Arłukowicz: będą zmiany w pakiecie onkologicznym

Bartosz Arłukowicz  fot.Radek Pietruszka/PAP

Bartosz Arłukowicz fot.Radek Pietruszka/PAP

Objęcie pakietem onkologicznym kolejnych rodzajów nowotworów, uelastycznienie sposobu działania konsyliów lekarskich, które podejmują decyzje o sposobie leczenia – to niektóre zmiany, które zapowiedział w środę minister zdrowia Bartosz Arłukowicz po spotkaniu z premier Ewą Kopacz.

Jak poinformował minister, pierwsze zmiany w pakiecie onkologicznym mogą zostać wprowadzone w ciągu kilku tygodni.

Minister zapowiedział m.in. objęcie pakietem kolejnych rodzajów nowotworów – o niepewnym lub nieznanym charakterze. Uelastyczniony ma też zostać sposób działania konsyliów lekarskich, które podejmują decyzję o sposobie leczenia pacjenta

Wśród zapowiedzianych zmian są też: stworzenie możliwości sfinansowania badania PET (specjalistyczne badanie tomograficzne) poza stawką ryczałtową, zwiększenie o 20 proc. finansowania ryczałtów w AOS (ambulatoryjnej opiece specjalistycznej) w przypadku diagnozowania pacjentów w ciągu 7 tygodni oraz stworzenie nowych pakietów diagnostycznych.

Poszerzona ma zostać lista świadczeń szpitalnych rozliczanych bez limitu, m.in. o radioterapię paliatywną. Usprawniony ma być też system informatyczny do wystawiania kart szybkiej diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO).

Arłukowicz poinformował też, że do udziału w pakiecie onkologicznym – w drodze konkursów uzupełniających – mają być dopuszczeni kolejni świadczeniodawcy.

Jak zaznaczył, część zmian – te, które można wprowadzić zarządzeniem prezesa NFZ – powinna wejść w życie w ciągu kilku tygodni. Te, które wymagają rozporządzenia ministra zdrowia, ze względu na procedury legislacyjne (m.in. wymóg ich konsultacji), zaczną funkcjonować później.

Minister podkreślił, że proponowane zmiany zostały sformułowane po głębokiej analizie i naradzie z premier, z którą spotkał się w środę.

Zapowiedział też, że kolejna analiza działania pakietu onkologicznego ma odbyć się po pierwszym półroczu.

Przypomniał, że oczekiwanym efektem pakietu onkologicznego było skrócenie czasu diagnostyki i dostępu do leczenia i to jego zdaniem się udało. Zaznaczył, że po bardzo dokładnej analizie pierwszych 11 tygodni funkcjonowania pakietu okazało się, że 97,5 proc. diagnostyk wstępnych – czyli wstępnej diagnozy, czy pacjent ma chorobę nowotworową – odbyło się w zakładanym przez resort terminie, czyli wielokrotnie szybciej niż przed wejściem pakietu.

Dodał, że również pogłębiona diagnostyka, która stwierdza, jak bardzo nowotwór jest zaawansowany, w 87 proc. przypadków odbyła się w oczekiwanym terminie, czyli w ciągu 9 tygodni.

Arłukowicz poinformował, że dotychczas zostało wydanych blisko 94 tys. kart DiLO. Do 21 marca wydano ich ponad 80 tys., w tym 31 tys. osobom, które chorowały na nowotwór przed 1 stycznia br. W placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) wystawiono 21 tys. kart. Najwięcej wydano ich w województwie mazowieckim, a najmniej w podlaskim.

Minister dodał, że 42 proc. wszystkich pacjentów skierowanych na szybką ścieżkę diagnozy i leczenia stanowili ci, u których podejrzewano lub rozpoznano pięć najczęstszych nowotworów występujących w Polsce – m.in. raka płuca, piersi, gruczołu krokowego.

Jak poinformował, do tej pory odbyło się 25 tys. 231 konsyliów.

Podkreślił, że w funkcjonowanie pakietu włączyło się 6,2 tys. placówek podstawowej opieki zdrowotnej, 2,3 tys. przychodni AOS oraz 487 szpitali, w tym wszystkie centra onkologii.

Z realizacji pakietu w części lub całości zrezygnowało 8 proc. przychodni AOS i 4 proc. szpitali. Minister poinformował, że przychodnie, które zrezygnowały, albo wcześniej nie zajmowały się pacjentami onkologicznymi, albo robiły to w stopniu minimalnym; podobnie szpitale – większość tych, które zrezygnowały, albo nie zajmowała się wcześniej leczeniem pacjentów z chorobą nowotworową, albo przeznaczała na to mniej niż 5 proc. kontraktu.

Obecny na konferencji konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej prof. Maciej Krzakowski zwrócił uwagę, że dotychczasowa analiza działania pakietu onkologicznego wskazuje na ważną rolę, jaką w planowaniu leczenia odgrywają konsylia lekarskie, a także pozwala mieć nadzieję, że dzięki pakietowi zmniejszy się odsetek hospitalizacji w Polsce.

Jego zdaniem po stworzeniu map potrzeb zdrowotnych uda się poprawić dostępność i jakość leczenia w tych regionach kraju, w których obecnie jest z tym problem.

Prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych Szymon Chrostowski ocenił, że dzięki pakietowi onkologicznemu diagnostyka i leczenie pacjentów odbywają się płynnie. Przyznał, że potrzebne są zmiany w systemie informatycznym, które ułatwiłyby pracę lekarzy.

Komentując zapowiadane przez Naczelną Radę Lekarską na czwartek złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych rozwiązań pakietu onkologicznego, minister ocenił, że podważanie konstytucyjności pakietu onkologicznego przez szefa samorządu lekarskiego jest „zadziwiające”.

„My mamy swoje analizy, które wskazują na to, że ten pakiet jest jak najbardziej zgodny z konstytucją, ale przede wszystkim jest zgodny ze zdrowym rozsądkiem” – powiedział.

„Pacjent z chorobą nowotworową musi być szybko zdiagnozowany, tak jest w całej Europie i świecie. W Polsce też tak będzie, niezależnie od tego, jak prezes Hamankiewicz (Maciej Hamankiewicz, prezes NRL – PAP) będzie podważał konstytucyjność tych rozwiązań” – dodał.

Pakiet onkologiczny został wprowadzony z początkiem tego roku, by skrócić diagnozowanie i leczenie nowotworów.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Comments

  1. Telewizja Radom
    Telewizja Radom 16 kwietnia, 2015, 03:02

    A ja przypomnę wam mój materiał nagrany pod przychodnią wRradomiu o 03:50 AM https://youtu.be/CngXlrMJweI

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*