Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 24 grudnia 2024 21:19
Reklama KD Market

Polonia chicagowska uczciła pamięć ofiar niemieckiej i sowieckiej inwazji na Polskę

W 82. rocznicę napaści Niemiec i Rosji Sowieckiej na Polskę przedstawiciele Polonii, Konsulatu Generalnego RP w Chicago oraz organizacji polonijnych wzięli udział w uroczystości przed Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską na Cmentarzu św. Wojciecha w Niles.

W związku z obchodami Światowego Dnia Sybiraka, Polonia chicagowska zgromadziła się 18 września przy Pomniku Katyńskim i Tablicą Smoleńską na Cmentarzu św. Wojciecha w Niles, aby uczcić bohaterskich żołnierzy oraz ofiary niemieckiej i sowieckiej inwazji na Polskę podczas II wojny światowej, w 82. rocznicę tragicznych wydarzeń.

Przy pomniku stanęły poczty sztandarowe: Związku Klubów Polskich w USA, Klubu Pojawian oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. gen. Tadeusza Kościuszki.

W imieniu Komitetu Opieki nad Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską przy Związku Klubów Polskich w USA zgromadzonych powitała Monica Lebensztejn – Pierwsza Dama Dworu Parady Konstytucji Trzeciego Maja oraz Miss Foto.Obchody rozpoczęły się modlitwą. Za wstawiennictwem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki modlono się w intencji żyjących i zmarłych bohaterów września 1939 roku, Sybiraków, poległych i pomordowanych w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Smoleńsku i innych miejscach kaźni polskiej ludności.

Modlitwę poprowadził ksiądz Piotr Gnoiński – proboszcz parafii pod wezwaniem św. Ferdynanda w Chicago.

Alina Szymczyk z zarządu Związku Klubów Polskich w USA przypomniała historię tragicznego dla Polski września 1939 roku w specjalnie opracowanym słowno-poetyckim programie. – Pierwszymi ofiarami II wojny światowej napaści zarówno Niemiec i później ich sowieckiego sojusznika stała się Polska. 5 marca 1940 roku Stalin i jego przedstawiciele najwyższych władz Związku Sowieckiego podpisali rozkaz wymordowania 25 tysięcy 700 obywateli polskich, jeńców wojennych, którzy po napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku zostali internowani do obozów, między innymi: w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku – powiedziała, rozpoczynając program.

Alina Szymczyk przypomniała, że wśród skazanych byli głównie przedstawiciele polskiej inteligencji, a jeńców z Kozielska zamordowano w Katyniu, Starobielsku, Charkowie, Ostaszkowie i Twerze.

Katyń stał się Golgotą, na którą złożyły się wyroki śmierci, deportacje, katorżnicza praca, więzienia, prześladowania Polaków.

W tym kontekście przypomniane zostały słowa Świętego Jana Pawła II, który określił to cierpienie dwoma słowami Golgota Wschodu, a jedyną winą ofiar był fakt, że byli Polakami.Przywołując określenie Golgota Narodów, wspomniano św. Maksymiliana Marię Kolbe i św. Edytę Stein – patronkę Europy.

Odczytana została modlitwa Rodzin Katyńskich, której autorem jest ksiądz Zdzisław Peszkowski.

Zacytowano listy do ojców napisane przez dzieci Stacha, Tadzia, symbolicznie ilustrujące los wielu spośród półtora miliona zesłanych na nieludzką ziemię.

Poruszającą historię tamtych dni przeplataną poezją zaprezentowali Alina Szymczyk i poeta Jan Żółtek.

Konsul Agata Grochowska z Konsulatu Generalnego RP w Chicago, prezes Związku Klubów Polskich dr Łucja Mirowska-Kopeć, menedżer Anna Czarnecka-Hebal z Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, delegacja Związku Narodowego Polskiego, delegacja Kongresu Polonii Amerykańskiej wydziału stanowego z wiceprezes Aliną Mikołajczyk, prezes Stanisław Sarna ze Związku Podhalan w Północnej Ameryce, Alina Szymczyk – prezes Stowarzyszenia Literatów Jana Pawła II, Władysław Nowosad – prezes Klubu Pojawian, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przed Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską oddali hołd bohaterskim żołnierzom i ofiarom sowieckiej inwazji na Polskę podczas II wojny światowej.

Prezes Mirowska-Kopeć podziękowała uczestnikom i gościom uroczystości za obecność.Wyraziła nadzieję na owocną współpracę z nową konsul Agatą Grochowską, która po raz pierwszy wzięła udział w polonijnym wydarzeniu.Przypomniała, że Polonia spotyka się przy pomniku, którego inicjatorem i twórcą był rzeźbiarz, jeden z członków Związku Klubów Polskich w USA, śp. Wojciech Seweryn.Wojciech Seweryn był synem Mieczysława Seweryna, oficera 16. Pułku Piechoty, który wiosną 1940 roku, wywieziony z obozu w Kozielsku zginął pod Katyniem i ofiarą tragicznego lotu na uroczystości Zbrodni Katyńskiej, 10 kwietnia 2010 roku.Mirowska-Kopeć mówiła o obowiązku pamięci o tragicznych wydarzeniach inwazji niemieckiej i sowieckiej we wrześniu 1939 roku i ich ofiarach. – Wielu z nas miało rodziny, które zginęły w Katyniu. Dlatego nie możemy pozwolić, aby o nich zapomnieć. Pragniemy przekazywać tę wiedzę młodemu pokoleniu – powiedziała prezes Mirowska-Kopeć.

Dr Łucja Mirowska-Kopeć jest przekonana, że młodzi ludzie znający historię swoich przodków są dumni z polskich korzeni.

Na zakończenie jeden z uczestników recytował wiersz dedykowany Ojczyźnie.

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka


DAR_1682

DAR_1682

DAR_1679

DAR_1679

DAR_1668

DAR_1668

DAR_1662

DAR_1662

DAR_1660

DAR_1660

DAR_1657

DAR_1657

DAR_1653

DAR_1653

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama