Illinois: marihuana dla chorych legalna, ale niedostępna

Illinois: marihuana dla chorych legalna, ale niedostępna

Parlamentarzyści stanowi szacowali, że marihuana dla celów medycznych zostanie udostępniona jesienią 2014  roku. Już wiadomo, że oryginalny termin jest nierealny a nowego nie ma.

fot.A7nubis/Wikipedia

fot.A7nubis/Wikipedia

Choć zastosowanie marihuany dla celów medycznych jest w Illinois legalne od stycznia, to wciąż jest ona niedostępna dla chorych. Władze stanu nie potrafią powiedzieć, jak długo jeszcze potrwa biurokratyczna przepychanka.

Problemy z udostępnieniem konopi indyjskich dla celów leczniczych zostały ujawnione podczas  przesłuchania przed specjalną komisją legislacyjną.

Okazało się, że w przepisach regulujących medyczne zastosowanie marihuany są usterki, których do tej pory nie zlikwidowano. Wśród nich jest wymóg sprawdzania kartotek kryminalnych i pobierania odcisków palców pacjentów, którym lekarz przepisał marihuanę. Usunięcie tego przepisu będzie wymagało głosowania w Legislaturze Illinois.

Zwolennicy zastosowania cannabisu dla celów medycznych  podkreślają, że  pacjenci, którym lekarze przepisuje mocniejsze niż marihuana preparaty narkotyczne, nie są traktowani jak przestępcy – nikt nie sprawdza ich kartotek sądowych i nie pobiera odcisków palców.

Inną poważną przeszkodą w udostępnieniu marihuany chorym jest brak jej licencjonowanych hodowców i dostawców. Władze stanu wciąż nie są przygotowane do desygnowania jednych i drugich. Prace w tym zakresie są też opóźnione o kilka miesięcy.

Jak informuje telewizja WLS, potencjalni hodowcy i dystrybutorzy muszą pokonać ogromne przeszkody biurokratyczne.

Ubiegający się o założenie uprawy muszą mieć ubezpieczenie na 2 mln dol. i 25 tys. dol. na złożenie podania, a także pół mln dol. w płynnych aktywach. Koszty założenia hodowli szacuje się na wiele milionów dolarów. Po złożeniu podania oczekiwanie na odpowiedź władz stanu może potrwać kilka miesięcy.

W Illinois mają powstać 22 plantacje marihuany i 60 centrów dystrybucyjnych.

(ao)

Categories: Chicago

Comments

  1. beautifuldays
    beautifuldays 9 maja, 2014, 05:36

    Haha, problemy prawie jak w ojczyźnie 😉

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*