Barack Obama przyjedzie do Warszawy na szczyt NATO

Barack Obama fot.Kevin Dietsch/EPA

Barack Obama fot.Kevin Dietsch/EPA

Prezydent USA Barack Obama i sekretarz stanu John Kerry będą uczestniczyć w lipcowym szczycie NATO w Warszawie – poinformowano w oświadczeniu umieszczonym na stronie amerykańskiego Departamentu Stanu. Kerry złożył Polakom życzenia z okazji Konstytucji 3 Maja.

„W imieniu prezydenta i narodu amerykańskiego składam gratulacje Polakom z okazji obchodów 225-lecia najstarszej europejskiej Konstytucji 3 Maja” – napisał w oświadczeniu amerykański sekretarz stanu.

Kerry jednocześnie poinformował, że razem z prezydentem Obamą przylecą do Warszawy. „Prezydent i ja dołączymy do was w lipcu podczas szczytu NATO w Warszawie, który będzie wizytówką nieustającej siły i determinacji naszego Sojuszu w okresie znaczących napięć” – napisał w oświadczeniu Kerry.

Przypomniał też, że więzi między obydwoma narodami sięgają okresu amerykańskiej niepodległości, a ożywienie relacji nastąpiło po zakończeniu epoki zimnej wojny.

„Dzisiaj nasze narody blisko współpracują w sprawach gospodarczych i bezpieczeństwa, nasi żołnierze służą ramię w ramię w różnych regionach całego świata. Razem jesteśmy gotowi stawiać opór wszystkim zagrożeniom dla bezpieczeństwa i dobrobytu naszych obywateli” – napisał amerykański sekretarz stanu.

Podkreślił, że podczas swej ostatniej wizyty w Polsce był pod głębokim wrażeniem młodych naukowców, przedsiębiorców i wynalazców, z którymi się spotkał. „Ci utalentowani ludzie zbudują świetlaną przyszłość Polski i rozwiną pomysły, które sprawią, że życie stanie się lepsze i bardziej pomyślne dla nas wszystkich” – dodał.

Kerry zakończył oświadczenie: „Najlepsze życzenia dla Polaków w Dniu Konstytucji”.

Szczyt NATO odbędzie się w Warszawie w dniach 8-9 lipca. Mają na nim zapaść ostateczne decyzje ws. wzmocnienia obecności wojskowej na wschodniej flance. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*