Najpierw zobaczyłam przepis na szarlotkę tatrzańską. Na zdjęciach widziałam, że wygląda nieco inaczej niż tradycyjna szarlotka. Przede wszystkim warstwa jabłek jest o wiele wyższa. A potem mnie zastanowiło, dlaczego ona nazywa się “tatrzańską”. Nie byłabym sobą, gdybym nie zaczęła drążyć.
Okazało się, że jedna ze znanych polskich blogerek raczyła się taką właśnie w Tatrach, przy okazji wędrówki górskiej. Urzekł ją smak, ale i wygląd ciasta. Niestety przepisu od góralki nie udało się wydobyć. Zatem metodą prób i błędów sama go stworzyłam.
Taka historia i to chyba z początku wieku. A ja dopiero teraz ją zobaczyłam, a proszę mi wierzyć, że każdego dnia oglądam kilka przepisów, jak nie więcej. Jestem wielbicielką szarlotek, więc wiedziałam, że muszę ją wypróbować. Jeszcze nie jestem do końca zadowolona z warstwy jabłkowej, ale to dlatego, że jeszcze nie ma szarej renety. Korzystam z twardych jabłek Granny Smith. Smak jednak robi swoje. Jest przewyborny.
Zastosowałam przepis na moje tradycyjne ciasto kruche.
Składniki na kruche ciasto:2½ szklanki mąki pszennej½ szklanki drobnego cukru2 łyżeczki proszku do pieczeniaszczypta soli1 szklanka masła, zimnego, pokrojonego w małą kostkę1 całe jajko1-2 łyżki kwaśnej śmietany np. 18%
Nadzienie:4 Lb jabłek, najlepiej twardych, np. granny smith1 łyżka brązowego cukru1 łyżka cynamonu
Do posypania: cukier puder
Czas przygotowania: 40 minutCzas pieczenia: 1 godzina 35 minutLiczba porcji: bardzo dużo
Rozgrzej piekarnik do 338°F. Przygotuj blachę z jak najwyższym rantem. Lekko wysmaruj masłem i wyłóż papierem do pieczenia.Do dużej miski lub malaksera wsyp: mąkę, cukier, proszek do pieczenia, sól. Dodaj zimne masło i szybko posiekaj. Następnie dodaj jajko i śmietanę. Zagnieć ciasto. ⅓ ciasta zawiń w folię i włóż do zamrażarki.Pozostałe ciasto ułóż na dnie foremki. Przygnieć płaskim naczyniem, żeby wyrównać dół. Wstaw do nagrzanego piekarnika na 10-15 min i lekko podpiecz.Jabłka obierz i przekrój na pół, pozbaw gniazd nasiennych. W zależności od wielkości możesz przekroić jeszcze na ćwiartki. Nożem, mandoliną lub malakserem z końcówką do krojenia pokrój wszystkie jabłka na cienkie plasterki. Staraj się, żeby plasterki były niepołamane.Na podpieczony spód wyłóż ⅓ plasterków jabłek, posyp częścią cynamonu i cukru, powtórz jeszcze dwa razy.Na warstwę jabłek zetrzyj resztę ciasta z zamrażarki. Ułóż równomiernie.Obniż temperaturę piekarnika do 320°F, wstaw ciasto na 1h 10 min – 1h 20 min. Powinno być z wierzchu złote. Po upieczeniu pozostaw w blasze do wystudzenia. Posyp cukrem pudrem.
Kasia Marks
Gotowanie nie od razu stało się moją pasją. Byłam za to radosnym konsumentem pierogów babi Anieli. I pewnie byłoby tak do dziś, gdyby nie opakowanie ryżu i pierwsze kotlety ryżowe (okropne). Tak właśnie zaczęły się moje przygody kuchenne. Ziarno (także ryżu) zostało zasiane i od tamtej pory coraz częściej i coraz śmielej poczynałam sobie w kuchni. Przez lata upiekłam wiele ciast i ugotowałam wiele dań. Zakochałam się w kuchni Indii i basenu Morza Śródziemnego. Ale nadal pozostaję bliska polskiej, domowej kuchni, choć chyba moje pierogi nigdy nie dorównają tym babcinym. Na co dzień jestem mamą nastolatka i pracuję jako redaktor w serwisie internetowym.Fot. arch. Kasi Marks