Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 24 grudnia 2024 18:59
Reklama KD Market

W Muzeum Polskim w Ameryce wręczono awanse wojskowe

W ramach obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów – Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego – w Muzeum Polskim w Ameryce zostały wręczone awanse wojskowe przez attaché obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie, gen. Cezarego Wiśniewskiego. Odbyło się też otwarcie wystawy honorującej Armię Krajową.

Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów w Chicago rozpoczęły się w piątek wieczorem, 30 kwietnia, w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce. Prezes muzeum Richard Owsiany zainaugurował uroczystość w sali głównej im. Sabiny Felicji Logisz.

Było to pierwsze wydarzenie w muzeum zorganizowane z osobistym udziałem gości, po długiej przerwie od chwili zamknięcia instytucji użyteczności publicznej z powodu  pandemii COVID-19.

Małgorzata Kot, dyrektor zarządzająca MPA, ze wzruszeniem opowiadała o powstaniu wystawy, towarzyszącym temu emocjom oraz podziękowała osobom, które do tego się przyczyniły.

Konsul Małgorzata Bąk-Guzik powiedziała, że „wydarzenie jest piękne i symboliczne, gdyż jest hołdem wdzięczności dla tych, którym tak wiele zawdzięczamy i którzy są tutaj z nami.” – Komitet Parady (red. 130 Parady Konstytucji 3 Maja w Chicago) uchwalił zbiorowego marszałka i są nim właśnie weterani II wojny światowej – podkreśliła podczas przemówienia konsul Małgorzata Bąk-Guzik.

Konsul wyraziła podziękowanie Muzeum Polskiemu w Ameryce za przygotowanie ekspozycji poświęconej żołnierzom Armii Krajowej.

Podpułkownik Karol Budniak odczytał decyzję Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, na mocy której na stopień kapitana zostali mianowani: Szakro Cerdzwadze-Wardisianigeorgis, Wiesław Chodorowski i Tadeusz Gubała.

Akty nadania Tadeuszowi Gubale i członkom rodzin Szakro Cerdzwadze-Wardisianigeorgis oraz Wiesława Chodorowskiego wręczył attaché obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie, gen. Cezary Wiśniewski.

W imieniu kapitana Wiesława Chodorowskiego, akt nadania odebrała hm. Beata Chodorowska Niebrugge z ZHP – przewodnicząca obwodu Chicago, natomiast pośmiertnie nadanie stopnia kapitana Szakro Cerdzwadze-Wardisianigeorgis odebrał syn, John Wardisianigeorgis.

Generał Cezary Wiśniewski mówił, że każde spotkanie, kiedy może wręczyć weteranom wyróżnienia, uścisnąć im dłoń czy przekazać pozdrowienia z Polski, jest dla niego szczególnie ważne. Mówił także, że postawa i wartości, którymi kierowali się w życiu weterani, są godnym naśladowania wzorem dla żołnierzy. 

Tadeusz Gubała wyraził wdzięczność w imieniu własnym i grupy weteranów Armii Krajowej, mówiąc, że to wzruszająca chwila, kiedy mają kontakt z Polską i poczucie tego, że nie zostali zapomnieni.  – Jesteśmy za to wdzięczni i to nam daje ducha, który prowadzi nas tutaj na emigracji – podkreślił Gubała.

Kapitan Tadeusz Gubała – który walczył w powstaniu warszawskim jako 15-latek w 315. kompanii wchodzącej w skład zgrupowania Radosław – podziękował za otwarcie w muzeum stałej ekspozycji o dokonaniach Armii Krajowej. W kilku słowach opowiedział o wyjątkowym znaczeniu Armii Krajowej. – Armia Krajowa to był fenomen dla świata. To było zbrojne ramię rządu w Londynie, który był demokratycznie wybrany. Armia Krajowa walczyła w myśl idei, jakie nam dwudziestolecie Polski niepodległej pozostawiło. Miejmy nadzieję, że będziemy jeszcze długo w dobrej formie i będziemy dobrą wieść o Polsce nieść, że jesteśmy i będziemy – powiedział Tadeusz Gubała.

Wspomnienia o weteranach, powstańcach warszawskich, którzy wyemigrowali do Chicago zostały zaprezentowane podczas filmu „Oto dziś dzień krwi i chwały”. Autorami filmu są Paweł Grajnert i Jan Loryś – historyk, były dyrektor MPA.

W uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności  Rzeczypospolitej Polskiej, złoty medal otrzymał konsul Piotr Semeniuk.

Wręczenie awansów wojskowych było połączone z otwarciem w Muzeum Polskim w Ameryce stałej ekspozycji przedstawiającej dokonania Armii Krajowej. Za jej powstanie byli odpowiedzialni Barbara Kożuchowska i Jan Loryś. Wystawa została dofinansowana przez Konsulat RP w Chicago.

Tekst: Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Dariusz Piłka


DAR_7768

DAR_7768

DAR_7760

DAR_7760

DAR_7758

DAR_7758

DAR_7757

DAR_7757

DAR_7753

DAR_7753

DAR_7747

DAR_7747

DAR_7744

DAR_7744

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama