Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 06:22
Reklama KD Market

„Czasu nie da się zatrzymać”. Msza graduacyjna w kościele pw. Trójcy Świętej

„Czasu nie da się zatrzymać”. Msza graduacyjna w kościele pw. Trójcy Świętej

565 maturzystów z 37 polskich szkół sobotnich uczestniczyło w nabożeństwie dziękczynnym zorganizowanym pod egidą Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce przez szkołę im. Trójcy Świętej.

Mszę graduacyjną w kościele pw. Trójcy Świętej celebrował kapelan Zrzeszenia o. Marek Janowski w asyście miejscowego proboszcza, ks. dyr. Andrzeja Totzke, proboszcza parafii pw. św. Władysława, ks. Tomasza Ludwickiego oraz wikariusza z „Trójcowa”, ks. Piotra Jansa.

Uroczystość rozpoczęło wejście do świątyni pocztów sztandarowych i absolwentów szkół, w których maturzyści zdali egzamin dojrzałości. Młodzież ubrana w białe togi i birety na głowach zajęła większą część kościelnych ław. W sprawowaniu liturgii, której oprawę muzyczną zapewnili studenci Akademii Muzycznej PaSO, wzięli udział absolwenci szkoły im. Trójcy Świętej, która była współorganizatorem uroczystości. Przybyłych powitała dyrektor szkoły Maria Baran oraz dyrektor Polskiej Misji Trójcy Świętej ks. Andrzej Totzke, który wyraził wielką radość z faktu sprawowania nabożeństwa dziękczynnego w swoim kościele.

W niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego gromadzimy się na Eucharystii w kościele na „Trójcowie”, gdzie działa polska szkoła im. Trójcy Świętej, która była organizatorem tegorocznego Balu Maturalnego, w związku z tym dzisiejsza msza graduacyjna ma miejsce w naszej świątyni. Jest to historyczne wydarzenie dla tego miejsca. Dlatego pragnę jeszcze raz serdecznie powitać wszystkich księży, zaproszonych gości, dyrektorów, nauczycieli, rodziców i absolwentów. W sposób szczególny witam o. Marka Janowskiego, kapelana Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, księży chrystusowców i siostry misjonarki Chrystusa Króla, wicekonsula RP Piotra Semeniuka, prezesa ZNP Ewę Koch, wiceprezesa Kongresu Oświaty Polskiej Annę Dunajewską oraz prezydium Zrzeszenia z wiceprezesami: Iloną Sobiech, Urszulą Gawlik i Anettą Wesołowską i delegacje 34 szkół, rodziców, nauczycieli i was, drodzy maturzyści. Tajemnica wniebowstąpienia pańskiego, którą przeżywamy dzisiaj, ukazuje nam Chrystusa, który zapowiadając nadejście Ducha Świętego, w chwale wstępuje do nieba. Będąc głową mistycznego ciała, jaką jest Kościół święty, daje nam nadzieję, że i my będziemy przeżywać w wiecznej radości. Przedsmak liturgii niebiańskiej daje nam liturgia, którą sprawujemy tu, na ziemi. Przygotujmy należycie nasze serca do przeżycia tej Eucharystii. Obecna msza święta sprawowana jest w intencji bożego błogosławieństwa i o dary Ducha Świętego dla tegorocznych maturzystów.  

W wygłoszonym kazaniu o. Marek Janowski gratulował młodzieży siły i samozaparcia w dążeniu do ukończenia polskiej szkoły. W sposób szczególny dziękował rodzicom i pedagogom, dzięki samozaparciu których młodzi ludzie podeszli do matury i zdali egzamin dojrzałości.

– Tę Eucharystię ofiaruję za was, żeby Pan Bóg prowadził was w swej mądrości, żeby wam wskazywał zawsze dobre rozwiązania i pomagał podejmować zawsze najlepsze decyzje, żebyście byli dumą dla Polonii i nas wszystkich. Dziękuję za waszą determinację i ten czas poświęcony nauce, który ze względu na pandemię nie był łatwy dla was i waszych rodziców. Szczególne słowa uznania należą się rodzicom, którzy nie ustają i chcą, żeby dzieci miały kontakt z polskością, z polskim językiem, polską historią, że posyłają dzieci do szkół polskich. Bardzo wam dziękuję, kochani rodzice, za tą waszą piękną wrażliwość. Pielęgnujcie ją w sobie. Wam, drodzy absolwenci, dziękuję za wytrwałość i za to, że przychodziliście do polskich szkół. Czasem zdalnie, bo nie było możliwości, żeby się fizycznie widzieć, ale chcieliście być i rozwijać w sobie pasję dla Polski i polskości. Dziękuję gronu pedagogicznemu za ich miłość do was i ojczyzny. Oni chcą, żebyście się rozwijali jak najlepiej i najpiękniej na Bożą chwałę i ku radości nas wszystkich w Chicago. 

Czasu nie da się zatrzymać. Po latach nauki w polskiej szkole nadszedł czas pożegnania. Spędziliście wspólnie wspaniałe lata i pewnie trudno dzisiaj wam rozstać się z koleżankami i kolegami, a także nauczycielami i katechetami. Wspomnienia i piękne chwile pozostaną z wami na długi czas (…). Drodzy absolwenci rocznika 2021, wyniesiona przez was wiedza o polskiej kulturze, tradycji, historii, dobre poznanie języka polskiego na pewno zaowocują w waszym dorosłym życiu – powiedziała podczas gratulacji dyrektor miejscowej szkoły Maria Baran. 

Wicekonsul Piotr Semeniuk wyraził radość z możliwości uczestniczenia w uroczystości wręczenia polonijnej młodzieży dyplomów ukończenia szkoły średniej. – Jest rzeczą niecodzienną widzieć tylu wspaniałych młodych ludzi, którzy kończą polską szkołę wiele tysięcy mil od Polski. Co niezmierne ważne, dzisiaj znajdujemy się w miejscu, gdzie 150 lat temu zaczęła się Polska, podobnie jak w Gnieźnie tysiąc lat temu zaczęła się polska państwowość. Jestem rad, że daliście radę skończyć polską szkołę dzięki wsparciu wychowawców i rodziców – powiedział konsul, przypominając, że 20 maja 1901 roku rozpoczął się strajk dzieci we Wrześni, którym pruski zaborca zabronił uczyć się i modlić w języku polskim. – Wy trochę jesteście jak te dzieci z Wrześni, z tą jednak różnicą, że nie jesteście karane za to, że mówicie po polsku, ale jesteście w środowisku, w którym wiele osób może wątpić w to, czy to ma jakiś sens. Być może wasi amerykańscy koledzy i koleżanki pytają: po co chodzicie do polskiej szkoły, do polskiego kościoła. Wy jednak chodzicie i skończyliście polską szkołę i dlatego jestem wdzięczny, że daliście radę.

Dziękując za gościnę gospodarzom uroczystości oraz przekazując gratulacje młodzieży, nauczycielom i rodzicom, prezes ZNP Ewa Koch podkreśliła wielkie znaczenie, jakie dla młodego człowieka stojącego u progu amerykańskiej kariery ma umiejętność posługiwania się drugim językiem w mowie i piśmie. – To otwiera przed wami nowe możliwości. Wasz sukces jest tym większy, że osiągacie go daleko od Polski, w wielokulturowym społeczeństwie (…). Zachowajcie w sercach pamięć o polskich szkołach, o doświadczeniach i przyjaźniach tego okresu – powiedziała pani prezes, która wraz z konsulem Piotrem Semeniukiem wręczyła delegacjom szkolnych klas dyplomy Zrzeszenia i Konsulatu Generalnego RP. Absolwenci otrzymali także biało-czerwone szaliki z napisem Polska, które ufundował Konsulat Generalny RP oraz książki od parafii pw. Trójcy Świętej.

W imieniu absolwentów, podziękowania nauczycielom i rodzicom złożył uczeń klasy trzeciej szkoły z „Trójcowa” Kacper Micek. W liturgii wzięli udział inni uczniowie tej szkoły z Natalią Kawalec, tegoroczną absolwentką i finalistką konkursu „The Voice Kids w 2020 roku”, która śpiewała psalmy. Ceremonię wręczenia dyplomów przygotowały wiceprezeski Zrzeszenia: Jolanta Sobiech, Urszula Gawlik i Anetta Wesołowska, a pozostałe członkinie prezydium czuwały nad stroną organizacyjną całego przedsięwzięcia.

Tekst i zdjęcia: NEWSRP


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama