Ponad setka dzieci wzięła udział w poszukiwaniu wielkanocnych jajek-niespodzianek, a Wici przedstawiły swój wiosenny koncert. Świąteczna impreza odbyła się w ogrodach Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance) w niedzielę 28 marca z inicjatywy PNA Region G, przy zachowaniu obowiązujących restrykcji epidemicznych.
Dzieci rozbiegły się do ogrodów otaczających siedzibę Polish National Alliance (PNA), aby odnaleźć jak najwięcej kolorowych jajeczek-niespodzianek ufundowanych przez PNA. Główna nagroda konkursu – wielkanocny kosz – była również sponsorowana przez PNA. Piękny kosz wygrała 5-letnia Annabelle May.
Dużym powodzeniem uczestników imprezy cieszyło się stoisko PNA, gdzie można było otrzymać informacje o finansowych ofertach polonijnej organizacji, gadżety z jej emblematami, gratisowe weekendowe wydanie „Dziennika Związkowego” oraz wielkanocne akcesoria dla dzieci. Odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące działalności PNA udzielali: Alicja Kuklińska – sekretarz krajowa ZNP-PNA, Maria Środoń – koordynator programów działalności braterskiej, Jolanta Walaszek – menadżer sprzedaży, Tom Adamson – krajowy menadżer sprzedaży, Bartek Szkutnicki – agent sprzedaży oraz Stanisława Rawicka.
Poszukiwania wielkanocnych jajek poprzedziło powitanie zebranych przez Magdalenę Solarz, członkinię Rady Doradczej PNA na Region G, a zarazem dyrektor artystyczną i choreografa Teatru Tańca i Muzyki „Wici”, który od 1983 roku jest Reprezentacyjnym Zespołem Pieśni i Tańca Związku Narodowego Polskiego.
Pierwszy występ Teatru Tańca i Muzyki „Wici” po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa odbył się 28 kwietnia 2021 roku, w świątecznej atmosferze Palmowej Niedzieli i z konieczności w aranżacji pod chmurką – przed siedzibą PNA, na świeżym powietrzu.
Dzieci i ich rodziny z radością powitały wielkanocnego zajączka i kurczaka z wielkimi palmami, których pojawienie się było zapowiedzią miłego wydarzenia.
Magdalena Solarz zapowiedziała, że mimo trudnych warunków tancerze zatańczą najlepiej jak potrafią. Zaprosiła chętnych i w szczególności jeszcze niezdecydowanych, aby zapisać się do Wici.
Tancerze zatańczyli przy muzyce zagranej na żywo przez kapelę i odtwarzanej z płyt.
Taneczno-wokalny popis rozpoczął się reprezentacyjnym polonezem w wykonaniu grupy młodzieżowej.
Występ instrumentalny dzieci pod kierunkiem Bogumiły Nędzkiej-Sciazko był bardzo ważny dla rodziców i dziadków najmłodszych.
Dzieci: Zuzia Biestek, Nicole Kanczugowski, Krystian Baran, Amelka Michalczyk, Martynka Depa i najmłodszy Leoś Bikowski zagrały z kapelą na akordeonie.
W ich wykonaniu usłyszeliśmy śląski utwór ludowy „Poszło dziewczę po ziele”, czy łowicki „Czerwone jagody”.
Tańce śląskie tancerze zatańczyli przy akompaniamencie kapeli składającej się z akordeonistów – Bogumiły Nędzkiej-Sciazko i Marka Barana oraz Stanisława Kreta grającego na klarnecie i Bronisława Nowaka na skrzypcach.
Wici dwukrotnie zatańczyły krakowiaka. Ten z Lajkonikiem w wykonaniu grupy młodzieżowej został zadedykowany miłej publiczności.
Były też tańce łowickie, a grupę reprezentacyjną obejrzeliśmy w mazurze z opery „Halka” Stanisława Moniuszki.
Na zakończenie koncertu podziwialiśmy wszystkich tancerzy w „Marszu Radeckiego” Johanna Straussa. Publiczność zachwyciły występy Wici. Młodzi artyści otrzymali długie i gorące brawa.
Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka
Teatr Tańca i Muzyki „Wici” powstał ponad czterdzieści lat temu. Przez ponad trzydzieści lat jego dyrektorem artystycznym i choreografem jest pani Magdalena Solarz. Od 1983 roku jest Reprezentacyjnym Zespołem Pieśni i Tańca Związku Narodowego Polskiego. Obecnie w grupach dorosłych i dzieci występuje ponad trzystu pięćdziesięciu tancerzy. Współpracuje z Glen Ellyn Opera House i PASO – orkiestrą symfoniczną Paderewskiego. Święci tryumfy na całym świecie, biorąc udział w prestiżowych festiwalach tańca i muzyki. Ambicją pani Solarz jest, aby Wici były rozpoznawalną wśród najlepszych „dobrą grupą tańca”.