Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 9 października 2024 13:18
Reklama KD Market

Zmarła była sekretarz stanu Madeleine Albright, pierwsza kobieta na tym stanowisku

Była szefowa dyplomacji USA Madeleine Albright zmarła w środę w wieku 84 lat z powodu choroby nowotworowej – podała jej rodzina. Albright była pierwszą w historii kobietą na stanowisku sekretarza stanu USA. W 2016 roku odwiedziła Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance, PNA).

Jak podała w oświadczeniu rodzina zmarłej, Albright spędziła ostatnie godziny "otoczona rodziną i przyjaciółmi". Urodzona w Pradze jako Marie Jana Korbelova była 64. sekretarzem stanu USA, pracowała w administracji Billa Clintona w latach 1997-2001.

Madeleine Albright 10 października 2016 roku złożyła wizytę w siedzibie Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA). Była sekretarz stanu spotkała się z prezesem Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Frankiem Spulą oraz przedstawicielami organizacji polonijnych. Albright reprezentowała Hillary Clinton, która w 2016 roku była demokratyczną kandydatką w wyborach prezydenckich.

Podkreślając swoje związki z Polską i Polakami, Albright opowiadała o swojej pracy ze Zbigniewem Brzezińskim i wykładach Jana Karskiego, w których miała zaszczyt uczestniczyć. Powiedziała, że aktywność Polaków w walce o demokrację była zawsze fascynująca i godna podziwu. Podkreślając swoje imigranckie korzenie Madeleine Albright powiedziała: – Gdybym nie była z pochodzenia Czeszką, chciałabym być Polką.

Relacja z tego spotkania dostępna jest na naszej stronie internetowej:  https://dziennikzwiazkowy.com/polonia/chcialabym-byc-polka-madeleine-albright-spotkala-sie-z-kpa/

Madeleine Albright, córka czechosłowackiego dyplomaty Josefa Korbela, trafiła do USA razem z rodziną w 1948 r. w wieku 11 lat. Po ukończeniu studiów na Wellesley College i doktoracie na uniwersytecie Columbia pracowała jako doradczyni wpływowego senatora Edmunda Muskie, a następnie w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu pod przewodnictwem Zbigniewa Brzezińskiego. Później pracowała w Smithsonian Institution, prowadząc badania nad ruchem Solidarności w Polsce oraz na uniwersytecie Georgetown, zaś po objęciu prezydentury przez Billa Clintona w 1992 r. została mianowana jako ambasador USA przy ONZ, by w 1997 objąć stanowisko szefowej dyplomacji.

Była jedną z kluczowych orędowniczek rozszerzenia NATO o Polskę, Czechy i Węgry, co stało się faktem w 1999 r.„Powinniśmy być bardzo wdzięczni Madeleine Albright... Polska jest teraz w NATO, również dzięki jej nieustępliwej determinacji” - napisał na Twitterze ambasador RP w USA Marek Magierowski.Po odejściu z polityki Albright pracowała m.in. jako profesor na uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie i działała na rzecz promocji praw kobiet. Stale też komentowała wydarzenia na świecie; tuż przed rosyjską inwazją na Ukrainę przewidywała w tekście dla "New York Times", że atak na Ukrainę "zapewni Putinowi infamię, pozostawiając jego kraj odizolowany, gospodarczo okaleczony i strategicznie narażony".

(info wł., PAP)

Madeleine Albright w 2016 roku podczas wizyty w siedzibie Związku Narodowego Polskiego w Chicago

Zdjęcia: Jacek Boczarski


Poland Community of Democracies Hillary Clinton - Jul 2010

Poland Community of Democracies Hillary Clinton - Jul 2010

Usa Congress Iraq - Jan 2007

Usa Congress Iraq - Jan 2007

DSC_0724

DSC_0724

DSC_0700

DSC_0700

DSC_0692

DSC_0692

DSC_0663

DSC_0663


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama