Pożegnanie z gadżetami

Pager jugosłowiańskiej kompanii telekomunikacyjnej Bel Pagette, założonej w 1990 roku przez Zorana Markovica
fot.Andrzej Rybczyński/PAP

Pożegnanie z gadżetami? Spokojnie, chodzi o gadżety, które już dawno przeminęły… Tylko najstarsi wielbiciele techniki pamiętają komputery Atari, dyskietki, kasety czy pagery. Ale czy słusznie?

Czy pamiętacie to jeszcze? Najpierw dzwoniło się do centrali. Pani operatorka zapisywała naszą wiadomość i przesyłała na czterocyfrowy numer. Czego? Pagera! Tak, był taki cud techniki, a jego posiadacze czuli się ważni i nobilitowani…

Najogólniej pager wzywał posiadacza do skontaktowania się z wyświetlanym numerem. Można też było przesłać krótkie (dzisiaj jak twitter) wiadomości. Po co to wszystko? Ano po to, by być w kontakcie. Inaczej się nie dało, bo nie było jeszcze komórek. Te, którymi posługiwał się Gekko z „Wall Street” przypominały raczej militarne walkie – talkie, a nie dzisiejszego iPhona.

Atari, Commodore, ZX Spectrum – te nazwy były kiedyś niczym muzyka dla spragnionego gadżetów ucha… Co można było z nich wycisnąć? Niewiele, ale do dziś użytkownicy wspominają grę w zbijanie ścianki. I tenisa…

Być może niektórzy trzymają jeszcze w domu z sentymentu stare kasety magnetofonowe. Jeśli tak, to na pewno ucieszy ich wiadomość, że mogą zapisaną na nich muzykę zamienić na obsługiwane przez współczesne odtwarzacze pliki audio.

Sprzęt, który pozwala raz na zawsze pozbyć się z domu przestarzałych taśm, przewrotnie sam przypomina wyglądem stare radio, a kasety wrzuca się do niego od góry, niczym kromki do tostera…

Również niegdyś tak wspaniałe kasety VHS, wydały już ostatnie tchnienie. Kilka lat temu zaprzestano ich produkcji. Upowszechnienie formatu VHS nastąpiło w 1977 roku, następnie przez 20 lat zajmował on czołową pozycję na rynku wideo. Produkcja kaset tego typu zaczęła spadać w 2006 roku, kiedy na rynku pojawiły się płyty DVD.

Ale dziś również rynek DVD chyli się ku upadkowi. Niektóre sieci hipermarketów zapowiadają, że za dwa lata prawdopodobnie zlikwidują półki z płytami tego typu.

Za to na rynku kolekcjonerskim stare gadżety zyskują na wartości. Może zatem nie warto wyrzucać ich z pawlacza? (PAP Life)

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*