Uroczystym apelem poległych i salwami honorowymi harcerze wspólnie z Polonią uhonorowali, tych którzy polegli w obronie nieprzemijających wartości – niepodległości i demokracji.
W dniu amerykańskiego, narodowego święta Memorial Day – Dnia Pamięci Narodowej – harcerze z obwodu Chicago oddali cześć bohaterskim żołnierzom oraz poległym w walkach o niepodległość i demokrację.
W uroczystościach przed pomnikiem Polskiego Żołnierza, w kwaterze kombatanckiej na cmentarzu Maryhill w Niles koło Chicago wzięli udział weterani: Krystyna Zielonka – łączniczka i sanitariuszka z batalionu „Miłosz”, plutonu sanitarnego i plutonu głuchoniemych, kapitan Tadeusz Gubała – powstaniec z kompanii 315 w zgrupowaniu Radosława, stacjonującej na ulicy Krochmalnej w dawnym sierocińcu Janusza Korczaka na Woli, również uczestnik powstania warszawskiego – Andrzej Zapalski, Feliks Rembiałkowski z I Dywizji Pancernej im. gen. Stanisława Maczka, Mieczysław Latuszek z V Dywizji Kresowej Piechoty generała Władysława Andersa oraz były wieloletni komendant Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej Placówki numer 90 – Zygmunt Goliński, obecny jej komendant Andrzej Janczak, Mirosław Ruwecki – porucznik marynarki wojennej i Adam Bułat – starszy chorąży sztabowy VI Dywizji Powietrzno-Desantowej w Krakowie.
Weteranom towarzyszyli konsul RP w Chicago Piotr Semeniuk, harcerze, młodzież szkolna, nauczyciele i przedstawiciele organizacji polonijnych.
Obchody Dnia Pamięci Narodowej na cmentarzu Maryhill w Niles serdecznym powitaniem rozpoczęła hm. Beata Chodorowska Niebrugge – przewodnicząca Obwodu ZHP Chicago.
Przez ułanów ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. gen. Tadeusza Kościuszki zostały wprowadzone sztandary: Związku Harcerstwa Polskiego: Hufca Harcerek Tatry i Hufca Harcerzy Warta, Polskiej Szkoły im. gen. Władysława Andersa oraz flagi narodowe Polski i Stanów Zjednoczonych.
Odśpiewano hymn narodowy polski i amerykański.
Modlitwę za Ojczyznę księdza Piotra Skargi odczytała hm. Beata Pawlikowska – komendantka Chorągwi na Stany Zjednoczone.
Przed pomnikiem Polskiego Żołnierza znicze – symbol wiecznej pamięci zapalili: konsul Piotr Semeniuk, kapitan Tadeusz Gubała oraz starszy chorąży Adam Bułat.
Wieniec z biało-czerwonych kwiatów złożyli harcerze Agata Niżnik i Trzebor Koch.
Druhna Barbara Chałko przy dźwiękach werbli odczytała apel poległych. – W stuletnią rocznicę Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej, stajemy dziś do apelu, aby uczcić tych, którzy walczyli o wolność Rzeczypospolitej. W 1918 roku odrodziła się wolna Polska, a z nią zrodził się Związek Harcerstwa Polskiego. Dzisiaj, my – spadkobiercy polskiej tradycji niepodległościowej – składamy hołd poległym, zamordowanym lub zamęczonym bojownikom o wolność naszej Ojczyzny i tym, którzy za Nią walczyli i przeżyli.
Po kolejnym wezwaniu do apelu głośnym echem rozchodziło się wśród cmentarnej ciszy dumne zawołanie „Cześć i chwała Bohaterom”, a na grobach pochowanych tu polskich żołnierzy powiewały biało-czerwone flagi.
Po krótkim przemówieniu Andrzeja Janczaka komendanta Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej Placówki numer 90 w Chicago na temat setnej rocznicy powstania SWAP i znaczenia Błękitnej Armii Józefa Hallera, został odśpiewany hymn harcerski.
Konsul Piotr Semeniuk wyraził radość, że Dzień Pamięci Narodowej celebrujemy wspólnie z harcerzami i weteranami.
Do odczytania apelu jednostek zostali zaproszeni: kapitan Tadeusz Gubała – prezes Okręgu i Oddziału byłych żołnierzy Armii Krajowej, komendant SWAP Andrzej Janczak , Wiesława Dziedzic reprezentująca Zrzeszenie Nauczycieli Polskich oraz dh Monika Jaroszewicz z ZHP Obwodu Chicago.
Kapitan Tadeusz Gubała przypomniał, że w tym roku na wieczną wartę odeszli od nas towarzysze broni Szarych Szeregów, Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Batalionów Chłopskich i cywile.
Podziękował patriotycznej wspólnocie harcerskiej za ich ofiarną pracę pielęgnowania polskości, jak również skierował prośbę do obecnych. – Zachowajmy pamięć w modlitwach o nich, którzy odeszli szlakiem krwi i cierpień w wieczność z myślą o tych, co przyjdą po nas.
Druhna Monika Jaroszewicz z ZHP Obwodu Chicago, wymieniając nazwiska tych, którzy odeszli, wspomniała w 20. rocznicę śmierci hm. Ewę Narolewską-Jastrzębską i hm. Jerzego Bazylewskiego, którzy budowali harcerstwo i dbali o wychowanie następnych pokoleń.
Salwy honorowe oddali ułani z chicagowskiego Stowarzyszenia Historycznego Armii Polskiej 12 Pułku Ułanów Podolskich.
Wyprowadzenie sztandarów zakończyło apel poległych.
Koordynatorem i prowadzącą uroczystość była hm. Beata Chodorowska Niebrugge z ZHP – obwód Chicago.
Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka