Zmarła Doris Day, legendarna amerykańska aktorka i piosenkarka

Zmarła Doris Day, legendarna amerykańska aktorka i piosenkarka

Doris Day, legendarna amerykańska aktorka i piosenkarka, gwiazda Hollywood lat 50. i 60., zmarła w poniedziałek w swoim domu w Carmel Valley w Kalifornii – poinformowała jej fundacja. Miała 97 lat.

Aktorka zmarła w otoczeniu bliskich przyjaciół i „była, jak na swój wiek, w doskonałym zdrowiu fizycznym aż do niedawna, kiedy zachorowała na ostre zapalenie płuc” – podała w komunikacie fundacja obrony zwierząt Doris Day Animal Foundation.

3 kwietnia obchodziła 97. urodziny, na których w Carmel Valley zjawiło się blisko 300 fanów gwiazdy.

Była znana ze swego charakterystycznego głosu, a role w dramatach filmowych, musicalach i komediach romantycznych uczyniły ją gwiazdą w latach 50. i 60. oraz jedną z najpopularniejszych aktorek filmowych w historii – podkreśla agencja Associated Press.

Doris Day, a właściwie Mary Ann Von Kappelhoff, rozgłos zyskała dzięki wykonaniu piosenki „Que sera, sera” w klasycznym dziele Alfreda Hitchcocka „Człowiek, który wiedział za dużo” (1956 r.). Utwór ten zdobył nawet Oscara za najlepszą oryginalną piosenkę.

Doceniana przez publiczność Day zagrała w blisko 40 filmach w latach 50. i 60. prawie wszystkich gatunków, szczególnie wyróżniając się w komediach i musicalach. Jednak jej popularność nie przekładała się na uznanie ze strony branży filmowej. Doris Day otrzymała w swojej karierze tylko jedną nominację do Oscara dla aktorki pierwszoplanowej za rolę w „Telefonie towarzyskim” (1959 r.).

Nagrała prawie 20 albumów. Była czterokrotnie zamężna.(PAP)

Na zdjeciu: Doris Day
fot.Wikipedia

Categories: Kultura
Tags: doris day

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*