Zmarł fizyk Charles Hard Townes, jeden z wynalazców lasera

Zmarł fizyk Charles Hard Townes, jeden z wynalazców lasera

W wieku 99 lat zmarł we wtorek w Kalifornii Charles Hard Townes, laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, jeden z trzech wynalaców masera i lasera – poinformowali w środę przedstawiciele uniwersytetu stanu Kalifornia w Berkeley.

Townes był emerytowanym profesorem na tym uniwersytecie. Od pewnego czasu poważnie chorował, zmarł podczas przewożenia go do szpitala w Oakland.

W roku 1964 Townes został, wraz dwoma innymi naukowcami, Nikołajem Basowem i Aleksandrem Prochorowem, laureatem nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za prace badawcze, które doprowadziły do skonstruowania pierwszego masera i później lasera.

Townes pracował wówczas na uniwersytecie Columbia i miał wnieść decydujący wkład w prace nad tymi wynalazkami.

W późniejszych latach Townes dał się poznać jako kontrowersyjny badacz powiązań między nauką i religią. (PAP)

fot.Wikipedia

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*