Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 24 grudnia 2024 19:11
Reklama KD Market

Uroczysta msza w kościele Trójcy Świętej

Ojczyznę naszą pobłogosław Panie…

Podczas mszy św. wspólnie z weteranami, Polonią, żołnierzami Gwardii Narodowej Illinois, delegacjami społeczności litewskiej, białoruskiej i ukraińskiej celebrowano polskie święta narodowe. Msza była sponsorowana i zorganizowana przez Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance, PNA).

Uroczysta msza święta dziękczynna z okazji narodowego Święta 3 Maja, Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz 100. rocznicy powstania Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej została odprawiona w niedzielę, 2 maja, w kościele pw. Świętej Trójcy w Chicago.

Przy dźwiękach dumnie rozbrzmiewającej „Bogurodzicy” od drzwi wejściowych do ołtarza głównego ruszyły poczty ze sztandarami organizacji polonijnych oraz flagami narodowymi Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Długą procesję uformowali weterani, księża, konsulowie, liderzy i delegacje orgaznizacji polonijnych i branżowych, przedstawiciele Gwardii Narodowej Illinois, wspólnoty litewskiej, białoruskiej, ukraińskiej, lokalni politycy, harcerze.

W świątyni czcigodnych gości i Polonię powitał ksiądz Andrzej Totzke SChr – dyrektor Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Świętej Trójcy.

– Narodowe Święto 3 Maja, Dzień Polonii i Polaków za Granicą, Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz 100. rocznicy powstania Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej to wydarzenia, które stają się okazją do tego, aby zgromadzić się przy ołtarzu Pańskim na dziękczynnej mszy świętej za naszą Ojczyznę, abyśmy byli wierni Bogu i budowali naszą przyszłość na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Podczas tej mszy świętej będziemy pamiętać o Ukrainie i Białorusi, prosząc Boga o pokój i wolność dla nich – powiedział do wiernych ksiądz Andrzej Totzke.

Koncelebrowaną mszę odprawił ksiądz Andrzej Wypych – biskup pomocniczy w Archidiecezji Chicagowskiej oraz dyrektor wykonawczy Ligi Katolickiej Religijnej Pomocy Polsce i Polonii oraz księża dyrektorzy litewskiej i polskiej misji katolickiej w Chicago.

Ksiądz biskup Andrzej Wypych podczas wygłoszonej homilii mówił między innymi o tożsamości narodowej ukształtowanej na bazie nieprzemijających wartości zdefiniowanych w zawołaniu: Bóg, Honor i Ojczyzna.

Podkreślił, że wymienione wartości są niezmienne, pomimo że zmieniają się i czasy, i ludzie.

Ksiądz biskup Wypych mówił o patriotyzmie i szacunku, jaki zyskali w świecie polscy żołnierze podczas wojen, na misjach pokojowych i stabilizacyjnych.

Podkreślił, że dla Polaków zawsze ważne były wolność, bezpieczeństwo i pokój, ponieważ Polacy na służbę patrzą poprzez pryzmat powołania.

Nawiązał do bolesnych doświadczeń narodu polskiego i litewskiego, a także do teraźniejszych wydarzeń w krajach, gdzie łamane są prawa człowieka.

Ksiądz Andrzej Wypych przypomniał wiernym o ważnym przesłaniu: „Nie ma przyszłości bez postanowień, dlatego czyńmy pokój w rodzinie, Ojczyźnie, na świecie.” 

Litewski kapłan Jaunius Kelpsas, z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chicago mówił również o chrześcijańskich wartościach, zjednoczeniu i konieczności otaczania szczególną opieką rodziny.

Podczas modlitwy wiernych modlono się za weteranów, aby dobry Bóg wynagrodził im trud i poświęcenie w służbie Ojczyzny, jak i drugiemu człowiekowi, o pokój na świecie, w szczególności na Ukrainie i Białorusi.

Dary do ołtarza nieśli reprezentanci organizacji polonijnych, zaproszeni goście oraz organizatorzy uroczystej mszy, liderzy Związku Narodowego Polskiego.

