Pędem do korzeni w Muzeum Emigracji. Czy pochodzenie ma znaczenie? Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Pędem do korzeni w Muzeum Emigracji. Czy pochodzenie ma znaczenie? Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Czy pochodzenie ma znaczenie? Kto dzisiaj wie, kto to stryjek, stryjna i stryjenka? A świekier i szwagierka? 2 maja w projekcie „Pędem do korzeni!” goście Muzeum Emigracji w Gdyni przekonają się kim są ich przodkowie, czy są wśród nich emigranci i jak zabrać się do budowania drzewa genealogicznego. W Dzień Polonii i Polaków za Granicą będzie można przygotować bombę nasienną, w fotobudce zrobić sobie pamiątkowy portret rodzinny, a z artystką Izą Rutkowską stworzyć gigantyczne drzewo-przytulankę.

Zainteresowani historią własnej rodziny będą mogli wziąć udział w warsztatach genealogicznych lub skorzystać ze specjalnych stanowisk komputerowych z dostępem do największej na świecie genealogicznej bazy danych – Ancestry.com. Zawiera ona setki milionów oryginalnych dokumentów takich, jak akty narodzin, spisy ludności z różnych krajów czy listy pasażerów emigrujących z Europy do Stanów Zjednoczonych. Muzeum Emigracji jest pierwszą instytucją publiczną w Polsce, która umożliwi bezpłatnie korzystanie z zasobów Ancestry.com.

W Dzień Polonii i Polaków za Granicą – uruchomiony zostanie pierwszy w Polsce portal z emigracyjnymi historiami Polek i Polaków.
Na stronie www.archiwumemigranta.pl będzie można obejrzeć, posłuchać bądź przeczytać relacje, a także dodać swoją opowieść. Każda historia jest inna, wszystkie razem budują wielowymiarowy, osobisty obraz życia poza krajem.

Zapraszamy do obejrzenia filmowej impresji inspirowanej 8 historiami z naszego archiwum:

(Muzeum Emigracji)

plakat

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*