Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 24 grudnia 2024 21:15
Reklama KD Market

Wybory w wydziale stanowym Kongresu Polonii Amerykańskiej

Mirosław Michael Niedziński po raz trzeci został prezesem Kongresu Polonii wydziału na stan Illinois. W wyborach nie miał kontrkandydata. Wybrany na dwuletnią kadencję prezes zapewnił o kontynuowaniu misji organizacji i dialogu politycznego we wszystkich ważnych dla Polaków i Polonii sprawach.

Podobnie jak prezes Niedzinski, w wyborach nie mieli opozycji kandydaci na stanowiska: pierwszego wiceprezesa, drugiego wiceprezesa, skarbnika, sekretarza finansowego, sekretarza korespondencyjnego, sekretarza protokolarnego. Do rywalizacji doszło pomiędzy 7 kandydatami startującymi na 6 stanowisk wiceprezesów.

W skład nowo wybranego zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej wydziału na stan Illinois na dwuletnią kadencję weszli: prezes – Michael Niedzinski, pierwszy wiceprezes – Walter Bochenek, drugi wiceprezes – Jacek Graca, skarbnik – Roman Korczak, sekretarz finansowy – Jolanta Grocholska,  sekretarz korespondencyjny – Albert Niedzinski, sekretarz protokołowy – Jan Plachta, marszałek  – Marek Holesz, 6 wiceprezesów: Bożena Haszlakiewicz, Irena Hercik, Agata Kopacka, Alina Mikołajczyk, Tadeusz Młynek, George Otto.

Dyrektorami krajowymi z ramienia organizacji zostali wybrani: Ewa Cholewinski, Irena Delgudice Moskal i Anna Wierzbicki.

Prezes Michael Niedzinski podziękował osobom, które głosowały za wotum zaufania. Zapewnił o kontynuowaniu polityki o działalności organizacji i zapewnił o zaangażowaniu w sprawy ważne dla Polaków i Polonii w oparciu o doświadczenie wieloletnich działaczy i współpracę z młodymi, entuzjastycznie podejmującymi wszelkie wyzwania.  – Chciałbym, żeby Kongres był liderem polonijnym. Staramy się integrować wszystkie organizacje. Staramy się, aby organizacje polonijne były naszą częścią, abyśmy współpracowali, organizowali wspólne akcje. Integracja organizacji, Polonii to punkt numer jeden, drugi to obrona dobrego imienia Polaków, Polski i przedstawienie faktów historycznych we właściwym świetle. Staramy się naprawić pogląd, że jesteśmy antysemitami. Mamy dużo seniorów w organizacji, ale w ostatnich trzech latach staramy się zapisywać osoby młodsze, tzw. młodych profesjonalistów. Jesteśmy jedyną organizacją polonijną, która stara się politycznie zaangażować przez współpracę z pracownikami stanowymi, miejskimi czy powiatowymi – poinformował prezes Michael Niedzinski.

W wyborach wziął udział Frank Spula – prezes krajowego Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego, który o działalności wydziału stanowego mówił z wielkim uznaniem. – Tyle lat należę do organizacji. Zacząłem jako student. Moje początki były w Kongresie Polonii Amerykańskiej na stan Illinois. Widzę, że organizacja istnieje, działacze starają się, żeby kontynuować działalność. To było bardzo trudne podczas pandemii, ale Kongres miał spotkania ZOOM-owe. Daję duże uznanie organizacji, że utrzymali organizację przez 15 miesięcy – powiedział Frank Spula.

Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze Kongresu Polonii Amerykańskiej, wydziału na stan Illinois, odbyło się w Chicago, 21 czerwca 2021 roku w Centrum Hayesa, w kościele Matki Bożej Matki Kościoła – Our Lady Mother of the Church.

Z powodu pandemii koronawirusa i obowiązująch dotąd restrykcji sanitarno-epidemicznych było to pierwsze, po 16 miesiącach zebranie, w którym członkowie kongresu wzięli udział osobiście.

Prezes Michael Niedzinski poinformował, że w okresie, kiedy przepisy zabraniały spotkań, zebrania zarządu odbywały się regularnie za pomocą internetowych komunikatorów i wszystkie sprawozdania z przeprowadzonych zebrań są dostępne w archiwum.

W trudnym czasie zamknięcia sanitarnego organizacja kontynuowała współpracę z organizacjami polonijnymi, Konsulatem Generalnym RP w Chicago, Stanowym Muzeum Holokaustu  i „Dziennikiem Związkowym”. Na mocy nominacji gubernatora Pritzkera Michael Niedzinski został członkiem Komisji ds. Holokaustu i Ludobójstwa w Illinois . W latach 2019-2020 zostały zorganizowane cztery, ważne wydarzenia, przyznano pięć stypendiów dla studentów Northwestern i UIC, a od czerwca 2020 roku rozpoczęto emisję programu radiowego Głos Kongresu.

Na zebraniu przedstawiono również sprawozdania z działalności poszczególnych komisji organizacji oraz ze współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją ds. Stypendiów i akcji pomocowych.

Tekst: Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Dariusz Piłka

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama