsce. Dla wielu fachowców będą faworytami mundialu, ale w ostatnich latach, również z powodu pandemii, bardzo rzadko grali z rywalami z Europy.

"Nie mamy takich spotkań, więc są wątpliwości" - przyznał już w ubiegłym roku selekcjoner "Canarinhos" Tite.

Tradycyjnie przy okazji losowań nie zabrakło różnych "smaczków". Np. Francja, gdy w 1998 i 2018 roku zdobyła mistrzostwo świata, rywalizowała w grupie - tak jak teraz - z Danią. Z drugiej strony - w 2002 roku "Trójkolorowi" też zmierzyli się z Duńczykami i nie zdołali wyjść z grupy.

Bez wątpienia będzie to jednak ciekawa rywalizacja - Duńczycy to przecież aktualni półfinaliści mistrzostw Europy.

Do 1/8 finału zakwalifikują się po dwie najlepsze drużyny z każdej z ośmiu grup. Polska w przypadku awansu trafi na rywala właśnie z "francusko-duńskiej" grupy D.

Trzy zwycięstwa, dwa remisy i sześć porażek - to bilans piłkarskiej reprezentacji Polski w dotychczasowych 11 spotkaniach z Argentyną. Bramki: 18-12 na korzyść "Albicelestes".

W 1960 roku doszło do meczu obu reprezentacji podczas igrzysk w Rzymie, jednak spotkanie nie jest uznawane za oficjalne (wystąpiła olimpijska drużyna Argentyny). Biało-czerwoni przegrali wówczas 0:2.

Za pierwszy oficjalny pojedynek uznaje się mecz z czerwca 1966 roku z Buenos Aires, który zakończył się remisem 1:1.

Dwukrotnie obie jedenastki spotkały się w mundialu - w 1974 roku w Niemczech biało-czerwoni wygrali 3:2, a cztery lata później ulegli ówczesnym gospodarzom turnieju 0:2.

Ostatni mecz odbył się w czerwcu 2011 na stadionie Legii, a prowadzeni wówczas przez Franciszka Smudę biało-czerwoni zwyciężyli 2:1. Rywale grali jednak w mocno eksperymentalnym składzie, bez m.in. Lionela Messiego, Gonzalo Higuaina, Carlosa Teveza, Javiera Mascherano, Angela Di Marii czy Sergio Aguero.

W 2007 roku obie reprezentacje, ale na szczeblu juniorskim, spotkały się w 1/8 finału mistrzostw świata do lat 20. Argentyńczycy wygrali 3:1.

Jedną z bramek dla ekipy z Ameryki Południowej zdobył Angel Di Maria, który może wystąpić w katarskim turnieju. Z Polaków w drużynie narodowej aktualnie występują Grzegorz Krychowiak i Wojciech Szczęsny, który był wtedy rezerwowym bramkarzem.

Trzy mecze, trzy zwycięstwa, bramki: 5-2 na korzyść biało-czerwonych - to bilans piłkarskiej reprezentacji Polski z Arabią Saudyjską.

Drużyna Arabii Saudyjskiej ani razu nie pojawiła się w Polsce. Inaugurujące wzajemne kontakty spotkanie odbyło się w kwietniu 1994 roku, na neutralnym terenie, we francuskim Cannes. Polacy, prowadzeni przez trenera Henryka Apostela, wygrali 1:0, a bramkę zdobył debiutujący w drużynie narodowej Tomasz Wieszczycki w 86. minucie.

Rewanż nastąpił już po ośmiu miesiącach. Na stadionie w Rijadzie, w grudniu 1994 roku, Polacy wygrali 2:1 po trafieniach Henryka Bałuszyńskiego i debiutującego wówczas w kadrze narodowej Tomasza Rząsy.

By było ciekawiej piłkarze Polski i Arabii Saudyjskiej tego dnia spotkali się po raz ... trzeci w historii. Grali bowiem z sobą w Rijadzie trzy dni wcześniej. Tyle, że mecz ten został potraktowany jako nieoficjalny. Polacy wygrali wtedy 2:0, po bramkach Jacka Dembińskiego i Tomasza Łapińskiego.

Biało-czerwoni w Rijadzie ponownie zjawili się w 2006 roku. Zespół trenera Pawła Janasa zwyciężył 2:1 po golach Łukasza Sosina. Była to trzecia i jak na razie ostatnia oficjalna potyczka obu jedenastek.

Z kolei z Meksykiem mamy remisowy bilans - trzy zwycięstwa, dwa remisy i trzy porażki. Bramki: 9-13 na niekorzyść biało-czerwonych.

Po raz pierwszy obie jedenastki spotkały się 5 sierpnia 1973 roku w Los Angeles. Wówczas Polska wygrała 1:0 po bramce Jerzego Gorgonia.

Najcenniejsze zwycięstwo polscy piłkarze odnieśli w 1978 roku, pokonując rywali w mistrzostwach świata w Argentynie 3:1. Dwie bramki strzelił wówczas Zbigniew Boniek, a jedną Kazimierz Deyna. Była to ostatnia wygrana biało-czerwonych z Meksykanami.

Ostatni mecz obu drużyn to towarzyska potyczka w listopadzie 2017 roku w Gdańsku, którą "El Tri" wygrali z ekipą trenera Adama Nawałki 1:0 po golu Raula Jimeneza. Zawodnik angielskiego Wolverhampton wciąż jest podstawowym napastnikiem kadry narodowej.

Dwukrotny mistrz świata - z 1978 i 1986 roku - Argentyna to najbardziej utytułowany rywal Polski w fazie grupowej tegorocznego mundialu. "Albicelestes" w imprezie tej rangi wystąpią już po raz 18.

17. występ zaliczy Meksyk, którego największym osiągnięciem jest ćwierćfinał w 1970 i 1986 roku. Natomiast Arabia Saudyjska awansowała na MŚ szósty raz. Fazę grupową przebrnęła raz - w 1994 roku i odpadła w 1/8 finału.

Podział na grupy turnieju finałowego piłkarskich mistrzostw świata 2022 w Katarze:

grupa A: Katar, Ekwador, Senegal, Holandia   
grupa B: Anglia, Iran, USA, Walia/Szkocja/Ukraina
grupa C: Argentyna, Arabia Saudyjska, Meksyk, Polska
grupa D: Francja, Zjednoczone Emiraty Arabskie/Australia/Peru, Dania, Tunezja 
grupa E: Hiszpania, Kostaryka/Nowa Zelandia, Niemcy, Japonia 
grupa F: Belgia, Kanada, Maroko, Chorwacja
grupa G: Brazylia, Serbia, Szwajcaria, Kamerun
grupa H: Portugalia, Ghana, Urugwaj, Korea Południowa

(PAP)

Podziel się
Oceń

Reklama
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama