Sekta poligamistów

Amerykańscy podatnicy nieświadomie pomogli w finansowaniu sekty poligamistów w zachodnim Teksasie, związanej z grupą, która dostała blisko $1 milion pożyczki federalnej i kontrakty militarne wartości $1.2 miliona.

Fundamentalistyczny odłam Kościoła Jezusa Chrystusa Dnia Późniejszego (FLDS) utrzymuje się i rozrasta w znacznej mierze dzięki potężnym datkom od swoich członków i dochodom z kontrolowanych przez nią biznesów. Informacje te pochodzą od byłego księgowego tego kościoła oraz przedstawicieli władz Utah i Arizony, gdzie mieści się większość kolonii sekty.

Jeden z biznesów, NewEra Manufacturing z Las Vegas, dostał bezprzetargowy kontrakt z Departamentu Obrony na produkcję komponentów hamulców do samolotów.

NewEra, znana wcześniej jako Western Precision Inc., w 2005 roku uzyskała $900,000 z Administracji Małego Biznesu.

Szefem tej kompanii jest John C. Wayman, zidentyfikowany jako lider FLDS i bliski współpracownik Warrena Jeffsa, „proroka” sekty, osadzonego w ub. roku w więzieniu z oskarżenia o pomoc w gwałcie 14-latki, poprzez przymusowe wydanie jej za mąż.

Poszukiwanego przez FBI Jeffsa zatrzymano na drodze, kiedy jechał cadillakiem escalade, należącym do Waymana.

John Nielsen, zatrudniony w kompanii, gdy nosiła jeszcze nazwę Western Precision, w zeznaniach złożonych pod przysięgą w 2005 roku powiedział, że członkowie FLDS byli zmuszani do pracy za darmo lub za bardzo niskie wynagrodzenie nawet wtedy, gdy kompania dostawała lukratywne kontrakty rządowe. Równocześnie między $50,000 a $100,000 z zysków kompanii szło co miesiąc na konto FLDS lub osobiste Warrena Jeffsa.

Nielsen powiedział, że on i inni członkowie sekty byli przekonani, że darmowa praca zapewni im zbawienie. Mimo posłuszeństwa liderzy sekty uznali, że jest „nienasycony”. Usunęli go z domu i odseparowali od żony i pięciorga dzieci. Żonę przypisano innemu mężczyźnie.

3 kwietnia policja i pracownicy Dept. ds. Dzieci i Rodzin przybyli na liczące blisko 1700 akrów rancho Yearning For Zion, położone w pobliżu Eldorado w Teksasie. Choć wcześniej dochodziły stamtąd niepokojące wieści, to nie było prawnych podstaw do interwencji. Dopiero telefon od 16-letniej dziewczyny, która skarżyła się, że została zgwałcona i jest bita przez swego 50-letniego męża, popchnął policję do akcji.

Od tego czasu stanowy sędzia okręgowy polecił usunąć z kolonii 416 dzieci, w tym wiele młodych dziewczyn, które już są matkami lub zaszły w ciążę zmuszone do stosunku z „duchowymi” mężami w świątyni sekty.

Podczas gdy kobiety i dzieci były trzymane krótko, bez prawa do kontaktów ze światem zewnętrznym, to mężczyźni bez przeszkód prowadzili biznesy nie stroniąc od ludzi. Dostawali kontrakty z Dept. Obrony, pracowali jako inżynierowie, mieli firmy budowlane, farmy mleczne, specjalizowali się w budowaniu domów z drewnianych pali itd.

Kompania należąca do liderów FLDS, JNJ Engineering, zarobiła w Las Vegas miliony dolarów, ostatnio na kontrakcie, jaki zawarła z Las Vegas Valley Water Distric. Wszyscy pracowni-cy, z wyjątkiem jednego, pochodzili z Hildale i Colorado City w Arizonie, gdzie mieszka większość członków sekty liczącej 10 tys. ludzi.

Były księgowy FLDS, ekskomunikowany przez Jeffsa w 2003 roku, Jethro Barlow opowiada, że Jeffs był w stanie skłonić ludzi do poświęceń (w tym finansowych) przekonując, że jest to ich udział w przygotowaniach do końca świata. I chociaż minęło już kilka terminów apokalipsy, to ludzie się nie zrażają. Wiara w rychłe nadejście Chrystusa motywowała ich do szybkiego wzniesienia świątyni w kolonii Yearning For Zion.

Mimo że Warren Jeffs siedzi teraz za kratkami, to członkowie sekty nadal uważają go za swego lidera i proroka. Majątek sekty ustanowionej w 1942 roku celem „utrzymania i rozszerzenia religijnej doktryny” Kościoła mormonów szacowany jest dziś na $100 mln.- $150 mln.

Na rozkaz Jeffsa rodziny muszą dawać kościołowi przynajmniej 10% dochodów plus $1000 miesięcznie.

(Na podst. McClatchy Newspapers – eg.)

Categories: Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*