W przededniu 35. rocznicy awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu chicagowscy Białorusini posadzili tysiąc sadzonek trawy marram na wybrzeżu jeziora Michigan, w parku Leone Beach.
W niedzielne przedpołudnie 25 kwietnia aktywiści z organizacji Białorusini w Chicago (Belarusians in Chicago) spotkali się w parku Leone Beach.
Atrakcyjnie położony nad jeziorem Michigan park znajduje się w sąsiedztwie Rogers, przy ulicy Touhy, nieopodal tętniącego życiem Chicago.
Chicagowscy Białorusi do wymarzonego na relaks i aktywny wypoczynek miejsca przybyli całymi rodzinami. Iryna Murashova – organizatorka akcji i spotkania poinformowała, że celem podjętej inicjatywy było upamiętnienie 35. rocznicy awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu, poprzez włączenie się do akcji renaturyzacji dzikiej przyrody, oferowanej w ramach programu sponsorowanego przez US Fish and Wildlife Service.
Awaria elektrowni jądrowej w Czarnobylu wydarzyła się z 25 na 26 kwietnia 1986 roku na Ukrainie. Murashova przypomniała, że ONZ uznała tę katastrofę za najtragiczniejszą katastrofę ekologiczną w historii. Promieniotwórcza chmura uwolniona z płonącego reaktora przedostała się na północ do sąsiedniej Białorusi docierając na Ukrainę, do zachodniej Rosji oraz rozległych obszarów Europy.
Iryna Murashova mówiąc o podjęciu opóźnionej akcji ratunkowej wskazała na niekompetencję władzy sowieckiej oraz każdego autorytarnego systemu władzy i zarządzania w związku z blokadą informacyjną na temat awarii. Oficjalna informacja o awarii została podana dopiero 29 kwietnia.
Oprócz śmierci osób bezpośrednich ofiar awarii jądrowej bolesnymi, długotrwałymi konsekwencjami skażenia były relokacja 350 tysięcy osób, a także zwiększona zachorowalność na raka.
Białorusini z Chicago upamiętnili 35. rocznicę tragedii w Czarnobylu tysiącem sadzonek trawy marram zasadzonych w wyznaczonych miejscach na plaży w parku Sam Leone Beach .
Ann Whelan, wolontariuszka programu renaturyzacji udzielała fachowych wskazówek, jak prawidłowo posadzić trawę. Mówiła o jej istotnej roli w stabilizacji wydm na wybrzeżu. – Splątane korzenie trawy marram odgrywają istotną rolę w stabilizacji wydm, a jej włókniste, splątane korzenie wiążą piasek, pomagają stabilizować wydmy, co sprzyja ich wzrostowi i kolonizacji innych roślin. Trawa marram jest dobrze przystosowana do surowego życia na wybrzeżu – opowiadała wolontariuszka.
Akcję chicagowskich Białorusinów poparła Marta Farion ze stanowego wydziału Ukraińsko-Amerykańskiego Kongresu (Ukrainian Congress Committee of America Illinois Division).
Piękna pogoda sprzyjała towarzysko-roboczemu spotkaniu. Z każdą minutą widać było efekty pracy zaangażowanych w przywracanie naturze świetności.
Chicagowscy Białorusini smutne doświadczenie tragedii zniszczeń z Czarobyla zamienili na akcję przywracania świetności naturze, w mieście, w którym żyją, w swojej drugiej Ojczyźnie.
Pamiętajmy jednak, że o zakończeniu akcji pełnym sukcesem nadal przesadzamy naszą postawą, dlatego spacerując po plaży pozostańmy na wyznaczonych ścieżkach, aby dać trawie szansę wzrastać.
Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka