Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 23:54
Reklama KD Market

Głos Kongresu nadaje już od roku

Głos Kongresu nadaje już od roku

Głos Kongresu  godzinna audycja emitowana w każdy czwartek o godzinie 8 wieczorem przez WPNA 1490 AM obchodziła uroczyście pierwszą rocznicę działalności. Było przyjęcie, część rozrywkowa i przyznane zostały pamiątkowe plakietki. Audycja powstała z inicjatywy wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Audycja Głos Kongresu emitowana jest przez WPNA 1490 AM – najstarszą polonijną stację radiową w metropolii chicagowskiej, której właścicielem jest firma Alliance Communications, Inc., będąca częścią Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA). Rocznica obchodzona była 11 czerwca w Annexie przy Centrum Kopernikowskim w Chicago. Gości – konsula Piotra Semeniuka, bohaterów minionych odcinków audycji radiowej, sponsorów, polityków i działaczy polonijnych powitał gospodarz programu radiowego i główny prowadzący imprezę Walter F. Bochenek, w stanowym wydziale Kongresu Polonii Amerykańskiej pełniący funkcję pierwszego wiceprezesa.

Atrakcyjny, współtworzony na żywo z publicznością program imprezy przeplatany elementami części oficjalnej bawił i przywoływał pamięci wydarzenia relacjonowane w eterze przez pierwszy rok działalności.

O tym, jak i dlaczego powstała audycja, opowiedział Michael Niedziński – prezes stanowego wydziału Kongresu Polonii Amerykańskiej. – Program został stworzony właściwie na samym początku pandemii. Aby organizacja przetrwała i żebyśmy byli zdolni w jakiś sposób pomóc nie tylko członkom kongresu, ale i Polonii, musieliśmy mieć jakąś możliwość kontaktowania się z nimi. Dzięki inicjatywie pani Anny Zalińskiej stworzyliśmy ten program, przejęliśmy po (red. zmarłym na COVID-19) dyrektorze (naszej organizacji) Andrzeju Gędłku. Główną misją programu było to, aby przekazywać informacje, jak można przeżyć COVID. Była to gorąca linia, jeśli chodzi o porady medyczne, finansowe. Kiedy pandemia stała się bardziej kontrolowana, zaczęliśmy przedstawiać ciekawych Polaków: polityków, działaczy, naukowców, podróżników. Chcieliśmy, aby program był interesujący. Staraliśmy się w maksymalny sposób wykorzystać tę godzinę. Dzisiejszy dzień to była celebracja minionego roku. Byliśmy mile zaskoczeni, że mieliśmy sponsorów, którzy nas poparli. Udało nam się utrzymać przez cały rok. Mamy nadzieję kontynuować to przez parę następnych lat – poinformował prezes Niedziński. 

Do prowadzącego wydarzenie Waltera F. Bochenek dołączyły współprowadzące: Agata Kopacka i Mariola Urbanek, i rozpoczęło się uroczyste wręczanie pamiątkowych plakietek dla sponsorów.

Jednak, aby zostać uhonorowanym zaszczytnym wyróżnieniem, najpierw należało odpowiedzieć na pytanie-żart. Konsul Piotr Semeniuk reprezentujący Konsulat Generalny RP w Chicago został zapytany: Czy Polska ma zamiar odkupić od USA stan Illinois? Pełne humoru odpowiedzi podgrzewały atmosferę doskonałej zabawy.

Spośród kilkunastu nagrodzonych byli: skarbnik powiatu Cook Maria Pappas, Frank Spula – prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego oraz wydawca „Dziennika Związkowego”, sam „Dziennik Związkowy” – najstarsza gazeta wydawana w języku polskim nieprzerwanie od 1908 roku, a także Agata Kopacka z Country Financial, Montrose Deli, Dariusz Godlewski z Financial Wealth Alliance, Zbigniew Karaś z U.S. Financial Limited, Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie w Ameryce, adwokat Walter Zarnecki oraz Joanna Tarnawski, agentka ubezpieczeniowa.

Specjalne podziękowania otrzymał Roman Korczak, dzięki któremu audycja jest do odtworzenia na stronie internetowej KPA-IL.

Prezes Michael Niedziński przedstawił filantropa dr. Willie Lee Wilsona, byłego kandydata na różne urzędy. Willie Wilson wręczył donacje sześciu polonijnym organizacjom prowadzącym działalność artystyczną oraz specjalny grant – 3 tysiące dolarów Głosowi Kongresu.

Czeki w wysokości 2 tysięcy dolarów odebrali: Zespół Pieśni i Tańca Polonia, Teatr Tańca i Muzyki Wici, prezes Związku Podhalan w Północnej Ameryce Józef Cikowski, Wesoły Lud,  Chór Collegium Cantorum Polonia i Muzeum Polskie w Ameryce.

Konsul Piotr Semeniuk w imieniu Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago nagrodził siostry-bliźniaczki Elżbietę i Teresę Stękała dyplomami uznania za zaangażowanie na rzecz polskiego dziedzictwa narodowego w Stanach Zjednoczonych Ameryki oraz grantem.

Anna Wierzbicki – prezes Fundacji Polsko-Amerykańskiej oddziału na stan Illinois w imieniu fundacji i we współpracy ze stanowym wydziałem Kongresu Polonii Amerykańskiej wręczyła Elżbiecie i Teresie Stękała stypendium naukowe.

Agata Kopacka i Mariola Urbanek miały zaszczyt przedstawić gości programu radiowego, którzy odwiedzili go w przeciągu minionego roku.

Walter F. Bochenek mówił o tym, jak ważne jest wspieranie inicjatyw, takich jak Głos Kongresu. – Bez sponsorów nie byłoby możliwe przetrwać. Dlatego daliśmy specjalne plakietki pamiątkowe dla wszystkich sponsorów, aby upamiętnić to i nie tylko, aby ludzie usłyszeli reklamę i zobaczyli, kim oni są i że popierają takie inicjatywy. Oprócz tego chcieliśmy to stworzyć w formie programu rozrywkowego, więc nasi sponsorzy musieli odpowiedzieć na bardzo trudne pytania.

Podczas wydarzenia oprócz śpiewającego piosenki Leonarda Cohena Waltera Bochenka, któremu akompaniował Jurek Jabłoński, wystąpili również grupa Niebo, a także Jacek Adamski.

Prezes Michael Niedziński z optymizmem patrzy na rozwój wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej i jego audycji. – Chcielibyśmy być bardziej widoczni, zaangażować w pracę z politykami amerykańskimi. Michael Frerichs i Maria Pappas stali się honorowymi członkami. Staramy się podkreślić rolę Polaków i wskazać, że są świetnymi pracownikami na odpowiedzialnych stanowiskach w stanie, powiecie i w mieście. Staramy się też walczyć z przedstawianiem Polonii jako antysemitów i zaangażować młode osoby, które mogłyby mieć duże znaczenie w środowisku amerykańskim.

Tekst: Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Dariusz Piłka


DAR_9242

DAR_9242

DAR_9231

DAR_9231

DAR_9213

DAR_9213

DAR_9209

DAR_9209

DAR_9207

DAR_9207

DAR_9206

DAR_9206

DAR_9204

DAR_9204

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama