środa, 9 października 2024 07:27

El. MŚ 2022 - Szwecja pokonała Czechy i zagra o mundial z Polską

Szwecja wygrała w Sztokholmie z Czechami 1:0 po dogrywce w półfinale baraży o awans do piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. W finale reprezentacja "Trzech Koron" zmierzy się z Polską, która awansowała bez gry po dyskwalifikacji Rosji. W pozostałych meczach Włochy sensacyjnie przegrały z Macedonią Północną, Portugalia pokonała Turcję, a Walia okazała się lepsza od Austrii.

Finałowy mecz barażowy rozegrany zostanie 29 marca na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

O awansie do finału baraży zdecydował przebłysk w zespole ze Skandynawii, ale dopiero w dogrywce. Robin Quaison, który wszedł na plac gry z ławki rezerwowych w 61. minucie, rozegrał piłkę na jeden kontakt z Alexandrem Isakiem i sam bez problemu wykończył akcję, choć obu zawodników otaczał gąszcz czeskich obrońców.

Czesi, a szczególnie rezerwowy Milan Havel, będą na pewno żałować swojej najlepszej sytuacji z końcówki drugiej połowy. Wówczas 27-letni piłkarz Viktorii Pilzno otrzymał dalekie podanie idealnie pod nogi w polu karnym i mając przed sobą już tylko bramkarza Robina Olsena, fatalnie spudłował.

To były praktycznie jedyne groźne okazje bramkowe obu stron. Obydwie drużyny nie pozwalały rywalom rozwinąć skrzydeł, w tym także przekraczając przepisy. Angielski sędzia Michael Oliver pokazał Szwedom pięć, a Czechom cztery żółte kartki.

W czwartek nie mógł wystąpić najlepszy szwedzki piłkarz w historii Zlatan Ibrahimovic, który pauzował za kartki. 40-letniego napastnika AC Milan w Chorzowie już prawdopodobnie nie zabraknie.

Nie wiadomo za to, czy z biało-czerwonymi będzie mógł zagrać lewy obrońca Martin Olsson. Po dynamicznym początku spotkania jeszcze w pierwszej połowie 33-letni gracz Malmoe FF musiał skorzystać z pomocy sztabu medycznego. Potem wrócił do gry, ale po kwadransie drugiej połowy znów położył się na murawie i musiał zostać zmieniony.

Do wielkiej sensacji doszło w Palermo, gdzie Włochy przegrały z Macedonią Północną 0:1 (0:0). Mistrzów Europy zabraknie w mundialu w Katarze. To druga z rzędu absencja czterokrotnych mistrzów świata w tej imprezie. Zwycięską bramkę zdobył w 92 minucie gry Aleksandar Trajkovski. Rywalem Macedończyków w decydującym spotkaniu będzie Portugalia, która w Porto pokonała Turcję 3:1. Bramki: dla Portugalii zdobyli- Otavio (15), Diogo Jota (42), Matheus Nunes (90+4); dla pokonanych - Burak Yilmaz (65), który w 83. minucie nie wykorzystał rzutu karnego, strzelając ponad bramką.

W ostatnim czwartkowym meczu barażowym Walia pokonała w Cardiff Austrię 2:1 (1:0). Obie bramki dla zwycięzców zdobył Gareth Bale dwie (25, 51); dla Austrii - Ben Davies (65-samob.). Rywala w decydującym spotkaniu Walijczycy poznają w czerwcu, gdy odbędzie się przełożony pojedynek Szkocji z Ukrainą.