Kandydatka na urząd wicegubernatora spotkała się z przedstawicielami Polonii

Kandydatka na urząd wicegubernatora spotkała się z przedstawicielami Polonii

Na spotkaniu z liderami Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego Evelyn Sanguinetti, która jest partnerką wyborczą republikańskiego kandydata na gubernatora Brucea Raunera, obiecała współpracę ze społecznością polonijną, jeśli obydwoje wygrają listopadowe wybory powszechne.

Spotkanie mające miłą i nieformalną atmosferę prowadził Franciszek J. Spula, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego

Spotkanie mające miłą i nieformalną atmosferę prowadził Franciszek J. Spula, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego

Kandydatka na urząd wicegubernatora, Sanguinetti, złożyła tydzień temu wizytę w siedzibie głównej Związku Narodowego Polskiego przy 6100 North Cicero w Chicago. Spotkanie mające miłą i nieformalną atmosferę prowadził Franciszek J. Spula, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego.

Wypowiadając się w imieniu Raunera i własnym, Sanguinetti przyrzekła ścisłą współpracę z polską grupą etniczną w zakresie żywotnych dla niej kwestii. Zapewniła o swoim poparciu dla starań KPA o bezwizowy wjazd do USA obywateli polskich.

Ponadto stwierdziła, że jako wicegubernator będzie bliskim współpracownikiem gubernatora, a nie tylko urzędnikiem o niesprecyzowanych obowiązkach. Dlatego, gdyby trzeba było sprawować urząd gubernatora, będzie do tego w pełni przygotowana.

Kandydatka na urząd wicegubernatora Evelyn Sanguinetti (P) rozmawia z Magdaleną Pantelis, dyrektor generalną “Dziennika Związkowego” (C) oraz  Alicją Kuklińską, redaktor naczelną “Zgody” (L)

Kandydatka na urząd wicegubernatora Evelyn Sanguinetti (P) rozmawia z Magdaleną Pantelis, dyrektor generalną “Dziennika Związkowego” (C) oraz Alicją Kuklińską, redaktor naczelną “Zgody” (L)

Sanguinetti wyraziła przekonanie, że jeśli Rauner zostanie gubernatorem, to pod jego rządami gospodarka Illinois rozkwitnie i zwiększy się liczba dobrze opłacanych miejsc pracy.

Mówiła też z uznaniem o planach republikanina w zakresie oświaty. Rauner chciałby zwiększyć liczbę szkół dla dzieci zdolnych (np. magnet schools) i prywatnych placówek (m.in. charter schools). Szkoły prywatne chciałby udostępnić za pomocą systemu voucherów, dzięki którym rodziny otrzymałyby fundusze publiczne na pomoc w opłaceniu czesnego.

Jak podkreśliła Sanguinetti, oświata jest kluczem do lepszej przyszłości. Powołała się przy tym na swoje osobiste losy i doświadczenia. Wychowała się w rodzinie ubogich imigrantów: ojciec był z Ekwadoru, a matka z Kuby. Dzięki uzyskaniu edukacji na wysokim poziomie w liceum o profilu artystycznym Evelyn została pianistką koncertową. Później pracując na swoje utrzymanie, skończyła prawo i została adwokatem. Była asystentem prokuratora generalnego Illinois Jima Ryana.

W 2011 r. Sanguinetti wygrała wybory do rady miasta w Wheaton i od tamtej pory sprawuje urząd radnej.  Jest też zatrudniona w znanej firmie adwokackiej i wykłada prawo na wyższej uczelni.  43-letnia Sanguinetti mieszka z rodziną w Wheaton. Wraz z mężem wychowuje troje dzieci w wieku szkolnym.

W ożywionej dyskusji z kandydatką na wicegubernatora uczestniczyli też przedstawiciele zarządu Związku Narodowego Polskiego – wiceprezes Teresa Abick, skarbnik Marian Grabowski, sekretarz Charles Komosa, a także Alicja Kuklińska, redaktor naczelna „Zgody”, oficjalnego organu ZNP, a zarazem asystentka prezesa Spuli.

W spotkaniu z kandydatką udział też wzięli: Magdalena Pantelis, dyrektor generalna „Dziennika Związkowego” wraz z reporterem tej gazety, a także Christopher Litwin, dyrektor ds. amerykańskich w KPA-Wydział Illinois oraz przedstawicielki komitetu kampanii wyborczej Raunera i Sanguinetti – Leili Doerr i Lexi Elias.

Tekst i zdjęcia: Alicja Otap

a.otap@zwiazkowy.com

Od lewej: skarbnik ZNP Marian Grabowski, Christopher Litwin, dyrektor ds.  amerykańskich  w KPA-Wydział Illinois, Evelyn Sanguinetti, kandydatka na urząd wicegubernatora, wiceprezes ZNP Teresa Abick, Franciszek J. Spula - prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego oraz sekretarz ZNP Charles Komosa

Od lewej: skarbnik ZNP Marian Grabowski, Christopher Litwin, dyrektor ds. amerykańskich w KPA-Wydział Illinois, Evelyn Sanguinetti, kandydatka na urząd wicegubernatora, wiceprezes ZNP Teresa Abick, Franciszek J. Spula – prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego oraz sekretarz ZNP Charles Komosa

 

Categories: Polonia, Wybory 2014

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*