PŚ w skokach – Fortuna: Polacy są w tej chwili najlepsi

Zdaniem Wojciecha Fortuny zima będzie należeć do polskich skoczków fot.Terje Bendiksby/EPA/REX/Shutterstock

Wojciech Fortuna jest spokojny o nadchodzący sezon, ponieważ uważa, że polscy skoczkowie narciarscy są w tej chwili najlepsi w świecie. „Wszystko wskazuje, że zima będzie należeć do nich” – uważa mistrz olimpijski z Sapporo (1972).

Jego zdaniem Kamil Stoch, Maciej Kot, Piotr Żyła i Dawid Kubacki są nie tylko w stanie powtórzyć ubiegłosezonowe sukcesy w Pucharze Świata, ale i powalczyć o podium podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu.

„Polacy to w tej chwili najlepsi skoczkowie na świecie. Po zdobyciu Pucharu Narodów, wygranej Dawida (Kubackiego – PAP) w Letniej Grand Prix wszystko wskazuje na to, że i zima będzie należeć do nich. Jestem o to całkiem spokojny, ponieważ są w świetnej formie, a moim zdaniem będą jeszcze w lepszej” – powiedział PAP Fortuna.

Według niego bardzo duże postępy Kubackiego dają nadzieję nie tylko na jego dobre występy w drużynie, ale i także w konkursach indywidualnych.

„Być może będzie to jego +pięć minut+ i zostanie mistrzem olimpijskim! Śmiało i odważnie o tym mówię, ponieważ on potrafi skakać, co pokazał już niejednokrotnie” – dodał.

Były skoczek cieszy się, że to w Wiśle odbędzie się inauguracja sezonu Pucharu Świata.

„Wręcz nie mogę doczekać weekendu! Nasi bardzo lubią tam skakać, no i nie zabraknie im gorącego dopingu i wsparcia kibiców. Na jakieś specjalne osiągnięcia nie liczę, ponieważ wiem, że na tym etapie potrzeba więcej skoków na śniegu, ale z drugiej strony – kto wie, bo w takiej sytuacji są i rywale” – zaznaczył Fortuna.

W piątkowych kwalifikacjach do niedzielnego konkursu indywidualnego wystartuje 12 biało-czerwonych. Oprócz Stocha, Kota, Kubackiego i Żyły, szansę na zdobycie pucharowych punktów otrzymali: Stefan Hula, Jakub Wolny, Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł, Jan Ziobro, Przemysław Kantyka, Paweł Wąsek i Bartosz Czyż.

„Ja wciąż bardzo wierzę w Murańkę. Ostatnio wprawdzie trochę się pogubił, ale to jest jeszcze młody chłopak i wciąż może złapać to swoje dobre, mocne odbicie. Mam nadzieję, że reszta też pokaże się z jak najlepszej strony, chociaż na pewno ci młodsi będą musieli nabrać trochę pewności siebie i szlifu. Tu widzę wielką rolę trenera Stefana Horngachera, w którego wierzę, ponieważ według mnie to jeden z najlepszych szkoleniowców w świecie” – podsumował Fortuna.

W sobotę na skoczni im. Adama Małysza rozegrany zostanie konkurs drużynowy, natomiast w niedzielę odbędzie się rywalizacja indywidualna.

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*