Frank Spula – prezes Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA) oraz Kongresu Polonii Amerykańskiej – wyraził zadowolenie, że w tym szczególnym dla Polaków i Polonii dniu wspólnie, również z weteranami i naszymi sąsiadami i partnerami uczestniczyliśmy w uroczystościach przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki, a następnie we mszy świętej w intencji Ojczyzny, celebrując polskie narodowe święta. – To była historyczna chwila. Bóg, Honor i Ojczyzna to wartości, które trzymają nas razem – mówił Frank Spula, lider Polonii.  

Zwracając się do gości honorowych, podkreślił, że „spotkaliśmy się tu jak jedna rodzina. Nie jesteśmy tylko sąsiadami. Jesteśmy partnerami”. Potępił łamanie praw człowieka na Białorusi.

Frank Spula zaakcentował zbliżający się jubileusz 100-lecia Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej i nakaz, że przekazywanie prawdy historycznej o bohaterskich dokonaniach polskich weteranów jest naszym obowiązkiem.

Konsul Małgorzata Bąk-Guzik podziękowała za pielęgnowanie pamięci o polskiej historii.  Wyraziła wdzięczność Polonii za zorganizowanie mszy świętej w intencji Ojczyzny.  Powiedziała, że czuje się zaszczycona, że wzięli w niej udział weterani, żołnierze Gwardii Narodowej Illinois, przedstawiciele społeczności litewskiej z konsulem Generalnym Litwy w Chicago i inni czcigodni goście. Z okazji Święta Narodowego 3 Maja, Dnia Polaków i Polonii za Granicą i Dnia Flagi złożyła Polonii najlepsze życzenia pomyślności, zdrowia i radosnego celebrowania. 

Konsul Bąk-Guzik odczytała list gratulacyjny i życzenia od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, które w imieniu prezydenta i własnym przesłał Polonii minister Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Konsul Małgorzata Bąk-Guzik przemówienie zakończyła prośbą, abyśmy byli razem, zjednoczeni pod biało-czerwoną.

Mantvydas Bekesius – konsul generalny Litwy w Chicago, mówił o wspólnym celebrowaniu idei wolności, o konieczności przekazywania młodemu pokoleniu wartości, które jednoczą, o konflikcie na Ukrainie i łamaniu praw człowieka na Białorusi.

Wspomniał o odbywającej się w tym czasie wizycie polskiego premiera w Wilnie i litewskiego prezydenta w Polsce, co potwierdza zacieśnianie wzajemnych relacji pomiędzy naszymi państwami.

Odwołał się do tego, co powiedział ojciec Jaunius, że ważniejszy jest bliski sąsiad niż krewny daleko, ponieważ to sąsiedzi budują wspólnie kościoły, mosty i szkoły. Sprawiają, że sąsiedztwo jest lepsze, piękniejsze.

 – To wielki honor być tu razem i wspólnie celebrować wolność – powiedział Bekesius, konsul generalny Litwy w Chicago. 

Arvydas Urbonavicius, prezes Litewsko-Amerykańskiej Społeczności, odniósł się do uchwalonej 3 maja 1791 roku, Ustawy Rządowej, która była drugą na świecie, po Stanach Zjednoczonych Ameryki, konstytucją regulującą organizację państwa oraz prawa i obowiązki obywateli.

Wyraził nadzieję, że nigdy nie zapomnimy o ważnych datach historycznych i będziemy wiedzę o nich przekazywali przyszłym pokoleniom.

Pamiątkowe zdjęcie na schodach kościoła pw. Świętej Trójcy w Chicago zakończyły uroczystą mszę świętą dziękczynną z okazji narodowego Święta Trzeciego Maja, Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz 100. rocznicy powstania Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej.

Głównym organizatorem uroczystości był Związek Narodowy Polski przy współpracy m.in. Konsulatu Generalnego RP i Litwy w Chicago

Tekst: Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Dariusz Piłka

Główny organizator Związek Narodowy Polski przy wsparciu m.in. Konsulatu Generalnego Polski i Litwy w Chicago.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama