Toni Preckwinkle chce być burmistrzem

Toni Preckwinkle chce być burmistrzem

Toni Preckwinkle, prominentna afroamerykańska polityk, ogłosiła 20 września swoją kandydaturę na burmistrza Chicago. Tym samym położyła kres spekulacjom dotyczącym jej wyborczych planów.

Aktualnie Toni Preckwinkle sprawuje urząd szefowej władz powiatu i w listopadowych wyborach na ten urząd nie ma opozycji. Jest też przewodniczącą Partii Demokratycznej Powiatu Cook, jednej z największych i najbardziej wpływowych organizacji politycznych w kraju.

71-letnia Preckwinkle poinformowała o swojej kandydaturze w Chicago Lake Shore Hotel. W tym samym hotelu w 1996 r. Barack Obama ogłosił swoją kandydaturę do Senatu, a na burmistrza – Harold Washington w 1982 r. Harold Washington był pierwszym czarnym burmistrzem Chicago.

Mówiąc o swoich planach politycznych Preckwinkle wyraziła nadzieję, że jej kampania wyborcza da początek nowemu ruchowi społecznemu w Chicago.

Preckwinkle pracowała jako nauczycielka historii w chicagowskim liceum publicznym do chwili aż wygrała wybory do rady miasta, w której zasiadała przez 19 lat. Jako radna zdobyła sobie popularność i szacunek, dzięki czemu została wybrana na urząd prezes Rady Powiatu Cook.

Przez ostatnich kilka miesięcy Preckwinkle wahała się, czy dołączyć do licznego grona kandydatów na burmistrza. Ostatecznie zgłosiła swoje uczestnictwo 20 września i tym samym położyła kres spekulacjom dotyczącym jej wyborczych planów.

Wybory municypalne w Chicago odbędą się 26 lutego 2019 roku. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska większości 50 proc. plus 1 głos, to 2 kwietnia odbędzie się dogrywka.

(ao)

Na zdjęciu: Toni Preckwinkle fot.Toni Preckwinkle/Facebook

Categories: Chicago, wybory 2019

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*