Śledztwo w sprawie użycia siły przez ochronę Erdogana w Waszyngtonie

Protest w Waszyngtonie fot.Shawn Thew/EPA

W Waszyngtonie wszczęto śledztwo ws. brutalnego użycia siły przez ochronę prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana wobec osób prowadzących pokojowy protest przed rezydencją tureckiego ambasadora – poinformował szef waszyngtońskiej policji Peter Newsham. Republikański senator John McCain powiedział: „wyrzuciłbym tureckiego ambasadora z kraju”.

Newsham powiedział, że w rezultacie ataku 16 maja, który wydawał się niesprowokowany, jedenaście osób zostało hospitalizowanych, a dwie aresztowano. Według raportów „Wall Street Journal” jeden policjant i dwóch agentów Secret Service zostało rannych podczas zdarzenia. Protestujący sprzeciwiali się autorytarnej polityce wewnętrznej prezydenta Erdogana.

Agenci tureckiej prezydenckiej ochrony ubrani w garnitury zaatakowali niewielką grupę protestujących, kopiąc ich i uderzając pięściami. Jeden z nich kopał leżącą na chodniku kobietę, inny szarpał za szyję i rzucił na ziemię kolejną demonstrantkę. Uczestnik protestu trzymający megafon był wielokrotnie kopany w twarz.

Wideo udostępnione przez portal Voice of America pokazuje amerykańskich policjantów starających się bronić protestujących i nakazujących tureckim agentom, by się wycofali. Agenci zaczęli wtedy unikać policji i przenieśli się do pobliskiego parku, gdzie nadal atakowali uczestników protestu.

Do zdarzenia doszło, gdy Erdogan przyjechał do rezydencji tureckiego ambasadora po spotkaniu w Białym Domu z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Oficjalna turecka agencja prasowa Anatolia poinformowała, że protestujący byli Kurdami „wspierającymi terroryzm” , a prezydencka ochrona zmuszona była interweniować, ponieważ amerykańska policja nie zareagowała na tureckie żądania i nie chciała zakończyć protestu.

W swoim oświadczeniu ambasada Turcji winą za stosowanie przemocy obarcza protestujących, którzy „agresywnie prowokowali obywateli USA i Turcji, którzy przybyli, by powitać prezydenta Erdogana. Ochrona działała w obronie własnej i nikt nie został poważnie ranny”.

Republikański senator John McCain skomentował ten incydent na Twitterze, pisząc: „Tu jest Ameryka (…). Tu się tak nie postępuje. Nie ma usprawiedliwienia dla tak bandyckiego zachowania”. W programie sieci MSNBC McCain powiedział: „wyrzuciłbym tureckiego ambasadora z kraju”.

Departament Stanu skrytykował atak tureckiej ochrony na protestujących: „Przemoc nigdy nie jest odpowiednią reakcją na wolność słowa, wspieramy prawo wszystkich osób do wolności wypowiedzi i pokojowego protestowania”.

Rzeczniczka resortu Heather Nauert powiedziała, że Departament Stanu wyraził zaniepokojenie sytuacją wobec rządu tureckiego w możliwie najbardziej dobitny sposób.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

  1. Normals
    Normals 19 maja, 2017, 15:05

    Erdogan, idol Kaczynskiego przyjezdza do obcego kraju i pokazuje jakie wartosci mu przyswiecaja. Wielokrotnie pisalem o wielkim zagrozeniu jakim staje sie dla swiata Turcja pod rzadami dyktatora i
    radykalnego muzulmanina, ktory wtracil do wiezien politycznych cala opozycje i marzy o wprowadzeniu kary smierci . Teraz jego ludzie zaatakowali amerykanskich obywateli we wlasnym kraju, kopiac lezacych po glowach i brutalnie bijac przy aprobacie Erdogana, ktory spokojnie sie temu przygladal.To jest wlasnie idol Kaczynskiego. A tu film zobaczcie na wlasne oczy **https://www.youtube.com/watch?v=5jbhm7FCQL8

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*