Państwo Islamskie przyznało się do ataku na policjantki w Charleroi

Państwo Islamskie przyznało się do ataku na policjantki w Charleroi

Organizacja Państwo Islamskie (IS) przyznała się w niedzielę do ataku w Charleroi w Belgii, gdzie napastnik ranił w sobotę maczetą dwie policjantki. Sprawcę zidentyfikowano jako 33-letniego obywatela Algierii znanego policji z przestępstw pospolitych.

„Napastnik z Charleroi jest żołnierzem Państwa Islamskiego, który przeprowadził tę operację w odpowiedzi na wezwania do atakowania mieszkańców krajów należących do koalicji krzyżowców” – poinformowała związana z dżihadystami agencja Amak.

Według federalnej belgijskiej prokuratury sprawca, którego zidentyfikowano tylko po inicjałach K.B., przebywał w Belgii od 2012 roku. Dodano, że w związku z atakiem w Charleroi, ok. 60 km od Brukseli, przeprowadzono dwa przeszukania w tym mieście.

„Są wskazówki, że atak mógł być inspirowany motywem terrorystycznym” – głosi oświadczenie prokuratury, która zastrzegła, że sprawca był znany policji z „przestępczości pospolitej, a nie działalności terrorystycznej”.

Mężczyzna, który krzyczał „Allah akbar”, zaatakował w sobotę maczetą dwie policjantki pełniące służbę przed głównym komisariatem policji w mieście. Został postrzelony przez trzecią funkcjonariuszkę i zmarł od odniesionych obrażeń.

Wcześniej w niedzielę premier Charles Michel poinformował o formalnym wszczęciu śledztwa w sprawie „usiłowania zabójstwa o charakterze terrorystycznym”.

„Musimy zachować spokój. Musimy uniknąć paniki, oczywiście nie poddawać się terrorowi. To pułapka, która została na nas zastawiona” – powiedział szef rządu dziennikarzom po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Nadawca VRT podała tego samego dnia, że w Liege, na wschodzie Belgii, zatrzymano mężczyznę także uzbrojonego w maczetę. Policja otrzymała telefoniczne wezwanie rano. Po przybyciu na miejsce teren został odgrodzony, a mężczyzna zatrzymany. Jak przekazano, był on pochodzenia tureckiego, nie użył ostatecznie maczety i nie był wcześniej znany policji.(PAP)

Fot.Stephanie Lecocq/EPA

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*