Siedem tysięcy dolarów trafiło do rąk polskich pogorzelców z Prospect Heights

Siedem tysięcy dolarów trafiło do rąk polskich pogorzelców z Prospect Heights

Przedstawiciele polskich rodzin, które ucierpiały w pożarze na osiedlu w Prospect Heights, odebrały w chicagowskiej siedzibie Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA) pierwsze czeki ufundowane przez PNA i Kongres Polonii Amerykańskiej.

Pierwsze siedem tysięcy dolarów, w postaci imiennych czeków o wartości 500 i 1000 dolarów, zostało przekazanych polskim rodzinom, które 18 lipca ucierpiały w pożarze na osiedlu River Trails Condominiums w Prospect Heights. Przekazanie funduszy odbyło się 30 lipca w siedzibie Związku Narodowego Polskiego przy 6100 N. Cicero Ave. w Chicago. Oprócz poszkodowanych rodzin wzięli w nim udział prezes Związku Narodowego Polskiego Frank Spula, sekretarz krajowa ZNP Alicja Kuklińska, dyrektor generalny „Dziennika Związkowego” Łukasz Dudka, koordynatorzy akcji pomocowej oraz przedstawiciele naszej gazety.

Pięć tysięcy dolarów na pomoc pogorzelcom ufundował Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance, PNA) z prezesem Frankiem Spulą, a dwa tysiące przekazał Kongres Polonii Amerykańskiej, wydział Illinois z prezesem Mirosławem Niedzińskim, który osobiście nadzorował zbiórkę i dostarczył fundusze do PNA.

Jedną z osób, która odebrała czek, jest Ryszard Huczko, który w płomieniach stracił dorobek 17 lat w Ameryce. Choć jest bardzo wdzięczny za każdą otrzymaną pomoc, przyznaje, że pomoc materialna przyda się najbardziej. – Ratuje nas siła woli i wsparcie otrzymywane z różnych stron.

Mieszkanie Pawła Sagana było na pierwszym piętrze i zostało zniszczone przez pleśń. Wraz z żoną i córką zatrzymali się tymczasowo u rodziców. Ich siedmioletnia córka do tej pory nie wie o pożarze. Otrzymane pieniądze planuje w całości przeznaczyć na nowy pokój dla córki.

Uwaga, w sobotę 4 sierpnia potrzebni są wolontariusze do sortowania darów na terenie osiedla. Można zgłaszać się Kontakt: (773) 802-2488.

Uwaga, Lakewood Chapel w Arlington Heights., która jako jedna z pierwszych organizacji włączyła się w akcję pomocy ofiarom pożaru informuje, że do soboty w godzinach od 10 do 8 pm pod adresem 1307 E Palatine Road w Arlington Heights potrzebujące rodziny mogą odbierać meble, pościel, ubrania, wózki dla dzieci, niepsującą się żywność i sprzęt gospodarstwa domowego.

Apel do Polonii
Pogorzelcy i koordynatorzy akcji pomocowej serdecznie dziękują za przekazane dary i apelują o najbardziej potrzebną teraz pomoc finansową. Datki można wpłacać na konto fundacji:
River Trails Fire Victims
Bank TCF
numer konta: 2771119669

Oprócz wiceprezesa zarządu osiedlowego Janusza Stanowskiego, który koordynuje pomoc dla pogorzelców na miejscu, w akcję pomocy w zbiórce i dystrybucji darów, zwłaszcza niematerialnych zaangażowana jest Małgorzata Sawicka-Czosnyka, która na stronie facebookowej Love To Help organizuje listy konkretnych rzeczy potrzebnych dla konkretnych rodzin.

Więcej polonijnych firm, organizacji, kościołów i osób prywatnych zaangażowało się w zbiórki i pomoc poszkodowanym rodzinom. Stanowski w szczególny sposób dziękuje organizacji Polish Navy First Responders.

Groźny pożar, do którego doszło w kompleksie apartamentowym River Trails Condominiums w Prospect Heights na północno-zachodnim przedmieściu Chicago,18 lipca zniszczył trzy budynki, a czwarty wyłączył z użytku. Trzy osoby – w tym strażak – doznały obrażeń niezagrażających życiu, a setki mieszkańców osiedla utraciło dach nad głową i dobytek. Blisko sto rodzin, w tym siedemnaście polskich, straciło dach nad głową.

(jm)

 

Na zdjęciu: wręczenie czeków przedstawicielom rodzin, które ucierpiały w pożarze w Prospect Heights

fot.Ewa Malcher

Categories: PNA, Polonia

Comments

 1. Gjjn
  Gjjn 30 lipca, 2018, 19:45
 2. Anonim
  Anonim 15 września, 2018, 15:58

  Szlachetna akcja

  Reply this comment
 3. Mieszko
  Mieszko 1 października, 2018, 21:53

  Gdyby nasi kontraktorzy nie pracowali na diamenty dla zon , to wszyscy maja mieskania w miesiac

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*