Stany Zjednoczone proponują Rosji pomoc w ochronie olimpiady w Soczi

Stany Zjednoczone proponują Rosji pomoc w ochronie olimpiady w Soczi

Stany Zjednoczone zaproponowały w poniedziałek Rosji wsparcie w ochronie zimowej olimpiady w Soczi przed atakami terrorystycznymi. Waszyngton poinformował, że w razie potrzeby może wykorzystać do pomocy m.in. dwa okręty stacjonujące na Morzu Czarnym.

Logo Olimpiady w Soczi fot.Yuri Kochetkov/PAP/EPA

Logo Olimpiady w Soczi fot.Yuri Kochetkov/PAP/EPA

Amerykańskie ministerstwo obrony poinformowało, że dowódcy wojskowi przygotowują się na wypadek konieczności udzielenia Rosji wsparcia podczas zimowych igrzysk.

„Stany Zjednoczone zaoferowały swoje pełne wsparcie rządowi rosyjskiemu, który prowadzi przygotowania do zabezpieczenia zimowej olimpiady” – podkreślił w oświadczeniu rzecznik Pentagonu John Kirby.

„Zasoby powietrzne i morskie, w tym dwa okręty marynarki stacjonujące na wodach Morza Czarnego, jeżeli zajdzie potrzeba, będą dostępne do wsparcia (Rosji), przy pełnej współpracy z rządem rosyjskim” – podkreślono w komunikacie.

Oświadczenie Pentagonu zostało opublikowane w tym samym dniu, w którym islamskie ugrupowanie Ansar al-Sunna wzięło na siebie odpowiedzialność za grudniowe zamachy bombowe w Wołgogradzie.

W dwóch atakach terrorystycznych w Wołgogradzie 29 i 30 grudnia 2013 roku zginęły 34 osoby, a ponad 100 zostało rannych. Terroryści samobójcy wysadzili się w powietrze na dworcu kolejowym i w trolejbusie.

Ugrupowanie Ansar al-Sunna oznajmiło, że zamachy te były dziełem jej bojowników: Sulejmana i Abdurachima (nie podano nazwisk). Terroryści zapowiadają, że kolejnym celem będą igrzyska olimpijskie w Soczi.

Według agencji Reutera amerykańskie służby pracują nad planem ewakuowania obywateli USA z Soczi gdyby doszło do zamachu. Departament Stanu wydał natomiast oświadczenie, w którym ostrzegł Amerykanów planujących wybrać się na igrzyska, aby zachowali czujność w obliczu możliwego ataku terrorystów.

Sunnickie ugrupowanie Ansar al-Sunna jest jedną z wielu grup walczących przeciwko zdominowanym przez szyitów centralnym władzom Iraku. W skład organizacji wchodzą także radykalni Kurdowie i arabscy internacjonaliści. Eksperci uważają, że ugrupowanie jest powiązana z organizacją Abu Musaba al-Zarkawiego – Dżamiat al-Tawhid wa Dżihad.

W przeszłości Ansar al-Sunna przyznało się m.in. do podłożenia bomb na posterunku policji w Kirkuku 23 lutego 2003 roku (zginęło 30 policjantów, a ponad 55 zostało rannych) i w centrum policyjnym w Mosulu 1 stycznia 2004 roku (zginęło 11 policjantów, a 50 zostało rannych), jak również do samobójczego zamachu na stołówkę w koszarach amerykańskich w Mosulu 21 grudnia 2004 roku (zginęło 22 amerykańskich marines).

22. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi odbędą się w dniach 7-23 lutego.(PAP)

Categories: Ameryka, Sport

Comments

 1. BRAD
  BRAD 22 stycznia, 2014, 14:16

  ROSJA ma w dupie fałszywą pomoc. Sama da sobie radę

  Reply this comment
 2. Niezalezny
  Niezalezny 23 stycznia, 2014, 08:01

  Jest takie powiedzenie w Ameryce: ALL TOGETHER NOW, tzn.” Wszyscy teraz razem” zeby „wszystkim bylo lepiej” i „bezpieczniej”. To wszystko dla naszego dobra i bezpieczenstwa.
  http://www.wicipolskie.org

  Reply this comment
  • Rysiu
   Rysiu 23 stycznia, 2014, 23:03

   Jest rowniez takie powiedzienie: Kto jest wiekszym idiotom: ten co nim jest czy ten, ktory podaza I wierzy w niego… Ty oczywiscie tego nie zrozumiesz „Niemyslacy”.

   Reply this comment
   • dorC
    dorC 24 stycznia, 2014, 10:09

    Może najpierw naucz się ortografii, bo nawet nie potrafisz poprawnie napisać. W związku z tym twoja odpowiedź ma zerową wartość, bo napisał ją ortograficzny głąb.Biedaku: nie „idiotom” tylko „idiotą”. „Who’s the more foolish? The fool, or the fool who follows him?”

    Reply this comment
    • Rysiu
     Rysiu 24 stycznia, 2014, 16:38

     Buhahahahahaha.
     „Miszcz” paste & copy powrocil I po raz kolejny, wyszedl na idiote…
     Dork, jesli pragniesz poprawiac innych, naucz sie interpunkcji, LOL.

     Reply this comment
 3. dorC
  dorC 24 stycznia, 2014, 20:14

  Buhahahahahaha.Biedaku:
  Nie „idiotom” tylko „idiotą”. I po raz kolejny, wyszedles na idiote…LOL.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*