Strona głównaSportCzechy bez szans we Wrocławiu. Gest Grosickiego

Czechy bez szans we Wrocławiu. Gest Grosickiego

-

epa05030195 Poland's Arkadiusz Milik (L) scores the opening goal  against Czech Republic goalkeeper Petr Cech (C) during the international friendly soccer match between Poland and Czech Republic in Wroclaw, Poland, 17 November 2015.  EPA/MACIEJ KULCZYNSKI POLAND OUTfot.Maciej Kulczyński/EPA
Arkadiusz Milik zdobył pierwszą bramkę już w trzeciej minucie gry fot.Maciej Kulczyński/EPA

Polska wygrała z Czechami 3:1 (2:1) w towarzyskim meczu piłkarskim we Wrocławiu. Bramki dla podopiecznych Adama Nawałki zdobyli Arkadiusz Milik, Tomasz Jodłowiec i Kamil Grosicki, a dla gości Ladislav Krejci.

Polska: Artur Boruc – Artur Jędrzejczyk, Kamil Glik (46-Thiago Cionek), Michał Pazdan (86-Paweł Dawidowicz), Maciej Rybus – Kamil Grosicki (73-Sławomir Peszko), Tomasz Jodłowiec (77-Ariel Borysiuk), Krzysztof Mączyński, Karol Linetty (77-Sebastian Mila), Bartosz Kapustka (83-Artur Sobiech) – Arkadiusz Milik.

Czechy: Peter Cech – Tomas Kalas (76-Daniel Pudil), Marek Suchy, Vaclav Prochazka, Lukas Bartosak (76-Pavel Kaderabek) – Jaroslav Plasil, Kamil Vacek, Ondrej Zahustel (57-Jiri Skalak), Martin Pospisil (84-Vladimir Darida) – Ladislav Krejci (58-Josef Sural), Milan Skoda (66-Tomas Necid).

Oba zespoły przystąpiły do meczu w nieco eksperymentalnych składach. Po piątkowym sprawdzianie z Islandią w Warszawie (4:2) zgrupowanie biało-czerwonych opuścili Robert Lewandowski, Grzegorz Krychowiak, Łukasz Fabiański i kontuzjowany Jakub Błaszczykowski. Od pierwszej minuty grali m.in. Artur Boruc, Artur Jędrzejczyk, Karol Linetty i Bartosz Kapustka.

Jeszcze większych zmian dokonał trener gości Pavel Vrba, który wystawił zupełnie inną podstawową jedenastkę niż cztery dni wcześniej w wygranym 4:1 meczu z Serbami. W spotkaniu z Polską wystąpiło kilku piłkarzy raczej z drugiego szeregu. Z największych gwiazd kibice zobaczyli bramkarza Arsenalu Petra Cecha, który we Wrocławiu rozegrał 118. mecz w reprezentacji swojego kraju i wyrównał rekord Karela Poborskiego.

Od pierwszych minut grali m.in. powołani za kontuzjowanych kolegów obrońcy Tomas Kalas i Lukas Bartosak oraz pomocnik Ondrej Zahustel. W drugiej linii szansę otrzymał też piłkarz Piasta Gliwice Kamil Vacek (w piątek wystąpił w końcówce meczu z Serbią), wracający do kadry po czteroletniej przerwie.

Spotkanie rozpoczęło się znakomicie dla biało-czerwonych, którzy już po 12 minutach prowadzili 2:0. Obie bramki padły po strzałach głową. Najpierw po dośrodkowaniu Kapustki do siatki trafił Arkadiusz Milik, a później skutecznym uderzeniem popisał się Tomasz Jodłowiec, zdobywając pierwszego gola w reprezentacji.

Czesi przez pewien czas nie mogli otrząsnąć się po takim początku, ale w miarę upływu czasu osiągali coraz większą przewagę. Jeszcze przed przerwą kilka razy zagrozili bramce Boruca. Dopięli swego w 41. minucie, gdy po błędzie Jodłowca efektownym strzałem zza pola karnego popisał się Ladislav Krejci.

W drugiej połowie oba zespoły miały swoje szanse, ale padła tylko jedna bramka. Ku uciesze licznie zgromadzonych widzów, zdobył ją zespół Nawałki. W 70. minucie po kontrataku Milik znalazł się w sytuacji sam na sam z Cechem, ale podał jeszcze do Kamila Grosickiego, który bez kłopotu trafił do pustej bramki.

Uradowany strzelec gola zdjął koszulkę, pod którą miał drugą – z flagą Francji i napisem w języku angielskim „Módlmy się za Paryż”. Skrzydłowy występujący na co dzień we francuskim Rennes nawiązał w ten sposób do tragicznych wydarzeń w Paryżu, gdzie w piątek doszło do serii zamachów terrorystycznych. Zresztą wtorkowe spotkanie poprzedziła minuta ciszy, a piłkarze grali z czarnymi opaskami na rękach.

W końcówce meczu obaj trenerzy dokonali kilku zmian, więc samej gry było już niewiele. W reprezentacji Polski szansę debiutu otrzymał Paweł Dawidowicz, występujący w rezerwach Benfiki Lizbona.

To był ostatni w tym roku mecz reprezentacji Polski, która doznała tylko jednej porażki – we wrześniu na wyjeździe z Niemcami 1:3 w kwalifikacjach Euro 2016.