Postrach nielegalnych

fot.ICE.gov/Facebook

Podczas pierwszych 100 dni prezydentury Donalda Trumpa służby imigracyjne zatrzymały wewnątrz USA 41 tysięcy imigrantów. To o 38 proc. więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Liczba ta może drastycznie wzrosnąć. A to za sprawą nowej ustawy Davis-Oliver Act, którą republikanie chcą przeprowadzić przez Kongres.

Szef U.S. Immigration and Customs Enforcement (ICE) Thomas Homan uważa, że odnotowany w ostatnich tygodniach wzrost efektywności pracy podległej mu służby wynika z jasno wytyczonego przez nową administrację celu, jakim jest wzmocnienie bezpieczeństwa publicznego oraz narodowego. I przygotowuje swoją agencję na więcej.

Zamiast tysięcy – miliony
Nowa ustawa H.R. 2431, czyli Davis-Oliver Act, wniesiona do Kongresu przez republikanina z Idaho Raula Labradora wyposaży ICE w dodatkowe narzędzia. Nawet nazwa projektu nie jest przypadkowa. Davis i Oliver byli oficerami, którzy zginęli z rąk nielegalnego imigranta, który wrócił do USA po dwóch wcześniejszych deportacjach.
Ponieważ ustawa wpisuje się w obietnice wyborcze Donalda Trumpa, legislacja ma duże szanse powodzenia. Gdy wejdzie w życie, liczby zatrzymanych i deportowanych będziemy podawać nie w tysiącach, ale w milionach.

„Nielegalność” jako występek
Co proponują autorzy ustawy? Zmiany są zasadnicze. W paragrafie 314 projektu znaleźć można zapis, który kryminalizuje zarówno samo nielegalne przekroczenie granicy (illegal entry), jak i nielegalny pobyt (unlawful presence). W ten sposób sam fakt bycia nielegalnym stanowi poważne złamanie prawa. Przy pierwszym zatrzymaniu ma grozić za to do 6 miesięcy więzienia, przy kolejnych – do dwóch lat. I to tylko wtedy, gdy zatrzymany nie ma już na koncie innych wyroków za wykroczenia lub przestępstwa. W przypadku wcześniejszego udowodnienia co najmniej 3 występków (misdemeanors) lub poważniejszego przestępstwa (felony) długość wyroku za nielegalny pobyt może wynieść nawet 20 lat. Powtórzmy – według projektu ustawy sam fakt bycia nielegalnym imigrantem oznaczałby popełnienie karalnego występku (misdemeanor). Dotyczyłoby to nawet naszej cioci, czy babci, gdyby o kilka godzin spóźniła się z wyjazdem z USA przed wygaśnięciem ważności wizy.

Kara za sprzyjanie imigrantom
Ustawa zabrania przekazywania federalnych grantów i dotacji miejscowościom, powiatom i innym jednostkom administracyjnym, które określa się jako „sanktuaria” dla nielegalnych imigrantów. Za takowe uważa się m.in. miejsca, w których lokalne organa porządku nie współpracują z Immigration and Customs Enforcement i nie przekazują władzom federalnym informacji na temat statusu imigracyjnego zatrzymywanych. Władze wielu miast nie robią tego złośliwie. Argumentują, że to jedyny sposób, aby lokalne społeczności współpracowały z miejscową policją bez obaw przed deportacjami.
Projekt daje też poszczególnym stanom prawo do stanowienia własnych przepisów związanych z prawem imigracyjnym, jeśli będą one ułatwiały egzekwowanie zaostrzonych restrykcji. Poza tym te jednostki administracyjne, które wypuszczają na wolność imigrantów z przeszłością kryminalną, będą mogły być skarżone na drodze cywilnej przez ofiary przestępstw popełnionych przez osoby zwolnione już po wyjściu z aresztu. Dla miast, powiatów i stanów może to oznaczać konieczność zapłacenia wielotysięcznych odszkodowań. Przy tych obostrzeniach kolejny nowy przepis, aby przed każdym przyznanym świadczeniem społecznym imigrant musiał przechodzić przez procedurę sprawdzenia karalności, wygląda zupełnie niewinnie.

Tak chciał prezydent
Davis-Oliver Act w obecnie proponowanym kształcie jest logicznym dopełnieniem haseł wyborczych i decyzji podejmowanych przez Donalda Trumpa w pierwszych dniach prezydentury. W jednym z pierwszych rozporządzeń wykonawczych – Enhancing Public Safety in the Interior of the United States – nowy gospodarz Białego Domu otwarcie przyznał, że „uczciwe egzekwowanie prawa imigracyjnego w Stanach Zjednoczonych będzie niemożliwe, jeśli wyłączymy spod niego całe grupy cudzoziemców, którzy powinni zostać deportowani”. Tym samym Donald Trump pozbawił wielu nielegalnych imigrantów złudzeń. Nowy prokurator generalny John Kelly rozszerzył procedury pozwalające na szybkie deportacje bez konieczności przeprowadzania przesłuchań sądowych. Za poprzednich prezydentów, a zwłaszcza za czasów Baracka Obamy utrwaliło się przekonanie, że nieudokumentowani cudzoziemcy mogą czuć się względnie bezpieczni, jeśli żyją spokojnie gdzieś w Stanach Zjednoczonych i nie wchodzą w konflikt z prawem. To się definitywnie skończyło.

Deportacje nadchodzą?
Poprzednie ustawy dotyczące imigrantów zawierały najczęściej oprócz przysłowiowego „kija” także i „marchewkę”. Tak było trzydzieści lat temu, kiedy Immigration Reform and Control Act of 1986 (IRCA) przewidywał zarówno zaostrzenia obowiązujących procedur deportacyjnych i wzmocnienia bezpieczeństwa granic, jak i możliwość legalizacji pobytu. To była słynna „amnestia”, której wspomnieniem żyły kolejne pokolenia „nieudokumentowanych”. Dziś priorytety się zmieniły i to radykalnie. Na mocy Davis-Oliver Act rząd federalny zamierza zatrudnić 12 tysięcy funkcjonariuszy służb imigracyjnych i granicznych. A do tego wyposażyć je w nowoczesną broń automatyczną. Nic dziwnego, że demokraci, stanowiący mniejszość w obu izbach Kongresu ostro protestują, strasząc konsekwencjami masowych deportacji. Mimo że prezydent Donald Trump rozmawia z papieżem Franciszkiem o imigracji, trudno na razie wyobrazić sobie kompromis, który zawierałby program legalizacji choćby garstki osób bez nieudokumentowanego pobytu.
Ustawa nie rozwiązuje problemu milionów nielegalnych imigrantów, którzy zapuścili w USA swoje korzenie, często żyjąc tu spokojnie przez długie lata. Dla wielu z nich prawna furtka do legalizacji zamknęła się jeszcze w 1996 roku, kiedy przegłosowano pierwszą po amnestii restrykcyjną ustawę imigracyjną. Jeśli Davis-Oliver Act przejdzie w obecnym kształcie całą legislacyjną ścieżkę i zostanie podpisany przez prezydenta, na pewno doświadczymy jego skutków.

Jolanta Telega
j.telega@zwiazkowy.com

Categories: Imigracja

Comments

 1. Majka
  Majka 28 maja, 2017, 12:55

  Kiedys tez przebywalam tutaj bez papierow i to bardzo dlugo! Ale nikomu nawet na mysl nie przyszlo aby wychodzic na ulice ublizac prezydentowi brac social bo dzieci obywatele itd….. Siedzialo sie cicho i pracowalo! A teraz wyglada to innaczej i wcale sie nie dziwie ze to tak wyglada! Ludzie bez papierow poczuli sie za obamy panami! I pomalu to sie konczy ale na ich wlasne zyczenie!

  Reply this comment
 2. Majka
  Majka 29 maja, 2017, 17:14

  Ja papiery dopiero z mezem dostalam po corce zylam tutaj 22 lata bez papierow i wy tez tego doczekacie czego wam z calego serca zycze ale nie mozecie sie wychylac piszac o pikietach mam na mysli latynosow bo zamiast siedziec cicho bo ten kraj daje im bardzo duzo to wychodza i protestuja ublizaja demoluja dawniej nikt ani o tym nie pomyslal i zylismy w cieniu ale spokojnie.

  Reply this comment
 3. Majka
  Majka 29 maja, 2017, 18:52

  A co do socialu to prosze sie uderzyc w piers i pomyslec ilu z was nie jest zmuszonych korzystac z tego a korzystacie poniewaz rozliczacie sie na 0 i sie wam nalezy tzn waszym dzieciom bo przeciez obywatele ja znam wiele takich rodzin 5 × wakacje samochod ze mucha nie siada itd.mowie wam dawniej ani nikomu na mysl to nie przyszlo i jakos przezylismy tyle lat kazdy pracowal i nie ogladal sie na darmoche i tyle na temat.

  Reply this comment
 4. koziolek matolekk
  koziolek matolekk 30 maja, 2017, 12:21

  Brawo Majka!!!

  you are my best friend!! poruszylas cale sedno sprawy ! Ci wszyscy nielegalni mysla ze sa tutaj jakimis panami I ze wszystko im sie nalezy . Te oszustwa na podatkach , darmowych szpitalach I mleko z Jewel mam nadzieje ze sie skonczym dla tych „biednych nilegalnych darmozjadow”. Nikt Trumpa nielubi , wszyscy go krytukuje bo zaczol sie za to wszystko brac I nagle to on jest ten najgorszy I trzeba go wyeliminowac. Obama byl super dal tym wszystkim darmozjadom wieksza swobode wiec byl lubiany przez wszystkich a teraz go zabraklo I wszystkim dzieje sie kzywda . Zadna dzisiejsza mlodziez niedoswiadczy tego co mysmy tutaj przechodzili dobrych pare lat w stecz. Teraz wszsycy ida na latwizne , zeby tylko jak najbardziej cos przykombinowac I oszukac. Dawniej nawet nikt o takim czyms niemyslal. I ten polski szpan !! Co jeden musi byc lepszy od drugiego ta zazdrosc Polska niema na to lekarstwa!!! To co biedni?pewnie wciaz wiekszac na wakacjach / dlugi weekend bo co do domu wracac jak do piatku niedaleko I Link card w mailbox pewnie juz jest na next month …..

  Reply this comment
 5. Anonim
  Anonim 30 maja, 2017, 20:02

  Obywatelka ,
  Zgadzam sie doszlo do tego , ze nielegalni maja wieksze prawa . Ja jako obuwatelka aby sie leczyc musze placic za ubezpieczenie(copayment , out of pocket ) nielegalni wszystko za darmo I jeszcze nazekaja .

  Reply this comment
 6. ania
  ania 1 czerwca, 2017, 14:35

  ty idiotko bylas emigrantem jesteś i będziesz i przestan szczekac

  Reply this comment
  • Majka
   Majka 2 czerwca, 2017, 23:05

   Emigranci legalni a emigranci nielegalni to bardzo duza roznica! Chyba zgodzisz sie ze mna! A szczekaja to psy a nie ludzie!

   Reply this comment
 7. Ignacy Piasecki
  Ignacy Piasecki 13 czerwca, 2017, 21:21

  Jeśli uważacie, że bycie nielegalnym imigrantem to taka super sprawa, proszę zmienić swój status i oddać papiery. Kto pierwszy??? Nie macie pojęcia o życiu nielegalnych, powtarzacie slogany nie mające nic wspólnego z rzeczywistością. Przykre jest też to, że najzacieklej atakują Polacy, którzy sami kiedyś byli nielegalnie…

  Reply this comment
  • Marcin
   Marcin 14 czerwca, 2017, 20:38

   A ty nie wiedziales z czym sie to wiaze? Przeciez jak wam tak barrdzo zle jest to samoloty lataja do Polski!

   Reply this comment
   • Ignacy Piasecki
    Ignacy Piasecki 17 czerwca, 2017, 15:18

    Wszyscy przyjechali tu po lepsze życie, do kraju założonego przez imigrantów i dla imigrantów. Jeśli Tobie się tu nie podoba życie wśród nielegalnych, to ty też możesz wrócić do Polski. Nie zrobisz tego, bo tu chyba lepiej, masz prawo do lepszego życia i nie zabieraj go innym. Ludzie nie są tu winni tylko prawo, które nie przystaje do rzeczywistości i nawet raportowanie wszystkich nielegalnych nie rozwiąże problemu z polityką imigracyjną USA.

    Reply this comment
  • Anonim
   Anonim 4 marca, 2018, 21:41

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*