Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 16:14
Reklama KD Market

Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego z Poznania honoruje polonijnych działaczy i darczyńców

Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego z Poznania honoruje polonijnych działaczy i darczyńców

18 kwietnia w sali bankietowej Jolly Inn odbyła się uroczystość wręczenia Srebrnych Medali „Labor Omnia Vincit – Praca Wszystko Zwycięża” nadanych polonijnym działaczom przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego z Poznania. Działające od 20 lat poznańskie Towarzystwo przyznaje medale, statuetki i inne wyróżnienia, aby dać wyraz uznania, szacunku i podziękowania osobom szczególnie zaangażowanych w krzewienie idei pracy organicznej i charytatywnej.

– W ten sposób Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego nagradza, inspiruje i kreuje to, co jest odpowiedzialne za jakość polskiej kultury, gospodarki i życia społecznego – powiedział mistrz ceremonii wręczenia medali, dr Jan Jaworski, przedstawiciel Towarzystwa w Stanach Zjednoczonych.

Srebrnymi Medalami zostali wyróżnieni: Bogdan Ogórek, członek Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, inżynier, wolontariusz Muzeum Polskiego, założyciel Fundacji Kultury Tatrzańskiej „Tatra” oraz działacz kilku innych organizacji podhalańskich, Robert Radkowski, szef Naszej Unii na stany Środkowego Zachodu, siostra Kinga Hoffmann ze zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej,  która podczas wieloletniej posługi duszpasterskiej w Chicago dała się poznać jako zaangażowany pedagog i choreograf muzycznych zespołów dziecięcych, Aniela Bartoszek, emerytowana nauczycielka z chicagowskiej oświaty publicznej, między innymi działaczka Komitetu 600-lecia Cudownej Figury Matki Boskiej Ludźmierskiej, Andrzej i Bronisława Stękała, która od 20 lat jest zaangażowana w promowanie góralskiego folkloru i przekazywanie wiedzy o nim dzieciom i wnukom, Władysław Pawlikowski, lutnik, muzyk, choreograf tańca i śpiewu góralskiego, założyciel pierwszej szkółki muzycznej dla dzieci i młodzieży podhalańskiej w Wietrznym Mieście oraz nieobecni na ceremonii: ks. kanonik Tadeusz Dzieszko, proboszcz parafii pw. św. Faustyny Kowalskiej, konfrater zakonu paulinów na Jasnej Górze, inspirator zbiórki funduszy dla Jasnogórskiego Sanktuarium, wieloletni dyrektor i wolontariusz Ligi Katolickiej dla Religijnej Pomocy Kościołowi w Polsce oraz Stanisław Stawski, pochodzący spod Poznania uczestnik Powstania Warszawskiego, biznesmen i hojny darczyńca wspierający wiele instytucji i inicjatyw kulturalnych, społecznych i sportowych chicagowskiej Polonii. Współtwórczyni programu dwujęzycznego nauczania w chicagowskich szkołach publicznych, wykładowca akademicki Czesława Kolak została uhonorowana Medalem Pamiątkowym 20-lecia Konfraterni Orderu św. Stanisława B.M., a jej mąż Jakub Medalem Pamiątkowym 250-lecia Orderu św. Stanisława B.M.

Gratulacje odznaczonym złożył wicekonsul Piotr Semeniuk, który między innymi wskazał na przykład płynący z działalności Hipolita Cegielskiego dla amerykańskiej Polonii. – On swoją postawą życiową symbolizuje pracę organiczną i przedsiębiorczość. To co ja tutaj obserwuję, to jest właśnie ta przedsiębiorczość. Być może wynika ona z tego, że jednym z pierwszych Polaków, który przyjechał do Chicago był Wielkopolanin, który pod koniec XIX wieku sprowadził do Wietrznego Miasta kilka tysięcy rodaków. Mam tutaj na myśli zarówno przedsiębiorczość wielkopolską z okresu zaborów jak i dzisiejszą, którą widzimy tutaj na każdym kroku (…). W tej chwili jest czas, żeby zwierać szyki tutaj jako Polonia i rozwijać się gospodarczo i politycznie, żeby między innymi było dużo środków na działalność biznesową, społeczną i charytatywną. Wierzę w to, że Polonia amerykańska będzie dalej silna, między innymi właśnie tą przedsiębiorczością – mówił wicekonsul Piotr Semeniuk

Dziękując za wyróżnienie, dyr. Bogdan Ogórek powiedział, że czuje się nim bardzo zaszczycony. – Przyjmuje je, jako uznanie dla moich osiągnięć na polu promowania kultury i pracy z młodymi ludźmi, ale bardziej odbieram, jako ukłon w stronę wychowawców i nauczycieli, którzy nas wychowali i wychowują kolejne młode pokolenia Amerykanów polskiego pochodzenia, dla rodziców i tych wszystkich, którzy mieli wpływ na to, kim jesteśmy dzisiaj.

Uroczystość wręczenia odznaczeń grą na flecie, saksofonie i trąbce uświetniło rodzeństwo Stękałów.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama