Przed Festiwalem Conrada w Krakowie

Dubravka Ugrešić, Oksana Zabużko i Alain Mabanckou to kolejni pisarze, którzy pojawią się w tym roku w Krakowie podczas Festiwalu Conrada. Czwartej edycji festiwalu, trwającej od 22 do 28 października, będzie towarzyszyć cykl wydarzeń poświęconych twórczości W.G. Sebalda, niemieckiego pisarza zmarłego w Wielkiej Brytanii.

 

Udział potwierdzili m.in.: noblista Orhan Pamuk oraz Péter Esterházy, Jeannete Winterson, Magdalena Tulli i Michal Viewegh.

 

Dubravka Ugrešić – urodziła się w 1949 roku w Zagrzebiu. Profesor literatury rosyjskiej, krytyk kultury, pisarka, eseistka, publicystka, tłumaczka, autorka scenariuszy filmowych. W 1993 z powodów politycznych opuściła Chorwację. Jako pisarka debiutowała powieścią „Poza za prozu” (Poza dla prozy, 1978).

 

Oksana Zabużko – urodzona w 1960 roku ukraińska pisarka, poetka i eseistka. Pracuje w Instytucie Filozofii Ukraińskiej Akademii Nauk. Otrzymała stypendium Fundacji Fulbrighta, wykładała w Stanach Zjednoczonych.

 

Alain Mabanckou – urodził się w 1966 roku w Republice Konga. Ukończył studia prawnicze w Paryżu, wykłada literaturę frankofońską i afroamerykańską na uniwersytecie w Los Angeles. Jest autorem sześciu tomików poetyckich i sześciu powieści.

 

Conrad Festival – jedno z najważniejszych w Europie wydarzeń poświęconych literaturze, wspólne przedsięwzięcie Miasta Kraków, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Fundacji Tygodnika Powszechnego.

 

Przez blisko tydzień w Krakowie goszczą najwybitniejsze osobistości światowej literatury, a wydarzeniom literackim towarzyszą pokazy filmów związanych z literaturą, wystawy, koncerty oraz wykłady, stanowiące dla prezentowanych twórców lub dzieł literackich dodatkowe, pozaliterackie konteksty.

 

Więcej informacji na stronie www.conradfestiwal.pl

(Informacja prasowa)

Categories: Kultura i Rozrywka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*