Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 00:31
Reklama KD Market

Departament Stanu: radziliśmy Mongolii, by nie zapraszała Putina

Departament Stanu: radziliśmy Mongolii, by nie zapraszała Putina
fot. VYACHESLAV PROKOFYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL/EPA-EFE/Shutterstock

Żaden kraj nie powinien dawać Putinowi możliwości promowania swojej agresji przeciwko Ukrainie i przekazaliśmy te obawy władzom Mongolii - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik Departamentu Stanu, komentując wizytę rosyjskiego przywódcy w tym kraju i zignorowanie przez Ułan Bator nakazu aresztowania Putina, wystawionego przez MTK.

"Jak już wcześniej mówiliśmy, nie uważamy, że jakikolwiek kraj powinien dawać Putinowi możliwość promowania agresji przeciwko Ukrainie. Nie ma wątpliwości, że przedstawiciele sił zbrojnych Rosji i inni rosyjscy urzędnicy popełniają zbrodnie wojenne lub w inny sposób naruszają prawo międzynarodowe na Ukrainie. My jasno stwierdziliśmy, że osoby (za to) odpowiedzialne muszą zostać ukarane" - powiedział PAP przedstawiciel amerykańskiego resortu dyplomacji, pytany o reakcję na trwającą wizytę rosyjskiego dyktatora w Mongolii.

"W dalszym ciągu odradzamy wszelkim rządom przyjmowanie prezydenta Putina lub zapewnianie mu platformy do promowania agresywnej wojny. Przekazaliśmy te obawy rządowi mongolskiemu" - dodał.

Wizyta Putina w Mongolii budzi kontrowersje, ponieważ rosyjski przywódca po raz pierwszy odwiedza kraj uznający jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego od czasu wydania przez MTK w marcu 2023 roku nakazu aresztowania Putina za zbrodnie przeciwko ludzkości, w tym systematyczne nielegalne deportacje ukraińskich dzieci.

W poniedziałek rzecznik ukraińskiego MSZ zagroził, że - w reakcji na decyzję mongolskich władz - Kijów będzie "współpracował z partnerami, by zapewnić, że spotka się to z konsekwencjami dla Ułan Bator".

Granicząca z Rosją i Chinami Mongolia utrzymuje dobre stosunki z państwami zachodnimi, w tym USA.

"Gdy sekretarz (stanu USA) Blinken udał się do Ułan Bator w sierpniu, Stany Zjednoczone i Mongolia podkreśliły znaczenie naszych relacji (dwustronnych) i akcentowały wspólne wartości demokratyczne oraz interesy strategiczne, które ściśle łączą Waszyngton i Ułan Bator. Sekretarz potwierdził również zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w partnerstwo strategiczne (z Mongolią) i wysiłki na rzecz wsparcia odporności gospodarczej (tego państwa)" - powiedział PAP rzecznik Departamentu Stanu.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama