Biały Dom tymczasowo zawiesił obowiązywanie ustawy Jonesa

fot. EPA-EFE/Thais Llorca

Rzeczniczka prasowa Białego Domu Sarah Sanders poinformowała w czwartek o tymczasowym zawieszeniu obowiązywania ustawy Jonesa w odniesieniu do Portoryko, co pozwoli obcym statkom dostarczać zaopatrzenie niezbędne do usuwania szkód po huraganie Maria.

Zawieszenie zostało wprowadzone w trybie natychmiastowym.

Zgodnie z uchwaloną w 1920 roku z inicjatywy senatora Wesleya Jonesa ustawą o flocie handlowej morski przewóz towarów między portami USA może się odbywać wyłącznie na statkach bandery USA będących własnością obywateli USA i mających złożoną z nich załogę.

„To zawieszenie spowoduje, że przez okres dziesięciu dni wszystkie opcje transportu i dystrybucji dóbr dla mieszkańców Portoryko będą dostępne (…) Działanie to ma zapewnić odpowiednią ilość paliwa i innych towarów potrzebnych do wspierania wysiłków ratowniczych, reagowania na skutki burz, przywrócenia działalności krytycznej infrastruktury oraz usług, które są niezbędne po tak gwałtownych burzach” – głosi oświadczenie pełniącej obowiązki ministra bezpieczeństwa Elaine Duke.

Przez Portoryko przeszedł w ubiegłym tygodniu huragan Maria, klasyfikowany oficjalnie jako burza tropikalna czwartej kategorii. Huragan pozbawił wyspę dostaw prądu oraz znacznie ograniczył dostępność wody pitnej, artykułów spożywczych i paliw.

Na wniosek ministerstwa obrony władze USA zawiesiły wcześniej w tym miesiącu obowiązywanie ustawy Jonesa dla stanów Teksas i Floryda, które zostały spustoszone huraganami Harvey i Irma. W przypadku Portoryko z wnioskiem o zawieszenie wystąpił jego gubernator Ricardo Rossello.

Prezydent USA Donald Trump powiedział w środę, że zastanawia się nad wprowadzeniem zawieszenia, ale dodał, że „mamy wielu przewoźników i wielu ludzi, którzy pracują w transporcie i nie chcą, by obowiązywanie ustawy Jonesa zostało tymczasowo zawieszone”.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*